RESULTAT
Världsungdomsspelen 2015-07-03/05
Göteborg - Ullevi
Örgryte IS
Uppdaterad: 2015-12-17
Resultatlänk fredag  lördag  söndag  Samlad lista 


 
M 5000m
Finalheat 13 jul 
Lars Lunde97NORStord IL14:40.721
Joel Zachrisson94SWEUllevi FK14:42.302
Stian Bekkevoll95NORKristiansand Löpeklubb14:42.873
Joachim Weel Rosbo97DENBagsvaerd AC14:46.904
Gustaf Stensjö96SWESävedalens AIK14:50.075
Joakim Sødal97NORKyrksæterøra IL14:53.726
Andreas Iden95NORIL Gneist15:01.257
Andreas Jansson96SWEHässelby SK15:02.658
Mats Hauge97NORHaugesund IL15:06.409
10 Stian Vestbö81NORHaugesund IL15:08.7110
11 Paulo Jensen79DENSparta Atletik15:16.8711
12 Gustav Milesson92SWEHögby IF15:17.8312
13 Erlend Gjerdevik Sørtveit94NORIL Gneist15:20.1113
14 Jonathan Weichbrot94SWEMölndals AIK15:20.7914
15 Jesper Pedersen75DENAK 7315:25.7916
16 Niels Peter Nielsen87DENSparta Atletik15:31.0217
17 Linus Hultegård90SWESävedalens AIK15:34.7518
18 Simen Bergseth92NORIL Skjalg15:43.8021
19 Hafiz Ibrahem96SWELidköpings VSK15:45.0222
20 Simon Sundström98SWEIFK Lidingö15:47.2924
Ole Mikal Törsdal91NORHaugesund ILbröt-
Morten Marinussen84DENAalborg Atletikbröt-
Kristian Tjörnholm95NORKristiansand Löpeklubbbröt-
Alexander Nilsson95SWEMölndals AIKbröt-

Finalheat 23 jul 
Michale Alemayoh92SWEHammarby IF15:24.4915
Bo Abrahamsson76DENKöbenhavns IF15:39.7119
Ludvig Danielson95SWEGoIF Tjalve15:41.9120
Öyvind Wiger77NORModum FIK15:46.9423
Johannes Würtz95DENAalborg Atletik15:48.3125
Andreas Aalberg Huse91NORNTNUI15:49.8226
Pontus Petersson92SWESkillingaryds FK15:50.5227
Andreas Bratlie86NORIL Varegg15:51.3628
Mads Bigum Johansen88NORIK Tjalve16:00.7529
10 Chris Gray92SWEÖrgryte IS16:04.1230
11 Ole Martin Røssland95NORIL Gneist16:07.5331
12 Martin Wuopio97SWEIK Akele16:10.2732
13 Stian Norheim96NORIL Gneist16:10.6133
14 Geert Tuinstra90SWESävedalens AIK16:15.5434
15 Oliver Bjørslev00DENAalborg Atletik16:16.2135
16 Gustaf Nordling97SWESpårvägens FK16:34.6336
17 Börge Larsson92NORIL Varegg16:39.8137
18 William Fransson96SWEKFUM Örebro16:57.1838
19 David Pettersson91SWELerum Friidrott17:19.8039
20 Simon Strand94SWEHeleneholms IF17:52.6940
21 Svein Furnes98NORASK Friidrett18:39.9541
Daniel Graversgaard97DENRanders Atletikbröt-
David Karlsson92SWEIK Akeleej start-


M 3000m hinder91 cm
Final3 jul 
Khavaquiah Rasmusen92DENSparta Atletik 9:35.01
Martin Hayes89ScoVictoria Park City Glasgow 9:46.92
Christoffer Madsen92DENKöbenhavns IF 9:57.67


M Häck 400m91 cm
Finalheat 13 jul 
Nicolai Hartling94DENSparta Atletik51.671
Joel Groth91SWEBollnäs FIK51.832
Jonathan Carbe90SWEÖrgryte IS52.083
Christian Laugesen86DENSparta Atletik52.614
Hampus Widlund93SWEIFK Växjö53.286
Isak Andersson96SWEUpsala IF54.1111
Oliwer Åstrand92SWEÖrgryte IS55.8419

Finalheat 23 jul 
Martin Johansen95DENAalborg Atletik53.025
Jim Christensson89SWEMölndals AIK53.637
Anton Nilsson92SWEHuddinge AIS53.978
Alexander Lundskog96SWEUllevi FK53.999
Markus Loftås94NORSK Vidar54.8012
Andreas Almlöf95SWEHammarby IF54.9214
Mathieu Nilsson96SWEIF Göta Karlstad55.6417

Finalheat 33 jul 
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS54.0710
Tobias Nilsson92SWEIFK Växjö54.8813
Oskar Greilert95SWEUllevi FK54.9315
Martin Kristensen92DENHvidovre Atletik55.1916
Markus Berner97NORTyrving IL55.7518
Filip Wendelin96SWEIFK Sala58.3920
Leonard Johan Nesheim95NORHaugesund IL58.9421

Finalheat 43 jul 
William Frobe98SWETäby IS54.88-ut 84cm
Klaus Jaqué92DENKöbenhavns IF59.0122
Markus Johansson90SWEIFK Umeå59.0423
Gustav Magnusson95SWEIK Orient60.8724
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS60.9025
Anton Johansson96SWEKFUM Örebro64.1726


M X Stav
3 jul 
Eirik Greibrokk Dolve95NORIL Fri550
Carl Sténson93SWEHellas FK518
Hussain Alhasiam98KSASaudiarabien508
Fredrik Weiseth94NORRanheim IL463
Carl Ivarsson96SWELerum Friidrott463
Micael Fagö94SWEKalmar SK463
Sondre Guttormsen99NORSki IL446
Fredrik Samuelsson95SWEHässelby SK446
Rasmus Stene94NORIK Tjalve446
10 Magnus Herstedt98SWEMalmö AI429
11 Aske Petersen98DENSparta Atletik395
Jonathan Jansson91SWEÖrgryte ISX
Dennis Fransson-Bergetoft92SWEKFUM ÖrebroX
Arvid Lindahl92SWEKA 2 IFX


M Spjut800 g
3 jul 
Johan Carlqvist92SWEFalu IK70,56
Quincy Andersson95SWEMalmö AI65,93
Örn Davidsson90ISLFH64,24
Jonathan Harley93SWERydö ASK63,52
Lukas Kvist94SWEIFK Helsingborg62,69
Samuel Olsson Lundh95SWEKA 2 IF60,47
Vebjörn Kaldahl Bottenvik95NORBryne FIK58,45
Edwin Råsberg94SWEHässelby SK56,89
Sebastian Thörngren93SWEIFK Växjö55,20
10 Christer Stenersröd91NORHalden IL53,36
11 Jannich Bagge94DENHvidovre Atletik51,85
12 Adam Hobson93SCOInverness Harriers50,78
13 Emil Persson95SWEKA 2 IF50,45
14 Patrik Sjöö92SWEHässelby SK48,97
15 Rasmus Stene94NORIK Tjalve48,60
16 Marcus Johansson94SWETanums IF47,26
17 Helgi Geyti93FÄRFäröarna40,10


P19 Hinder 2000m91 cm
Final3 jul 
Sondre Ström97NORLaksevåg 6:10.26
Pontus Hagman97SWEVästerås FK 6:11.98
Christoffer Hagman97SWEVästerås FK 6:20.73
Adam Kagebäck97SWELinköpings GIF 6:21.45


P19 Stav
3 jul 
Mikkel Ringsted96DENKöbenhavns IF471
Esa Hiltunen96SWEUllevi FK458
Sebastian Ruthström97SWESpårvägens FK445
Jonatan Nordh96SWEÖrgryte IS432
Oliver Durafour97DENBallerup AK432
Jakob Holt Jensen97DENAalborg Atletik406
Frank Ude96SWEFalu IK376
Robin Swann97DENOdense Atletik344
Tate Curran98USANo Limits Track Club432


P19 Spjut800 g
3 jul 
Dagbajartur Dadi Jonsson97ISLIR63,85
Kamil Kaminski96SWEHässelby SK58,33
Jan Jakoubek97SWEIK Hinden55,63
Jarl Björklund97NORHalden IL53,29
Andreè Nilsson97SWESK Bore52,20
Niko Tohola97FINMerijärven Kestävä49,33
Lasse Schønherr96DENHvidovre Atletik44,86
Steingrimur Hallsson97FÄRFäröarna41,05


P17 800m
Finalheat 13 jul 
Leo Magnusson98SWESävedalens AIK 1:54.381
Christoffer Ahl98SWEHammarby IF 1:55.642
Joel Norling98SWETierps IF 1:56.813
Karl-Gustav Brockdorff99DENAalborg Atletik 1:58.404
Kriger Ahmed98SWEÖrgryte IS 1:59.376
Kristoffer Blücher99NORIL Gneist 1:59.427
Omar Abdullah99SWESävedalens AIK 2:00.249
Daníel Einar Hauksson98ISLFH 2:00.8810
John Kenneth Schilke99GERSC Potsdam 2:02.7125
10 Sondre Juven99NORNesbyen 2:04.1628
11 Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö 2:06.7536

Finalheat 23 jul 
Erik Rosqvist98SWEMälarhöjdens IK 1:59.005
Jens-Olav Ørpen Hausken99NORSola Friidrett 1:59.628
Dadi Arnarsson99ISLFjölnir Island 2:01.1913
Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg 2:01.4015
Bendik Schartum Thorbjørnsen98NORNesodden IF 2:01.5016
Vetle Storvik99NORNittedal IL 2:01.6117
Henrik Bjørnstad Koppang99NORTyrving IL 2:01.6718
Edvin Hagberg99SWETurebergs FK 2:01.7119
Jörgen Höiden98NORFredrikstad IF 2:03.0326
10 Thomas Olivier Jenssen98NORRanheim IL 2:03.4027
Jonatan Gustafsson99SWEKFUM Örebroej start-

Finalheat 33 jul 
Ahmed Abdulahii99SWEUllevi FK 2:00.8911
Mathias Söder99SWEKongahälla AIK 2:01.1012
Sebastian Stensvig99DENSkive AM 2:01.2214
Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK 2:01.8820
Rasmus Rose-Hansen99DENSkive AM 2:01.9721
Lukas Mårtensson98SWEIF Udd 2:02.0322
Noel Mono98DENAalborg Atletik 2:02.3423
Anton Ledell99SWEHuddinge AIS 2:04.1829
Mattias Paul99NORSandnes IL 2:05.2630
10 Kevin Duvert98SWEIFK Märsta 2:08.6840
Timothy Olsson98SWEHammarby IFbröt-

Finalheat 43 jul 
Henry Jacobson99SWETyresö FK 2:02.4124
William Wickholm98SWEKFUM Örebro 2:05.2831
Bjarni Anton Theodórsson98ISLFjölnir Island 2:05.6032
Elis Sandberg99SWETyresö FK 2:05.9033
Daniel Einarsen99NORASK Friidrett 2:06.0634
Emil Magnusson98SWEHälle IF 2:06.5935
Erik Karlsson98SWEHögby IF 2:06.8137
Tobias Tranderyd99SWEKFUM Örebro 2:07.9138
Magnus Torvund98NORMandal o Halse IL 2:08.2439
10 Mowlid Dahir Nur98SWEUllevi FK 2:08.7241
11 Aiden Ferry99SCOInverness Harriers 2:09.7745

Finalheat 53 jul 
Atli Pálmar Snorrason98ISLUIA 2:08.9142
Marcus Bredberg98SWEMölndals AIK 2:09.1643
Louis Herrmann99DENSparta Atletik 2:09.7244
Gunnar Sivertsen99FÄRFäröarna 2:10.0346
Vebjörn Östlie99NORMoss IL 2:11.2947
Ahmed Roobles99SWESävedalens AIK 2:12.5848
Tobias Lorentzon99SWEIFK Helsingborg 2:19.1349
Simen Gudbrandsen99NORModum FIK 2:20.2250
Frederik Norstedt99SWEIFK Helsingborg 2:24.5151


P17 Hinder 2000m91 cm
Final3 jul 
Anders Sögnebotten99NORFIK Orion 6:06.77
Ola Martin Gåsvaer98NORRanheim IL 6:07.02
Miguel Madureira Palm98SWEMölndals AIK 6:19.22
Fredrik Sandvik98NORAskim IF 6:19.73
August Mollén99SWEGoIF Tjalve 6:35.51
Axel Djurberg99SWEUpsala IF 6:39.54
Johan Lamm98SWEMölndals AIK 6:41.58
Mads Emil Munksgaard99DENKolding, KFUM 6:47.39
Jacob Åkersten98SWETäby IS 7:04.97
10 Fredrik Stenbeck99SWEÅkersberga SK 7:14.38
11 Philip Sänneskog99SWEIFK Helsingborg 7:14.44
Thomas Byrkjeland98NORIK Tjalveej start
Olof Silvander99SWEIFK Lidingöej start


P17 Häck 300m84 cm
Finalheat 13 jul 
Viktor Nylander98SWEMalmö AI39.631
Anton Bertilsson99SWEHabo Friidrott 0439.722
Anton Bengtsson99SWEUllevi FK40.343
Eric Nilsson99SWEIFK Helsingborg40.514
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS41.106
Jacob Hvorup99DENSparta Atletik41.127

Finalheat 23 jul 
Arvid Gustafsson99SWEUpsala IF40.625
Jesper Rilegård98SWEIFK Lidingö42.758
Simon Bøhrns Knudsen99DENViborg AM43.149
Axel Abrahamsson 98SWEBromma IF43.2710
Jacob Lenz99SWEIFK Lund43.6811
Sondre Opaker Öines98NORUll/Kisa IL47.6012


P17 Längd
3 jul 
Filip Björklund98SWEUpsala IF6,960,8
David Svensson98SWEIFK Tumba6,940,7
Victor Koch 98SWEÖrgryte IS6,570,3   6,44 6,36
Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS6,572,0   6,44 5,75
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik6,462,5   6,29 0,0
Richard Heikkilä98SWEMölndals AIK6,390,3
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg6,311,8
Gudmundur Smári Danielsson98ISLTeam UMSE6,280,3
Alexander Strid98SWEHässelby SK6,272,1   6,23 1,7
10 Henrik Skulevold98NORSandnes IL6,201,6
11 Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS6,170,5
12 Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik6,152,1   5,98 0,2
13 Erik Dahlqvist98SWEIK Orient6,14-1,2
14 Frank Förnestig98SWEHammarby IF6,120,2
15 Alexander Nicholson98SCOInverness Harriers6,06-1,4
16 Simon Traore98DENSparta Atletik6,030,6
17 Albert Ranning98DENKöbenhavns IF5,96-0,3
18 Einar Örn Gíslason98ISLUFA5,852,7   4,92 -2,2
19 Bruno Sprung98GERSC Potsdam5,781,9   5,75
20 Max Nero98SWEIF Göta Karlstad5,780,9   5,56
21 Nikolaj Graves98DENSparta Atletik5,720,6
22 Mikael Máni Freysson98ISLUIA5,68-0,7
23 Jesper Rilegård98SWEIFK Lidingö5,422,4   5,25 1,7
24 Baldvin Ingvason98ISLUFA5,380,9
25 Sigurd Kjendlie98NORFIK Orion5,362,4   2,61 -2,2
Sofus Rasmus Clausen98DENSparta AtletikX


P17 Spjut700 g
3 jul 
Rasmus Eriksson98SWEKils AIK69,85
Theodor Ahlström98SWEIFK Växjö58,81
Gudmundur Smári Danielsson98ISLTeam UMSE58,46
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK58,41
Myron Weinberg99NORMandal o Halse IL56,70
Gustav Liljeblad99SWEMölndals AIK54,48
Anton Olsson99SWEFIK Färjestaden51,53
Emil Ipsen99DENBallerup AK46,89
Nikolaj Graves98DENSparta Atletik46,72
10 Hans Barrett99DENStoholm IF44,53
11 Axel Steinarsson99DENAalborg Atletik43,48
12 Paddy Dunne99SCOInverness Harriers42,59
13 Egill Örn Ingibergsson98ISLUSVH42,54
14 Johan Lindqvist99SWEHögby IF42,50
15 Linus Bertilsson99SWEÖrgryte IS39,45
16 Bjarke Meyer Pedersen99DENSkive AM39,08
17 Karl Vernhard Torleifsson98ISLTeam UMSE37,93
18 William Watts99SCOInverness Harriers29,10
Örvar Eggertsson99ISLFHX
Jakob Samuelsson98SWEHässelby SKX


P16 Längd
3 jul 
Marcus Lidman99SWEHälle IF6,520,9
Daniel Langman99SWERåby-Rekarne FIF6,481,2
Kasper Larsen99DENSaeby IK6,420,3
Erik Andersson99SWESävedalens AIK6,361,4
Emil Ipsen99DENBallerup AK6,322,9   6,07 1,5
Axel Jeske Magnusson99SWESävedalens AIK6,282,9   6,19 0,6
Oskar Erixon 99SWEIK Westmannia FI6,281,4   6,18
Andreas Hansen99DENSparta Atletik6,150,9
Johan Alsing99SWEÖstersunds GIF Friidrott6,010,2
10 Noa Fridell99SWEEskilstuna FI6,000,6
11 Örvar Eggertsson99ISLFH5,980,7
12 Albin Månsson99SWEIFK Växjö5,930,5
13 Daniel Johansson99SWEUllevi FK5,911,4
14 Malcolm Herlenius99SWEUllevi FK5,731,6
15 Simon Martinsson99SWELomma FIK5,690,9   5,31
16 Hampus Thun99SWEIFK Lund5,693,2
17 Samuel Persgården99SWEKongahälla AIK5,621,5
18 Magnus Pedersén99SWEIFK Göteborg5,610,0
19 Johan Nordström99SWEFalu IK5,591,2
20 Grímur Bjarndal Einarsson99ISLSam Vest5,530,2
21 Gustav Mattsson99SWEKisa SK5,480,4
22 Jan Kristian Hynne99NORTyrving IL5,303,0   5,24 1,0
23 André Magnusson99SWEIFK Växjö5,291,4
24 Steintór Logi Arnarsson99ISLSam Vest5,190,3
25 Ivar Nökkvi Birgisson99ISLFjölnir Island5,071,0


P15 Hinder 1500m76 cmEtt hinder för lite
Final3 jul 
Petter Myhr00NORFIK Orion 4:19.29
Lars Agnar Hjelmeset01NORNittedal IL 4:31.61
Marcus Wammeli Wiik00NORAskim IF 4:43.72
Andreas Vågen00NORIL Fri 4:45.50
Simon Hjortmark00SWEGoIF Tjalve 4:49.47
Carl Jälknäs00SWETrollhättan FIK 4:53.50
Andreas Christiansen00NORSturla 4:54.78
Nils Jonsson00SWEDanderyds SK 5:00.24
Axel Boij Du Rietz00SWEHellas FK 5:05.67
10 William Rydin00SWEUllevi FK 5:17.79
11 Njaal Aase01SUILC Rafzerfeld 5:30.23


P15 Häck 300m76 cm
Finalheat 13 jul 
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS39.051
Andreas Dixon01NORFana IL40.622
Hinrik Snaer Steinsson00ISLFH40.943
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist41.054
Johan Claeson01SWETranås AIF41.745
Håvard Rinde01NORIL Gneist43.517
Sebastian Marrot00NORBækkelaget SK43.718
Felix Larsen Nilsson00SWEÖrgryte IS46.2016

Finalheat 23 jul 
Carl af Forselles01SWEHellas FK43.516
Markus Rooth01NORLambertseter43.959
Albin Hedén01SWESK Bore44.7511
Jesper Jensen01NORASK Friidrett44.9512
Jakob Zäll01SWEÄngelholms IF45.1614
Carl Erik Landsvik01NORFana IL45.2515
Mikael Solheim00NORFana IL47.0917

Finalheat 33 jul 
Hugo Delveus00SWEKA 2 IF44.6110
Vilgot Dahl00SWELidköpings IS45.1313
Lars Jörgen Haugland00NORFana IL48.8918
Niclas Juul Bennedsgaard01DENSkive AM50.4619
Melker Drackner01SWELidköpings IS50.9820
Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik51.5721
Felix Wallin01SWEIFK Märsta53.5622


P15 Längd
Kvaltävling3 jul 
Emil Frænde00DENSparta Atletik6,43Q2,2
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg6,32Q2,5
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF6,27Q2,1
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro6,21Q2,7
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist6,06Q2,8
Viljar Gjerde00NORNorna Salhus6,03Q2,0
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK5,90Q2,3
Simon Thor00SWEIFK Märsta5,85Q2,9
Marcus Andersson00SWEÖresund FK5,79q3,4
10 Felix Prins00SWEHammarby IF5,78q3,5
11 Daniel Ingi Egilsson00ISLFH5,75q3,3
12 Simon Jonsson00SWELidköpings IS5,74q2,6
13 Hampus Lilja00SWEKlippans FK5,72q2,9   5,60 1,7
14 Gabriel Lausten00DENSparta Atletik5,70q3,0
15 Steingrimur Örn Torsteinsson00ISLUIA5,67q2,0
16 Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS5,64q3,2
17 Arnar Smári Bjarnason00ISLSam Vest5,573,1
18 Adam Elhendy Gunnarsson00SWEKarlskoga FI5,463,2
19 Dadi Tór Jóhannsson00ISLUIA5,433,4
20 Max Persson00SWEIFK Halmstad5,393,7
21 Jesper Simonsson00SWEIK Orient5,332,0
22 Christian Cornelius00DENSparta Atletik5,312,1
23 Oskar Palmén00SWEKarlskoga FI5,182,6
24 Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS5,113,4
25 Jonathan Granath00SWEKFUM Örebro5,033,5
26 Jóhann Styrmir Jónsson00ISLFH5,014,0
27 Jacob Tysén Holmberg00SWEHässelby SK4,984,3
28 Vignir Smári Valbergsson00ISLSam Vest4,712,4
29 Arnar Valur Vignisson00ISLUFA4,692,6
30 Erlend Moe00NORFana IL4,632,0
31 Samuel Karlsson00SWEEskilstuna FI2,632,3

Final3 jul 
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro6,634,6   6,49 0,4
Linus Kapstad00SWEUmedalens IF6,481,6
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK6,353,0   5,98 0,4
Samuel Lestander00SWEIFK Göteborg6,284,6   6,19 0,7
Emil Frænde00DENSparta Atletik6,16-0,3   6,11 2,8
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist6,161,1   5,99 -0,7
Hampus Lilja00SWEKlippans FK6,151,6
Marcus Andersson00SWEÖresund FK6,090,3
Viljar Gjerde00NORNorna Salhus5,945,9   5,62 -0,8
10 Daniel Ingi Egilsson00ISLFH5,920,8
11 Simon Thor00SWEIFK Märsta5,90-0,5
12 Felix Prins00SWEHammarby IF5,872,8   5,16 -1,3
13 Steingrimur Örn Torsteinsson00ISLUIA5,571,9
14 Tobias Carlryd00SWEÖrgryte IS5,552,3
15 Simon Jonsson00SWELidköpings IS5,201,2
16 Gabriel Lausten00DENSparta Atletik2,66-0,5


P15 Kula4.0 kg
3 jul 
Ragnar Carlsson00SWEFalu IK15,57
Alex Wisme00SWEIFK Växjö15,54
Simon Thor00SWEIFK Märsta14,25
Erlend Bolstad Raa00NORFana IL13,92
Lukas Björninger00SWETurebergs FK13,14
Gjert Høie Sjursen00NORIL Gneist13,00
Alexander Haugeby00DENSparta Atletik12,64
Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS12,28
Sebastian Erlandh00SWEKFUM Örebro11,03
10 Benjamin Nørgård00DENSaeby IK10,92
11 Helgi Pétur Davidsson00ISLUFA10,68
12 Bjørn Van Overrem00DENSparta Atletik10,40
13 Arnar Smári Bjarnason00ISLSam Vest10,00   9,89
14 Jóhann Styrmir Jónsson00ISLFH10,00   9,34
15 Vignir Smári Valbergsson00ISLSam Vest9,10
16 Felix Prins00SWEHammarby IF8,88


P14 Längd
3 jul 
Pål Haugen Lillefosse01NORIL Gneist6,00Q1,3
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist5,92Q1,6
Erik Johansson01SWEIFK Göteborg5,84Q0,9
Oliwer Danielsson01SWEÖstersunds GIF Friidrott5,67Q3,0
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK5,62Q2,3
Kiran Karlström01SWEHellas FK5,51Q1,9
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK5,50Q-0,5
Elias Sahlin01SWEIFK Lidingö5,48Q1,9
Ragúel Pino Alexandersson01ISLUFA5,48Q3,4
10 Imran Lernebo01SWEMälarhöjdens IK5,46Q2,4
11 Bimo Soenarso01SWEYstads IF5,45Q1,3   5,39 0,0
12 Andreas Ehn01SWEIK Ymer5,45Q0,2   5,35
13 Markus Rooth01NORLambertseter5,44Q2,9
14 Pontus Hagman01SWELinköpings GIF5,41Q0,8
15 Anders Madsen01DENSparta Atletik5,35q1,7
16 Timo Liedemit01GERRostock 1 LAV5,34q2,3   5,26 1,0
17 Hampus Helamb01SWEIFK Göteborg5,292,3
18 Marius Hytholm01DENHolte Atletik5,230,5
19 Magnus Bergmann Hommen01NORLyngdal IL5,200,1
20 Kolbeinn Fannar Gislason01ISLUFA5,191,7   4,98
21 Jakob Johansson01SWEFlens FS5,191,9   4,95
22 Daniil Tatchin01RUSSIS Rusj5,100,5
23 Filip Lindh01SWEIFK Växjö4,972,5   4,92 -0,1
24 Nils Jensen01SWESävedalens AIK4,931,5
25 Emil Halldórsson01ISLFH4,891,9   4,87
26 Anton Välkki01SWEÖrgryte IS4,893,2   3,90 2,5
27 Erik Rolfö01SWEÖrgryte IS4,890,4   1,87
28 John Nylander01SWEHässelby SK4,843,4   4,81 -0,2
29 Elis Alexander Hrafnkelsson01ISLUIA4,80-0,6
30 Anders Seim Berentsen01NORFana IL4,741,7   4,73
31 Isak Hejdenberg01SWEÖrgryte IS4,742,3   4,61 2,2 4,08 0,0
32 Theodor Duvert01SWEIFK Märsta4,733,6   4,61 1,4
33 Magnus Elsted01DENBallerup AK4,571,9
34 Amir Musa01SWEKFUM Örebro4,550,2
35 Noah Ander01SWEBromma IF4,532,2   4,44 -0,8
36 Arthur Abrahamsson 01SWEBromma IF4,521,8
37 Melker Drackner01SWELidköpings IS4,401,3
38 Daniel Nilsson01SWEKongahälla AIK4,341,9
39 Hugo Wiman01SWEHässelby SK4,291,5   4,23
40 Philip Wilhelmsson01SWEKFUM Örebro4,293,6   3,93
41 Andreas Christoffersen01DENSparta Atletik4,172,3   2,26 1,6
42 Elvar Örn Einarsson01ISLSam Vest4,142,5   3,97 0,1
43 Linus Strand01SWEKFUM Örebro4,070,2
44 Kristian Skov Hansen01DENViborg AM3,802,9   3,65 0,6
45 William Petrén01SWEHuddinge AIS3,672,2
46 Albin Rådahl01SWELaholms IF3,562,1   3,03 0,2
47 Gustav Ek01SWEHässelby SK3,42-0,4
Victor Natvig01SWEIFK VäxjöX
Sid Lind01SWEHuddinge AISX

3 jul 

Final3 jul 
Oliwer Danielsson01SWEÖstersunds GIF Friidrott6,580,1
Pål Haugen Lillefosse01NORIL Gneist6,501,6
Erik Johansson01SWEIFK Göteborg6,310,6
Kiran Karlström01SWEHellas FK6,042,4   5,76 1,8
Imran Lernebo01SWEMälarhöjdens IK5,982,2   5,69 0,8
Andreas Haara Bakketun01NORIL Gneist5,870,2
Elias Sahlin01SWEIFK Lidingö5,862,2   5,79 0,8
Max Rosqvist-Larsson01SWELomma FIK5,701,1
Oskar Weidenholm01SWEMölndals AIK5,591,6   5,50
10 Markus Rooth01NORLambertseter5,59-1,1
11 Anders Madsen01DENSparta Atletik5,542,3   5,50 -0,7
12 Bimo Soenarso01SWEYstads IF5,530,6   5,29
13 Ragúel Pino Alexandersson01ISLUFA5,530,3   4,92
14 Pontus Hagman01SWELinköpings GIF5,38-1,8
15 Andreas Ehn01SWEIK Ymer5,340,8
16 Timo Liedemit01GERRostock 1 LAV5,180,1


P13 600m
Finalheat 13 jul 
Gustav Harning02SWEUnunge IF 1:33.151
Oscar Taha02SWEIFK Lidingö 1:34.682
Dennis Holmstedt02SWEIK Westmannia FI 1:34.913
Herman Ellingsen02NORIL Gneist 1:38.876
Linus Lindquist02DENSparta Atletik 1:38.897
Christoffer Røstad02NORKristiansand Löpeklubb 1:39.458
Morgan Åkerblom02SWEFK Athlet 1:40.0611
Erik Albin02SWEIS Göta 1:40.1012
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö 1:43.3114
10 Noah Grunnet Nouri02DENSparta Atletik 1:44.0716
11 Per Bucher Johannesen02NORFana IL 1:44.1817

Finalheat 23 jul 
Wilhelm Bergentz02SWEKFUM Örebro 1:36.624
Johan Hannegård02SWEIFK Lidingö 1:39.859
Anders Bang02DENSparta Atletik 1:39.9610
Joel Priore02SWELerum Friidrott 1:43.2613
Albin Persson02SWETyresö FK 1:43.9615
Christian Holst Lindgreen02DENSparta Atletik 1:44.8318
Oscar Nordfjell02SWEIFK Göteborg 1:44.8919
Kevin Bodén02SWEMotala AIF 1:45.4121
Victor Wahlgren02SWEMölndals AIK 1:46.4222
10 Axel Henriksson02SWEIF Kville 1:47.7523
Jacob Erwing02SWEKA 2 IFbröt-
Ludvig All02SWETäby ISej start-

Finalheat 33 jul 
Jón Torri Hermansson02ISLUFA 1:37.985
Viktor Palmén02SWEKarlskoga FI 1:45.2520
Karl Källman02SWEHässelby SK 1:49.7926
Aske Key Benediktsson02DENViborg AM 1:50.4427
Karl-William Einarson02SWEWedevågs IF 1:52.2029
Almar Adalsteinsson02ISLUIA 1:56.5131
Melker Stålnacke02SWEIF Kville 1:56.8732
Noa Escobar Särnbratt02SWESävedalens AIK 1:56.8933
Nils Thorin03SWEÖrgryte ISej start-

Finalheat 43 jul 
Truls Månsson02SWEÅhus FIK 1:48.3124
Axel Hammar02SWEHässelby SK 1:48.7625
Elias Landberg02SWEIFK Sunne FK 1:52.0828
Adam Greisz02SWEFalu IK 1:55.0230
Sixten Thurfjell02SWESävedalens AIK 1:59.0334
Kjartan Óli Augustsson02ISLFjölnir Island 1:59.9635
Olof Persson02SWEStrands IF 2:00.7236
Ådne Opaker Öines02NORUll/Kisa IL 2:02.5737
Elias Brattberg02SWEMölndals AIK 2:13.9738
Karl-Johan Ingesson02SWEÖresund FKej start-


P13 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,23 jul 
Herman Ellingsen02NORIL Gneist 9.83q
Felix Rosenberg Broberg02SWEUllevi FK10.23
Johan Hannegård02SWEIFK Lidingö10.30
Fredrik Grund02SWEIF Kville11.19
Lasse Frandsen02DENRödding AK11.53
Axel Hammar02SWEHässelby SK12.23
Simon Ritzén02SWETäby IS12.86

Försök heat 2-1,93 jul 
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV 9.74q
Per Bucher Johannesen02NORFana IL 9.92q
Ludvig All02SWETäby IS10.23
Lasse Nordås02NORRomerike Friidrett10.37
Tobias Rydberg02SWEHässelby SK11.03
Jesper Nordström02SWEIF Kville11.28
Marcus Blixt02SWEMölndals AIK11.38

Försök heat 30,03 jul 
Zion Eriksson02SWETäby IS 9.36q
Axel Henriksson02SWEIF Kville 9.99q
Felix Ljung02SWEMölndals AIK10.00q
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö10.60
Ola Bokesjö02SWEUllevi FK10.92
Sebastian Isakson02SWETäby IS10.97
Gustav Andersson02SWEIFK Lidingö12.70

Försök heat 4-1,63 jul 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK 9.29q
Oskar Edlund02SWETäby IS 9.96q
Gabriel Wallmark02SWESävedalens AIK10.13q
Anton Hermansson02SWEHögby IF10.20
Jonathan Johnsson02SWEKFUM Örebro10.68
Herman Forsberg02SWEUllevi FK11.23
Samuel Melin02SWEIF Kville11.36

Final-0,63 jul 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK 9.06
Zion Eriksson02SWETäby IS 9.16
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV 9.37
Herman Ellingsen02NORIL Gneist 9.66
Axel Henriksson02SWEIF Kville 9.68
Per Bucher Johannesen02NORFana IL 9.73
Felix Ljung02SWEMölndals AIK 9.80
Gabriel Wallmark02SWESävedalens AIK10.09
Oskar Edlund02SWETäby ISej start


P13 Höjd
3 jul 
Vilmer Elovsson02SWEMölndals AIK171
Zion Eriksson02SWETäby IS167
Lasse Nordås02NORRomerike Friidrett161
William Frisk02SWEIFK Göteborg161
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV161
Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI161
Lukas Edqvist02SWEÖrgryte IS154
Gabriel Wallmark02SWESävedalens AIK154
Anton Hermansson02SWEHögby IF154
10 Pascal Lehmann02GERVfL Rathenow150
11 Albert Ivarsson02SWEIF Kronan150
12 Theodór Tristan Sigurdsson02ISLFjölnir Island146
13 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS142
14 Noa Escobar Särnbratt02SWESävedalens AIK137
15 Oswald S. Carstenen02DENSparta Atletik137
15 Teodor Weichbrodt02SWEMölndals AIK137
15 Viggo Cedertjärn02SWELomma FIK137
18 Rasmus Barth02SWELaholms IF137
18 Sander Rye Daae02NORFana IL137
18 Jacob Erwing02SWEKA 2 IF137
21 Rasmus Samuelsson02SWEUllevi FK137
22 Ludvig All02SWETäby IS131
22 Almar Adalsteinsson02ISLUIA131
22 Sebastian Isakson02SWETäby IS131
25 Albin Engqvist02SWEIF Hagen FIK131
25 Emil Bengtsson02SWEIF Kville131
27 Anton Börås02SWEMölndals AIK131
28 Ola Bokesjö02SWEUllevi FK131
29 Gustav Tartu02SWEIF Kville131
30 Malte Rosvall02SWESävedalens AIK131
31 Elmer Evanson02SWEÖrgryte IS124
31 Ian Stanojevic02SWEKA 2 IF124
33 Elliot Feltzing02SWEKongahälla AIK124
Adam Greisz02SWEFalu IKX
Simon Ritzén02SWETäby ISX
Jesper Nordström02SWEIF KvilleX


P13 Spjut400 g
3 jul 
Niklas Tuschling02GERRostock 1 LAV44,35
Andreas Henriksson02SWEIFK Lund44,31
Martin Jahnsson02FINPargas IF43,82
Jón Torri Hermansson02ISLUFA42,38
Karl Ludvik02SWETurebergs FK42,35
Pontus Gustavsson02SWEVästerås FK39,37
Robin Isaksson02SWEIFK Lidingö38,22
Pascal Lehmann02GERVfL Rathenow38,20
Lasse Frandsen02DENRödding AK35,62
10 Julius-Aurel Hack02GERSC Electronic Hohen Neuendorf35,13
11 Daniel Adolfsson02SWETingbergs AIS33,04
12 Malte Rosvall02SWESävedalens AIK32,36
13 Johannes Jansson02SWEÖsthammar FI32,30
14 Fredrik Grund02SWEIF Kville32,23
15 Rasmus Samuelsson02SWEUllevi FK31,16
16 Almar Adalsteinsson02ISLUIA29,78
17 Jakob Rahm02SWESävedalens AIK29,04
18 Gabriel Axelsson02SWEUpsala IF27,76
19 Karl Sten02SWEIF Kronan24,04


P12 600m
Finalheat 13 jul 
Vitus Bergenser03DENHjørring Atletik 1:36.881
Trym Fjøsne-Hexeberg03NORNittedal IL 1:39.672
Albin Wallenius03SWEVästerås FK 1:40.003
Sondre Rökenes03NORBækkelaget SK 1:40.804
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK 1:43.395
Albert Henriksson03SWEÅkersberga SK 1:43.416
Henrik Franzén03SWEKFUM Örebro 1:44.377
Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS 1:45.689
Filip Björkman03SWEIFK Mora 1:47.4311
10 Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarna 1:49.8012

Finalheat 23 jul 
Kalle Georgsson03SWEHögbo GIF 1:44.498
Oscar Riis03DENBallerup AK 1:47.1910
Sivert Juven03NORNesbyen 1:51.4813
Simon Wikell03SWEMölndals AIK 1:52.5514
Liam Wiklander03SWEIK Norrköping FI 1:52.9215
Nils Thorin03SWEÖrgryte IS 1:53.5616
Arthur Brunborg03NORNittedal IL 1:58.7418
Carl Erixon03SWEMölndals AIK 2:02.1221
Isak Helgesson03SWEÖrgryte ISej start-

Finalheat 33 jul 
Nils Ekroth03SWEUpsala IF 1:55.0117
Rasmus Haak03SWEStenungsunds FI 1:59.9219
Erik Weineisen03SWEBjörnstorps IF 1:59.9520
Ville Andersson03SWELjungby FIK 2:03.5422
Love Söderpalm03SWEÖrgryte IS 2:05.2923
Starkadur Sigurdarsson03ISLUFAbröt-
Ólafur Snaer Eyólfsson03ISLUFAej start-
Birnir Vagn Finnsson03ISLUFAej start-


P12 Häck 60m76 cm
Försök heat 1-0,73 jul 
David Thid03SWEHuddinge AIS 9.94q
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 9.98q
Viktor Wall03SWETyresö FK11.21
Jacob Helgesson03SWEÖrgryte IS11.24
Vincent Arousell03SWEHässelby SK11.49
Liam Wiklander03SWEIK Norrköping FI11.52
Fabian Haeffler03SWEMölndals AIK12.27
Starkadur Sigurdarsson03ISLUFA13.05

Försök heat 2-0,33 jul 
Elias Lind03SWEHässelby SK10.32q
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK10.34q
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta10.85q
Lukas Bjuremar03SWEKFUM Örebro11.45
Sten Hagström03SWEÖrgryte IS11.62
Ólafur Snaer Eyólfsson03ISLUFA12.72
Kasper Fjeldstad03NORASK Friidrettbröt
Hans Erland Thomsen03FÄRFäröarnaej start

Försök heat 30,33 jul 
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV10.22q
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS10.38q
Birnir Vagn Finnsson03ISLUFA10.60q
Emil Boesen03DENBallerup AK10.80q
Julius Geiryd03SWEHuddinge AIS11.89
Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 0412.99
Arthur Brunborg03NORNittedal IL13.21
Dhruv Mehrotra03DENSparta Atletikbröt

Final0,13 jul 
David Thid03SWEHuddinge AIS 9.73
Sofus Peter Lassen03DENSparta Atletik 9.85
Mats William Marrot03NORBækkelaget SK 9.88
Vincent Stenzel03GERRostock 1 LAV10.00
Isak Helgesson03SWEÖrgryte IS10.14
Elias Lind03SWEHässelby SK10.39
Emil Boesen03DENBallerup AK10.68
Elliot Duvert03SWEIFK Märsta10.74
Birnir Vagn Finnsson03ISLUFA10.96


P12 Kula3.0 kg
3 jul 
Jesper Ahlin03SWEVäsby IK12,33
Max Andersson03SWEEslövs AI10,13
Viktor Wall03SWETyresö FK9,95
Elias Lind03SWEHässelby SK9,32
Leo Bystedt03SWEVästerås FK8,88
Filip Aasa03SWEHabo Friidrott 048,17
Aanund Olavson Tveitå03NOROtra IL8,13
Lukas Bjuremar03SWEKFUM Örebro8,05
Niklas Wall03SWETyresö FK7,36
10 Elias Dahl Lunøe03DENSparta Atletik7,03
11 Vincent Arousell03SWEHässelby SK6,35


K 3000m
Finalheat 13 jul 
Maria Larsen96DENKöbenhavns IF 9:21.781
Anna Emilie Møller97DENBlovstrød Løverne 9:24.042
Caroline Ziesler95NORIK Tjalve 9:35.553
Emma Dahl91SWEÖrgryte IS 9:36.274
Josefine Gerdevåg81SWEKFUM Örebro 9:38.855
Frida Kristiansson92SWEÖrgryte IS 9:39.826
LineK Schulz96DENAalborg Atletik 9:53.607
Hedda Bångman95SWETrångsvikens IF 9:58.318
Vienna Dahle92NORIL Skjalg10:01.819
10 Maria Sandström90SWEMalmö AI10:02.4910
11 Sara Holmgren90SWESävedalens AIK10:03.0311
12 Clara Kall99DENSparta Atletik10:03.8312
13 Malin Jonsson96SWESävedalens AIK10:09.9713
14 Hannah Nilsson91SWEMalmö AI10:11.6614
15 Malin Strand93SWESävedalens AIK10:14.8915
16 Karin Nilsson82SWEUllevi FK10:22.3017
17 Kristina Häggström-Wedding96SWEMotala AIF10:31.4518
18 Evelina Beramand94SWEMölndals AIK10:34.9521

Finalheat 23 jul 
Mariann Roe97NORSkarphedin IL10:17.3316
Alice Greberg98SWEMölndals AIK10:32.9919
Anna Hallberg86SWEMajornas IK10:34.3620
Vilde Oppeberget Nilsen97NORSkarphedin IL10:35.5422
Rebecka Sem96NORGjerpen IF10:36.9123
Lene Sandem88NORBUL10:39.2524
Klara Henriksson97SWEHässelby SK10:39.2625
Hedvig Roesberg Gjerde86NORBUL10:47.1826
Alva Engdahl98SWETrollhättan FIK11:03.2127
10 Freya Orban97SWEIFK Lund11:10.6728
11 Ingrid Naess Johansen97NORIL Gneist11:17.1329
12 Isabella Sheldon97DENSparta Atletik11:29.0130
13 Caroline Amalie Jensen99DENHolte Atletik11:36.5031
14 Anette Lundqvist85SWEFalkenbergs IK12:02.3132
Julie Flatner Hansen99NORUll/Kisa ILbröt-
Marie Synnøve Qvale94NORIK Tjalveej start-
Johanne Lægran97NORSK Vidarej start-


K 3000m hinder76 cm
Final3 jul 
Amélie Svensson96SWESävedalens AIK10:31.38
Moa Rothman96SWEVästerås FK10:41.82
Emma Jansson91SWEHässelby SK10:53.67
Mari Aarskog Nesse96NORStord ILej start


K Häck 400m76 cm
Finalheat 13 jul 
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS58.851
Anne Sofie Kirkegaard98DENSparta Atletik59.022
Sara Bley91SWEGoIF Tjalve59.363
Marie Skjeggestad99NORTyrving IL60.904
Karoline Daland99NORSörild IL61.465
Nora Beinlich97GERRostock 1 LAV62.748
Hanna Palmqvist96SWEMölndals AIK63.189
Isabelle Eriksson86SWEIFK Lidingö67.4517

Finalheat 23 jul 
Ewa Marcinkiewicz93SWEVästerås FK62.466
Elisa Adams98GERRostock 1 LAV62.667
Anna Engelin98SWEÖstersunds GIF Friidrott64.4410
Lina Hansson90SWEUllevi FK65.0913
Ida Ekroth96SWEUpsala IF66.2914
Evelin Hindrikes91SWEAtleticum Växjö SK66.6015
Tina Helen Bergem94NORIK Tjalvebröt-

Finalheat 33 jul 
Sofia Andersson96SWEIFK Växjö64.6511
Helena Kolte98SWETäby IS66.9716
Karin Ytterberg97SWEIK Ymer67.6818
Jill Höstman96SWEUllevi FK68.2420
Ingrid Cederlöw94NORIL Skjalg68.6922
Felicia Ascard96SWEIFK Lund70.6826
Jenny Wingqvist97SWEHässelby SK70.9727

Finalheat 43 jul 
Linnea Rosman97SWEIstrums SK64.7712
Frida Hansson97SWEStenungsunds FI68.2019
Josefin Havdelin95SWEIFK Lidingö68.3521
Gabrielle Wehlander96SWEGöteborgs KIK68.8823
Marianne Evensen96NORRanheim IL69.9624
Dagny Olofsson-Hoffman97SWELerum Friidrott70.6125
Emma Forss94SWEHammarby IF71.8928


K Höjd
3 jul 
Sofie Skoog90SWEIF Göta Karlstad187
My Nordström90SWEGoIF Tjalve184
Vendela von Corswant93SWEÖrgryte IS181
Ellen Björklund90SWEIFK Lund174
Evelina Erlandsson94SWEIF Göta Karlstad174
Lisa Engman94SWEKils AIK174
Candela Guijarro Garcia94ESPNerja Atletismo170
Sandra B Christensen95DENAmager AC170


K X Stav
3 jul 
Michaela Meijer93SWEÖrgryte IS445
Hulda Thorsteinsdottir91ISLIR426
Lene Retzius96NORBUL406
Iben Høgh-Pedersen90DENRanders Atletik395
Lene Renée Jensen92DENSparta Atletik378
Hanna Jansson95SWEUllevi FK378
Paula Llano95NORLaksevåg378
Sara Eriksson91SWEUllevi FK378
Annika Jönsson96SWEIFK Helsingborg378
10 Karin Fisher88DENAarhus 1900 AM361
11 Frida Bergvall99SWEIFK Växjö361
12 Mira Guldbrandsen98DENSparta Atletik361
13 Johanna Greger94SWEÖrgryte IS344
14 Laura Grönbech99DENSlagelse Atletik DELTA344
15 Linnea Jönsson99SWEIFK Helsingborg327
15 Josephine Skipper98DENRanders Atletik327
15 Anne Sofie Hyldtoft Olsen94DENKöbenhavns IF327
18 Gabriella Jönsson01SWEIS Göta327
19 Alva Sundin01SWETäby IS310


K Spjut600 g
3 jul 
Andrea Enerstad92NORVestby IL51,52
Malin Andersson93SWEÖresund FK44,34
Elisabeth Höglund90SWEIF Göta Karlstad44,21
Paula Gass94SCOInverness Harriers43,71
Jennifer Björklund95SWEEnköpings AI42,62
Sofie Hammar95SWEIF Rigor37,49
Linnea Sieker95SWEFalkenbergs IK36,86
Mathilde Sjöstedt94SWEUllevi FK35,74


F19 800m
Finalheat 13 jul 
Patricia Striner97SWEMalmö AI 2:12.001
Ingvild Drablös96NORTyrving IL 2:16.182
Emilie Fossumstuen Grøterud97NORMoelven IL 2:16.453
Olivia Weslien97SWEIF Göta Karlstad 2:16.544
Kristina Raspopova96RUSRyssland 2:16.835
Ester Torstensson96SWETrollhättan FIK 2:19.136
Sara Salomonsson97SWEÄngelholms IF 2:19.457
Amalie Lekva96NORNorna Salhus 2:22.729
Silje Lindstad97NORNorna Salhus 2:23.9311
10 My Sänneskog96SWEIFK Helsingborg 2:25.6415
11 Benedickte Myhre97NORSem IF 2:26.3917

Finalheat 23 jul 
Ida Tryggveson97SWEBålsta IK 2:20.828
Emma Gustafsson97SWEHässelby SK 2:23.2110
Amanda Karlsson96FINIF Fyren 2:25.3112
Maja Sjöblom97SWEHässelby SK 2:25.3813
Moa Ellmarker97SWEIK Orient 2:25.6214
Ida Elize Eriksen96NORIL Skjalg 2:25.7416
Nicole Sörensen96SWEFalu IK 2:27.5018
Vera Gerendas97SWEHammarby IF 2:27.7219
Ebba Simensen97SWEBrännans FF 2:27.7820
10 Natalia Nylund97FINIF Drott 2:33.8821


F19 Höjd
3 jul 
Ellen Ekholm96SWEUllevi FK180
Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba178
Emma Stenlöf96SWEVästerås FK175
Elise Nedberg97NORIL Sandvin171
Louise Ekman97SWEGefle IF171
Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba171
Malin Engan Wiseth97NORTrondheim Friidrett171
Lena-Sophie Finger97GERSC Potsdam167
Anna Karlsson Tufuga97SWESK Bore167
Jonna Lindéen96SWEKalmar SK167
11 Amanda Engman97SWEUpsala IF162
11 Agnes Bengtsson97SWESävedalens AIK162
13 Louise Malmqvist96DENOdense Atletik162
14 Jenny Elisabeth Nyborg96NORSteinkjer FIK162
15 Victoria Stöckel97SWENedre Soppero IK157
15 Vendela Wikström96SWEBrännans FF157
17 Jonna Mäkitalo97FINIK Falken157
18 Elin Edgren97SWESK Bore151
Elin Dale96NORHerkules FKX


F19 Stav
3 jul 
Sara Cannmo96SWEÖrgryte IS373
Klara Mattsson97SWEIK Orient373
Annika Jönsson96SWEIFK Helsingborg373
Ellen Olsson97SWEWärnamo SK359
Sara Curran96USANo Limits Track Club313
Fanny Bergetoft96SWEKFUM Örebro313
McKenna Caskey99USAUSA373F16
Erica Edström97SWEIFK KristinehamnX


F19 Längd
Final3 jul 
Emma Stenlöf96SWEVästerås FK5,82Q2,1
Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba5,70Q0,5
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK5,70Q0,1
Anna Pajunen97FINIF Åsarna5,68Q0,8
Emilie Berge97NORIveland5,65Q-0,1   5,38
Moa Ullgren96SWEGoIF Tjalve5,65Q1,4
Hanna Hoff97SWEIFK Växjö5,60Q1,1
Emma Jansson97SWEFalu IK5,59Q-0,2
Synnöve Björgo Adam97NORFagernes IL5,56Q0,0
10 Viktoria Vaseikina97RUSSIS Rusj5,53Q2,4
11 Malin Olsson97SWEMalmö AI5,52Q0,2
11 Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK5,52Q0,5
13 Lilly Andersson96SWEMalmö AI5,50Q-0,2
14 Laura Tølløse97DENSparta Atletik5,47Q0,6
15 Clara Bogfors97SWEHallens SK5,45Q1,2
16 Jonna Lindéen96SWEKalmar SK5,44Q0,6
17 Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba5,43Q0,6
18 Grace Ogoti97NORNesbyen5,360,4
19 Joline Jansson96SWEÖsthammar FI5,23-0,9
20 Jenny Elisabeth Nyborg96NORSteinkjer FIK5,161,1
21 Sarah Nordin97SWEUllevi FK5,090,7
22 Hanna Gille96SWESävedalens AIK5,06.0,5
23 Matilde Andersson96SWEUpsala IF4,99.0,6   4,96
24 Alice Eriksson96SWEIFK Lidingö4,99-0,3
25 Soretti Watne97NORNorna Salhus4,840,2
26 Elsa Herlitz97SWEUpsala IF4,662,1
27 Klara Pedersen97SWEUpsala IF4,650,1
28 Elise Sanden Søvik97NORNorna Salhus4,640,1   4,57
29 Veslemöy Kollstad97NORKristiansand IF4,64.0,3   2,89
30 Edna Maria Debes97FÄRFäröarna4,501,1
31 Kristin Mork97NORNorna Salhus4,47.0,2
32 Agnes Bengtsson97SWESävedalens AIK4,420,2
33 Helene Thorsen97NORNorna Salhus4,400,6
34 Hedvig Engström Kindmark97SWEUpsala IF4,340,8
Sara Ezra97SWEUpsala IFX


F19 Spjut600 g
3 jul 
Emma Harrysson97SWEBrattås CK44,40
Linn Peura97SWERåby-Rekarne FIF44,22
Fawzie Otour96DENAabenraa IG41,78
Rebekka Engen96NORBUL41,54
Anna Karlsson Tufuga97SWESK Bore40,93
Jenny Wiklund96FINIF Femman40,75
Louise Liljeblad97SWEMölndals AIK39,33
Linn Riddarström96SWEMotala AIF39,16
Lena-Sophie Finger97GERSC Potsdam35,46
10 Ellinor Englund96SWESäters IF34,07
11 Mathilda Rydin97SWESävedalens AIK30,98
12 Hanna Hammar97SWEIF Rigor30,05


F17 800m
Finalheat 13 jul 
Mia Helene Mörck99DENBagsvaerd AC 2:11.371
Helene Gottlieb98DENHolte Atletik 2:11.802
Emma Magnusson99SWEMölndals AIK 2:13.013
Mari Drablös98NORTyrving IL 2:13.244
Mathilde Myhrvold98NORRaufoss 2:13.255
Lucy Massie98SCOInverness Harriers 2:17.586
Solveig Hernandez Vråle99NORSturla 2:17.987
Beatrice Brink99SWEIF Kville 2:18.9610
Caroline Foss Høistad98NORUll/Kisa IL 2:19.1612
10 Caroline Løvenstien Vegeberg98DENKöge Atletik 2:20.2913
11 Vilma Jonsson99SWEIFK Lidingö 2:21.2215
12 Christine Sekkesaeter98NORIL Skjalg 2:23.6120

Finalheat 23 jul 
Amalie Panman98NORIL Sandvin 2:18.418
Julia Samuelsson99SWEHögby IF 2:18.939
Olivia Kempi98SWEIFK Helsingborg 2:19.1311
Alexandra Simonsen98SWEMölndals AIK 2:20.6514
Sofia Johansson98SWETranås AIF 2:21.3216
Elsa Olsson98SWEUmedalens IF 2:21.7517
June Sæbøe Tveit99NORNorna Salhus 2:21.7618
Hanna Westhoff99SWEIFK Växjö 2:21.9219
Synnøve Torp99NORRanheim IL 2:27.2522
10 Hlin Heidarsdottir99ISLFjölnir Island 2:28.0523
11 Lydia Håkansson98SWEÖstersunds GIF Friidrott 2:31.7925
12 Sofi Reimers98SWEHässelby SK 2:32.2828

Finalheat 33 jul 
Anna Sommer Hauge98DENKöge Atletik 2:26.1821
Matilda Nilsson-Edin99SWEMölndals AIK 2:30.7124
Nora Johansen99NORRanheim IL 2:31.9526
Isa Ek99SWEBjörnstorps IF 2:32.2627
Ebba Olsson99SWEUmedalens IF 2:34.1029
Ane Granne Kvale99NORHøybråten og Stovner IL 2:35.5130
Mathilde Riis99DENBallerup AK 2:37.0431
Lisa Brorson99SWEKFUM Örebro 2:38.8632
Julia Nilsson98SWEHälle IF 2:40.1933
10 Miranda Eskilsson99SWEHälle IF 2:56.0834
11 Elin Lantz99SWETranås AIF 2:56.4735
Mathilde Pedersen99DENAalborg Atletikej start-


F17 Hinder 1500m76 cm
Final3 jul 
Mika Söderström99SWEIFK Lidingö 5:08.17
Lotta Blomquist98SWEIFK Lidingö 5:09.35
Linnea Dennerporth99SWETurebergs FK 5:12.56
Sara Gunnarsson99SWEMölndals AIK 5:17.77
Amanda Ivehammar01SWELinköpings GIF 5:28.56
Wilma Nielsen01SWESävedalens AIK 5:32.60
Astrid Bager99DENSparta Atletik 5:34.88
Julia Nielsen01SWESävedalens AIK 5:37.70
Stina Johansson99SWETranås AIF 5:38.81
10 Malin Svärdling98SWETäby IS 5:44.33
11 Hanna Holmström98FINHIK Friidrott 6:11.25


F17 Häck 300m76 cm
Finalheat 13 jul 
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK43.861
Lovisa Linde98SWETäby IS44.202
Tove Olsson98SWEIFK Tumba44.363
Vår Åsheim99NORUll/Kisa IL45.294
Julia Frisk99SWEIFK Växjö45.746
Maria Södergren98SWETäby IS48.6414
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AIbröt-

Finalheat 23 jul 
Line Myrestøl Johansson98NORSörild IL45.585
Ellen Eklund98SWEPiteå IF47.769
Alicia Nilsson98SWEStenungsunds FI47.8610
Elin Bärjegård99SWELeksands FIK48.5613
Charlotte Flaglien98NORRaufoss49.1116
Marthe Röe98NORTyrving IL49.6918
Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK50.9220

Finalheat 33 jul 
Amalie Brammer Kristiansen99DENSkive AM46.257
Astrid Lees99SWEBrattås CK49.0015
Ellen Hultemark99SWEIFK Växjö49.9219
Astrid S Helgeland98NORKristiansand IF51.9422
Sara Molnar98SWEMölndals AIK53.3525
Cornelia Storm-Karlén99SWEIF Hagen FIK54.7526

Finalheat 43 jul 
Julia Söderberg98SWESundsvalls FI47.568
Berglind Björk Gudmundsdóttir98ISLUFA47.9211
Amanda Lindblom98SWERåby-Rekarne FIF48.0112
Alma Sköldqvist98SWEIF Udd49.6017
Hafdis Rós Jóhannesdottir98ISLFjölnir Island51.7721
Linnea Åberg99SWELerum Friidrott52.6523
Hlin Heidarsdottir99ISLFjölnir Island52.9424
Filippa Carlson99SWERåby-Rekarne FIF55.3327


F17 Längd
Final3 jul 
Kaiza Karlén98SWEKFUM Arvika5,67Q2,3
Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI5,40Q1,5
Isa Andersson98SWEMalmö AI5,38Q1,6
Bianca Salming98SWETäby IS5,36Q1,1
Aleksandra Krasina98RUSSIS Rusj5,32Q0,9
Isabelle Joelsson98SWEIFK Växjö5,32Q0,7
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba5,31Q2,6
Emelie Rantzow98SWEIK Ymer5,29q0,0
Sophia Hofer98SWEMalmö AI5,27q1,7   5,23
10 Nickoline Skifter Andersen98DENSlagelse Atletik DELTA5,27q2,5   5,14 -0,1
11 Sofie Persson98SWEHässelby SK5,27q2,4   5,07 0,4
12 Jenny Lestander98SWELinköpings GIF5,18q0,9
12 Alexandra Larsson98SWEIF Göta Karlstad5,18q0,6
14 Ida Bengtsson98SWEFalkenbergs IK5,16q2,2   2,72 -0,2
15 Emelie Pedersen98DENSilkeborg AK-775,11q0,2
16 Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK5,09q0,1
16 Amanda Seger98SWEGefle IF5,09q1,0
18 Linnéa Carpenter98SWEÖstersunds GIF Friidrott5,070,1
19 Maria Lindeberg98SWEUpsala IF5,020,0   5,02
20 Miranda Sandberg98SWEIK Ymer5,022,5   4,90 0,2
21 Emily Nyborg98NORSteinkjer FIK4,990,6
22 Heidi Gustavsen98NORSarpsborg IL4,93.0,3
23 Ane Kjærgaard98DENSparta Atletik4,850,8
24 Mari Katrine Breilid98NORKristiansand IF4,801,4
25 Prescilia Bakuba98SWEUllevi FK4,76-2,2
26 Eunice Nilsson98SWEKFUM Örebro4,75.0,1
27 Sandra Höglund98SWEHögbo GIF4,65.1,1
28 Elisabeth Dorsche98DENOdense Atletik4,622,0
29 Ebba Sopie Reimers98NORIK Tjalve4,52-0,2
30 Linnéa Berg98SWEIFK Lund4,510,4
31 Selma Lif Tórólfsdóttir98ISLUFA4,480,1
32 Nora Jansson98SWEUpsala IF4,37-0,1
33 Moa Hansson98SWEIF Göta Karlstad4,280,8
34 Hulda Kristin Helgadóttir98ISLTeam UMSE4,262,2   3,92 -0,2
35 Marita K Petersen98FÄRFäröarna4,240,4   4,08
36 Rún Àrnadóttir98ISLUFA4,240,0
37 Lina Näslund98SWEÖstersunds GIF Friidrott4,18.0,5
38 Sofia Lindwall98SWEGöteborgs KIK4,131,7
39 Ida Marie Lindskoug98SWEIFK Lund4,08-0,2
Johanna Norberg98SWETäby ISX
Nora Kajo98SWEMalmö AIX


F17 Spjut500 g
3 jul 
Ida Thunberg99SWEIK Stål51,20
Maja Gustavsson98SWEVästerås FK50,31
Stella Weinberg98NORMandal o Halse IL49,33
Carolin Näslund98SWESK Bore46,06
Bianca Salming98SWETäby IS43,42
Louise Svensson99SWEEskilstuna FI42,99
Elisabeth Postier99GERSC Potsdam41,07
Isabella Kvist98SWEIFK Helsingborg40,80
Lovisa Linde98SWETäby IS39,38
10 Sarah Bahat99DENAarhus 1900 AM39,28
11 Alma Folke99SWETranås AIF38,14
12 Amanda Nilsson99SWELaholms IF36,45
13 Kine Midtsundstad98NORFIK Orion36,21
14 Maria Sandvik98NORAskim IF35,01
15 Liv Cantby99DENKorsör AM34,37
16 Maja C. Frederiksen98DENSkive AM34,09
17 Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK33,61
18 Jennie Nylund98FINIK Falken33,31
19 Rún Àrnadóttir98ISLUFA33,29
20 Moa Hansson98SWEIF Göta Karlstad32,09   31,86
21 Marita K Petersen98FÄRFäröarna32,09   26,90
22 Johanna Edgren98SWESK Bore31,94
23 Paulina Lennartson99SWEHässelby SK30,25
24 Emelie Nyman Wänseth98SWEÖstersunds GIF Friidrott29,78
25 Rikke Andersen98DENSparta Atletik29,75
26 Mary Flockhart98SCOInverness Harriers29,11
27 Thilda Lim99SWEIFK Växjö27,57
28 Hanna Borgemyr99SWETrollhättan FIK25,91
29 Fanny Jonsson99SWEÖstersunds GIF Friidrott25,77
30 Sesselja Dís Heidarsdóttir99ISLUFA23,68
31 Ingibjörg Brynjólfsdóttir99ISLSam Vest22,04
Selma Lif Tórólfsdóttir98ISLUFAX
Tonje Fjellet Kristiansen99NORFIK OrionX
Erla Viktoria Hrafnklesdottir99ISLUIAX


F16 Längd
Final3 jul 
Live Haugstad Hilton99NORBergens Turnforening5,54Q1,6
Maja Nilsson99SWEMotala AIF5,51Q0,6
Johanna Andersson99SWELerum Friidrott5,49Q1,4
Fanny Runheim99SWEKFUM Örebro5,47Q0,7
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AI5,46Q1,2
Thale Leirfall Bremset99NORStjördal FIK5,44Q1,3
Ida Thunberg99SWEIK Stål5,39Q0,8
Simone Hjort99DENSparta Atletik5,38Q-0,7
Judith Sjöman99SWEÖrgryte IS5,36Q1,4
10 Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK5,35Q1,9
11 Karolina Svensson99SWEMarieby GoIF5,29q2,2   5,20 1,6
12 Rebecca Strand99SWEÖrgryte IS5,26q2,1   5,25 0,5
13 Caroline Nilsson99SWEGöteborgs KIK5,25q0,1
14 Linn Bäcklin99SWEIF Göta Karlstad5,21q2,0
15 Melina Holse99SWELinköpings GIF5,20q1,9
16 Vilma Snygg99SWEIK Ymer5,11q1,1
17 Julie Woie Flølo99NORBergens Turnforening5,092,0
18 Matilda Sönnergaard99SWESpårvägens FK5,051,2
19 Gudbjörg Bjarkadottir99ISLFH5,011,1   4,77
20 Emma Erlandsson99SWEMalmö AI5,010,5
21 Julia Larsson99SWEMotala AIF4,981,0
21 Elin Backlund99SWEMarieby GoIF4,981,7
23 Fanny Jonsson99SWEÖstersunds GIF Friidrott4,96-0,5
24 Madelen G Bergman99SWEFalkenbergs IK4,951,0
25 Beatrice Persson99SWEIFK Lund4,911,0
26 Sarah Winther Jensen99DENSkive AM4,901,7
27 Celine Bressand99NORTyrving IL4,883,7   4,53 0,2
28 Rebecka Grönli99NORTyrving IL4,871,6
29 Solveig Hernandez Vråle99NORSturla4,831,1
30 Lisa Lorenz99SWEDjurmo Sifferbo IF4,801,1
31 Wilma Olsson99SWEGöteborgs KIK4,771,0
32 Malene Kollberg99NORIF Hellas4,72-1,1
33 Sanna Pettersson99SWEÖstersunds GIF Friidrott4,71-0,2
34 Erika Blomqvist99SWEIFK Sunne FK4,670,4
35 Camilla Appel99SWEIF Göta Karlstad4,660,1
36 Elisabeth Postier99GERSC Potsdam4,641,9
37 Alice Dahlemar99SWEMölndals AIK4,630,6
38 Elin Sköld99SWEIK Norrköping FI4,581,6
39 Ebba Carlsson99SWEIK Hinden4,54-0,3
40 Gowsiga Sureskaran99NORHøybråten og Stovner IL4,491,8
41 Sofia Rapp99SWEMalmö AI4,410,3
42 Helene Nyby99DENAalborg Atletik4,302,0
43 Klara Enerud99SWEStrands IF4,271,8   4,23
44 Ingrid Faerövik Mork99NORNorna Salhus4,271,3
45 Amanda Jonsson99SWEKalmar SK4,202,2   4,01 0,8
46 Signe Gilbak Jensen99DENSaeby IK4,12-0,5
47 Paulina Lennartson99SWEHässelby SK4,051,6
48 Elma Fältmars99SWEIK Sisu4,010,7
49 Gigja Teitsdóttir99ISLUFA3,813,3   3,78 0,8
50 Michelle Johnson99SWEStrands IF3,62-0,2
51 Ebba Modin99SWEVemhåns IK3,57-0,4
52 Erla Viktoria Hrafnklesdottir99ISLUIA3,55-0,3
53 Ida Thunman99SWEGefle IF3,540,5
54 Hafrún Birta Haflidadóttir99ISLSam Vest3,330,7   3,28
55 Ella Moberg99SWEVästerås FK3,330,9
Julia Olander99SWEKA 2 IFX
Emelina Wirebro99SWEMotala AIFX

Final3 jul 


F15 800m
Finalheat 13 jul 
Anna Mark Helwigh00DENSparta Atletik 2:13.371
Emilie Hov Andreassen00NORUll/Kisa IL 2:14.942
Vilde Våge Henriksen00NORHaugesund IL 2:17.383
Nora Sanness00NORSK Vidar 2:20.254
Cornelia Alm00SWETäby IS 2:20.725
Matilde Wilder00DENSparta Atletik 2:22.636
Olivia Thorsgaard00DENSparta Atletik 2:23.107
Filippa Hörnberg00SWEHässelby SK 2:24.898
Emily Fielder00SWEMotala AIF 2:29.0114
10 Alexandra Pekic00SWEÖrgryte IS 2:30.0016
11 Josephine Freudenberg00GERSC Potsdam 2:31.2418
12 Alva Filipsson00SWETranås AIF 2:36.3122

Finalheat 23 jul 
Marie Fiedler Amlien00NORKoll IL 2:25.319
Tine Østergaard00DENBagsvaerd AC 2:27.7511
Matilda Hallström00SWEGöteborgs KIK 2:28.8612
Heidi Elung Henningsen00DENAalborg Atletik 2:28.9513
Mathilde Ruud00NORMandal o Halse IL 2:29.3915
Charlotte Hill00SCOInverness Harriers 2:30.0117
Maria Norheim Morken00NORSK Vidar 2:33.1419
Tilda Pettersson00SWEBjörnstorps IF 2:34.2420
Linn Andersson-Pitkänen00SWEIK Ymer 2:35.4421
Ágústa Dröfn Pétursdóttir00ISLUFAbröt-
Matilda Wohlin00SWEIK Ymerej start-

Finalheat 33 jul 
Thea Norlund00SWESkellefteå AIK 2:26.9410
Andrea Holm Nielsen00DENAalborg Atletik 2:37.0323
Malena Ljungqvist Thoen00SWEGöteborgs KIK 2:38.2424
Kristin Johnson00SWEIFK Helsingborg 2:38.4625
Emelie Eriksson00SWESäters IF 2:38.5826
Birta Karen Tryggvadottír00ISLFjölnir Island 2:42.3727
Anna Thomsen00DENAalborg Atletik 2:43.2328
Moa Thorin00SWEÖrgryte IS 2:44.3129
Sofie Christensen00DENBallerup AK 2:48.3230
Steinunn Bára Birgisdóttir00ISLFHej start-
Maria Sól Antonsdottír00ISLFjölnir Islandej start-


F15 Häck 80m76 cm
Försök heat 1-2,03 jul 
Mathilda Ekholm00SWERåby-Rekarne FIF11.99q
Lovisa Karlsson00SWEHögby IF12.38q
Guro Storkås00NORUraedd FI13.10
Emma Green-Blomroos00SWEGöteborgs KIK13.46
Sara Grahn00SWEKA 2 IF14.00
Helena Tørmo Kastelein00NORTyrving IL14.95
Elin Haglund00SWEFalu IK15.52
Aldís Ósk Hvanndal00ISLFH17.81

Försök heat 2-0,63 jul 
Elin Mickos00FINSibbo-Vargarna12.20q
Hannah Illum Petersen00DENSparta Atletik12.53q
Anica Lundtoft00DENAalborg Atletik12.63
Birgitta Thóra Birgisdóttir00ISLFH13.56
Andrea Kristiane Dammen00NORTyrving IL13.68
Elin Thorsson00SWEIF Kville13.75
Gudny Sigurdardóttir00ISLFH14.59

Försök heat 3-0,73 jul 
Emma De Haas00NORSturla12.34q
Ingrid Holmquist00SWEKFUM Örebro12.68
Laura Nørrung Poulsen00DENSparta Atletik12.74
Gréta Örk Ingadóttir00ISLFH13.61
Anna Sofie Dietrichson 00NORHøybråten og Stovner IL13.87
Steinunn Bára Birgisdóttir00ISLFH14.13
Elin Eriksson00SWEIF Kville14.87

Försök heat 4-0,43 jul 
Emilie Sandberg00NORSandnes IL12.23q
Greta Deltin00SWEHammarby IF12.31q
Charlotte Andersson00SWEHuddinge AIS12.80
Stella Johannsen00SWEMalmö AI12.94
Mist Tinganelli00ISLFH13.54
Ylwa Haglund00SWEFalu IK13.92
Ebba Löfholm00SWEKFUM Örebro15.68
Tilda Tryggvesson00SWEBålsta IK15.77

Försök heat 50,43 jul 
Therese Nätstrand00SWEÖrgryte IS12.14q
Thordis Eva Steinsdottir00ISLFH12.25q
Eir Persson00SWEIFK Lund13.12
Sally Börjeson-Frantzén00SWEÖresund FK13.20
Melisa Zilic00SWEFalu IK13.25
Thea Norlund00SWESkellefteå AIK13.82
Lise Hornnes00NOROtra IL14.21
Fanny Engström00SWEÖstersunds GIF Friidrott14.38

Final0,13 jul 
Mathilda Ekholm00SWERåby-Rekarne FIF11.82
Thordis Eva Steinsdottir00ISLFH12.03
Elin Mickos00FINSibbo-Vargarna12.09
Therese Nätstrand00SWEÖrgryte IS12.14
Emma De Haas00NORSturla12.26
Lovisa Karlsson00SWEHögby IF12.30
Emilie Sandberg00NORSandnes IL12.41
Greta Deltin00SWEHammarby IF12.50
Hannah Illum Petersen00DENSparta Atletik12.57


F15 Häck 300m76 cm
Finalheat 13 jul 
Thordis Eva Steinsdottir00ISLFH43.691
Therese Nätstrand00SWEÖrgryte IS44.062
Elin Mickos00FINSibbo-Vargarna45.423
Emma De Haas00NORSturla47.244
Sara Dahlén00SWELerum Friidrott47.605
Ida Beiter Bomme01DENSparta Atletik48.327
Fanny Engström00SWEÖstersunds GIF Friidrott50.5414
Orchina Ghreibo00SWEMotala AIF51.5317

Finalheat 23 jul 
Ellinor Aurell01SWEÄngelholms IF47.956
Marie Fiedler Amlien00NORKoll IL48.748
Gaël de Coninck01SWESävedalens AIK48.899
Emma Green-Blomroos00SWEGöteborgs KIK49.3710
Ylwa Haglund00SWEFalu IK49.5111
Ebba Jernmark-Burrows00SWEHälle IF49.7012
Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK49.9413
Eir Persson00SWEIFK Lund52.9920

Finalheat 33 jul 
Hanna Lammassaari01FINLahden Ahkera50.6115
Ingrid Holmquist00SWEKFUM Örebro50.6416
Julie Schultz00DENAalborg Atletik51.6418
Linnea Pihl01SWELerum Friidrott52.2319
Linn Beer00SWEIFK Lund53.5021
Linnea Bruksås00SWEIK Sisu55.5922
Ebba Löfholm00SWEKFUM Örebro56.6823
Olivia Greisz00SWEFalu IK61.3724


F15 Längd
Final3 jul 
Kristina Stensvoll Reppe00NORRanheim IL5,46Q0,9
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer5,44Q1,0
Hannah Illum Petersen00DENSparta Atletik5,42Q2,1
Hedvig Pettersson00SWEKils AIK5,40Q0,1
Lovisa Karlsson00SWEHögby IF5,39Q0,1
Ellen Geckler Friborg00DENBagsvaerd AC5,34Q2,0
Lisa Weyhenmeyer00SWEUpsala IF5,26Q-0,9
Kajsa Lindqvist00SWEVäsby IK5,25Q0,9
Sofie Rasmussen00DENKöbenhavns IF5,21Q2,5   5,06 0,7
10 Greta Deltin00SWEHammarby IF5,19Q2,1
11 Hilma Hofström00SWEKA 2 IF5,10q1,2
12 Therese Knutsson00SWEGlanshammars IF5,06q1,4
13 Ingrid Holmquist00SWEKFUM Örebro5,00q1,8
14 Ebba Molinder00SWEMölndals AIK4,99q1,0
15 Lise Hornnes00NOROtra IL4,98q0,9
16 Elin Serine Johannessen00NORLyngdal IL4,95q1,7
17 Helga Tóra Sigurjónsdottír00ISLFjölnir Island4,890,9
18 Clara Augustsson00SWEIK Ymer4,830,5
19 Henriette Schnack00DENAalborg Atletik4,781,1
20 Henriette Breilid Tellefsen00NORKristiansand IF4,770,2
21 Anna Backman00SWEVemhåns IK4,750,4
22 Ebba Jernmark-Burrows00SWEHälle IF4,732,0
23 Theodóra Haraldsdóttir00ISLFH4,691,1
24 Birgitta Thóra Birgisdóttir00ISLFH4,651,9
25 Lea Marsina Dörries00GERSC Potsdam4,630,3
26 Sara Grahn00SWEKA 2 IF4,600,1
27 Mist Tinganelli00ISLFH4,58-0,3
28 Tilda Tryggvesson00SWEBålsta IK4,550,8
29 Katrin Ólafsdóttir00ISLTeam UMSE4,540,4
30 Steinunn Bára Birgisdóttir00ISLFH4,521,4
31 Jessica Persson00SWEKFUM Örebro4,481,0
32 Maria Ulfsparre00SWEHässelby SK4,471,5
33 Moa Jern00SWEStrands IF4,440,3   4,32
34 Josefine Loe00NORIK Tjalve4,441,2   4,30
35 Andrea Kristiane Dammen00NORTyrving IL4,43-0,4
36 Ágústa Dröfn Pétursdóttir00ISLUFA4,410,3
37 Julia Hansten00SWEIFK Halmstad4,373,3   4,28 0,8
38 Emilia Östergren00SWEHuddinge AIS4,361,7
39 Kristelle Schepens00SWEIF Kville4,351,7
40 Astrid Lykke00DENHelsingör IF4,311,7
41 Svala Sverrisdóttir00ISLFH4,230,5
42 Amanda Sandberg00SWEHässelby SK4,211,8
43 Maja Rosenlind00SWEIF Kronan4,141,2   4,12
44 Adda Hrund Hjálmarsdóttir00ISLFH4,140,3   4,02
45 Katla Björg Jónsdóttir00ISLFjölnir Island4,061,9
46 Alice Kjellander00SWEGöteborgs KIK4,010,5
47 Olivia Greisz00SWEFalu IK4,000,4
48 Nathalie Nyström00SWEÖrgryte IS3,980,5
49 Jenny Kellnor00SWEÖrgryte IS3,970,3
50 Eva Halldórsdóttir00ISLFH3,922,0
51 Helena Tørmo Kastelein00NORTyrving IL3,840,2
52 Cornelia Svensson00SWEKongahälla AIK3,750,2
53 Matilda Almung00SWEGöteborgs KIK3,72-0,8
54 Hrafnhildur Benediktysdóttir00ISLFjölnir Island3,652,1   3,57 0,4
55 Jarbrúdur Pálmey Freysdottír00ISLFjölnir Island3,62-0,2
56 Aldís Ósk Hvanndal00ISLFH3,481,2
57 Maria Sól Antonsdottír00ISLFjölnir Island3,361,4
58 Bergrún Ósk Adalsteinsdottír00ISLFjölnir Island3,322,6   3,20 -0,5
59 Melisa Zilic00SWEFalu IK2,86-0,2
60 Hrefna Hjörvarsdóttir00ISLFjölnir Island2,690,5
Guro Storkås00NORUraedd FIX
Amanda Hansson00SWEIFK TrelleborgX
Ingrid Cecilia Hartveit00NORFana ILX
Isabella Bornälv00SWEKFUM ÖrebroX
Gudrún Maria Jónsdottír00ISLFjölnir IslandX
Hedda Jagstedt00SWEGöteborgs KIKX
Linnea Bruksås00SWEIK SisuX

Final3 jul 

3 jul 
Lovisa Karlsson00SWEHögby IF5,83-1,4
Claudia Belgrave00SWEIK Ymer5,702,7   5,62 1,5
Hedvig Pettersson00SWEKils AIK5,571,7
Hannah Illum Petersen00DENSparta Atletik5,522,7   5,44 -0,9
Kristina Stensvoll Reppe00NORRanheim IL5,48-1,3
Kajsa Lindqvist00SWEVäsby IK5,341,0
Lisa Weyhenmeyer00SWEUpsala IF5,281,3
Ellen Geckler Friborg00DENBagsvaerd AC5,271,3
Sofie Rasmussen00DENKöbenhavns IF5,12-0,4
10 Elin Serine Johannessen00NORLyngdal IL5,082,0
11 Therese Knutsson00SWEGlanshammars IF5,011,9
12 Greta Deltin00SWEHammarby IF4,92-1,0
13 Ingrid Holmquist00SWEKFUM Örebro4,911,2
14 Lise Hornnes00NOROtra IL4,901,6   4,08
15 Hilma Hofström00SWEKA 2 IF4,90-0,7
16 Ebba Molinder00SWEMölndals AIK4,840,9


F15 Kula3.0 kg
3 jul 
Vicki Dahl00DENStoholm IF13,75
Ella Andersson00SWEEslövs AI12,60
Erika Wärff00SWEMalmö AI12,52
Julia Axtelius00SWEEnköpings AI12,13
Gudny Sigurdardóttir00ISLFH12,02
Mathilde Bryngelsen Byrgesen00DENSlagelse Atletik DELTA11,71
Hedvig Pettersson00SWEKils AIK11,02
Lea Marsina Dörries00GERSC Potsdam10,80
Maria Thorndal Thomsen00DENAalborg Atletik10,63   10,30
10 Jonna Claesson00SWEStora Skedvi IK10,63   9,84
11 Tilda Ånborg00SWEMotala AIF10,48
12 Alice Nilsson00SWEKFUM Örebro10,05
13 Emma Andreasson00SWEGöteborgs KIK9,94
14 Lina Larsson00SWESäters IF9,92
15 Anna Kile Petersen00NOROtra IL9,50
16 Linnéa Bodin00SWEKFUM Örebro9,10
17 Mathilde Pritzel Nielsen00DENAalborg Atletik9,06
18 Linnéa Helgegren00SWEÖrgryte IS8,88
19 Gréta Örk Ingadóttir00ISLFH8,70
20 Emma Kling00SWEIF Kville8,60
21 Cornelia Svensson00SWEKongahälla AIK6,30


F14 800m
Finalheat 13 jul 
Lovisa Bivstedt01SWEHässelby SK 2:13.981
Gaël de Coninck01SWESävedalens AIK 2:14.382
Hilda Lindberg01SWEVästerås FK 2:17.243
Wilma Nielsen01SWESävedalens AIK 2:18.494
Ane Uglem Mobakken01NORSK Vidar 2:22.107
Julia Arnhult01SWEIFK Lidingö 2:22.849
Andrea Modin Engesæth01NORSandefjord 2:23.2310
Hermine Wiik01NORBækkelaget SK 2:23.6511
Oddvör Josephsen01FÄRFäröarna 2:23.7312
10 Almida Thörjesson01SWEKyrkhults SK 2:23.9313

Finalheat 23 jul 
Elsa Wallenius01SWEVästerås FK 2:20.725
Ebba Berglin01SWEKA 2 IF 2:21.096
Julia Nielsen01SWESävedalens AIK 2:24.1614
Mathilda Hammarqvist01SWEIF Kville 2:25.1616
Amanda Ivehammar01SWELinköpings GIF 2:25.4017
Lina Hvamstad01NORSK Vidar 2:25.7018
Cornelia Böhnke01SWEHuddinge AIS 2:26.3519
Minna Seger01SWEGlanshammars IF 2:29.2923
Cecilie Boesdal01DENSparta Atletik 2:29.3724
10 Kajsa Sten01SWESLK Oxelösund 2:32.2727
Ingrid Pernille Rismark01NORSturlaej start-

Finalheat 33 jul 
Sara Lilja Vidlund01SWEKarlskoga FI 2:24.2015
Elena Johansen01DENHelsingör IF 2:26.4820
Wilma Björkman01SWEIFK Mora 2:28.3521
Lærke Natacha Lund01DENSparta Atletik 2:29.2022
Ida Lilja01SWEKarlskoga FI 2:30.4825
Alice Heldt Cassel01SWELudvika FFI 2:32.7028
Ina Pajunen01FINIF Åsarna 2:36.3930
Emilia Larson01SWEDanderyds SK 2:38.0831
Caroline Undseth01NORHerkules FK 2:40.4334

Finalheat 43 jul 
Viktoria Dommer01DENSparta Atletik 2:22.668
Ella Georgsson01SWEHögbo GIF 2:30.7226
Liva Gustafsson01SWESpårvägens FK 2:32.7929
Synne Kollstad01NORKristiansand IF 2:38.1532
Veronica Janning01DENHelsingör IF 2:39.7633
Lisa Hallmén01SWEKFUM Örebro 2:40.5635
Erla Írena Hallmarsdóttir01ISLFH 2:45.4936
Elisabet Holm Simonsen01FÄRFäröarna 3:00.1437
Kara Hildur Axelsdóttir01ISLUFAej start-


F14 Häck 80m76 cm
Försök heat 10,23 jul 
Martine Hjørnevik01NORNorna Salhus11.65q
Freja Andersdotter01SWEKA 2 IF12.35q
Jelena Boden01SWESkellefteå AIK12.71
Moa Eklundh01SWEKFUM Örebro12.98
Helene Oulie01NORSturla13.27
Isabel Lindgren01SWEHässelby SK13.56
Ameli Kamp01DENSparta Atletik13.73
Moa Simonsson01SWEMalmö AI14.12
Ida Ottosson01SWEÖresund FK15.04

Försök heat 21,03 jul 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK11.51q
Sandra Jonsson01SWEÖrgryte IS12.85
Iben Carnhed01NORBækkelaget SK13.48
Katharina Sadolin Klausen01DENViborg AM13.90
Cornelia Lindberg01SWELerum Friidrott14.08
Matilda Netz01SWEHässelby SK15.01
Sara Movin01SWEIFK Lidingö17.41
Ástrós Birta Pétursdóttir01ISLFHej start

Försök heat 3-1,23 jul 
Klara Rådbo01SWEHammarby IF12.61q
Maja Küßner01GERRostock 1 LAV12.70
Anja Olsson01SWEMalmö AI13.48
Hanna Kovacevic01SWEKlippans FK14.43
Elina Kilpeläinen01SWELjungby FIK14.73
Helena Cronstedt01SWEMalmö AI15.01
Sólrún Soffía Arnardóttir01ISLFH17.51
Selma Løchen Engdahl01NORKoll ILbröt

Försök heat 4-0,43 jul 
Emily Capobianco01SWEKFUM Örebro12.45q
Andrea Thorsheim01NORFIL AKS-7712.73
Nina Jacobson01SWESundsvalls FI12.75
Lovisa Lindholm01SWELinköpings GIF13.48
Lina Hagberg01SWETurebergs FK13.75
Kara Hildur Axelsdóttir01ISLUFA13.76
María Kristjana Gunnarsdóttir Smith01ISLFH14.82
Olivia Olausson01SWELudvika FFI16.08

Försök heat 5-1,23 jul 
Stina Gustavsson01SWEHammarby IF11.99q
Astrid Eggesjö01SWEVästerås FK13.06
Wilma Björkman01SWEIFK Mora13.53
Carolina Henandez Vråle01NORSturla13.60
Cornelia Böhnke01SWEHuddinge AIS13.72
Kerstin Nordangård01SWEIK Ymer14.34
Amanda Barasciutti01SWEHässelby SK14.56
Kajsa Engblom01SWEHuddinge AIS15.41

Försök heat 6-1,53 jul 
Ida Beiter Bomme01DENSparta Atletik12.49q
Maja Hellqvist01SWELidköpings IS12.80
Hedda Marie Kjølberg Hauge01NORMoss IL12.97
Hanna Lammassaari01FINLahden Ahkera13.51
Alfrida Kilvik01SWEIF Kville13.82
Hanna Hegstad01NORÅs IL14.37
Ingrid Pernille Rismark01NORSturla15.34
Ella Schöllin01SWEIK Norrköping FI15.80

Försök heat 7-0,13 jul 
Julia Wennersten01SWEIK Ymer12.31q
Elise Karlsson-Torstensson01SWESundsvalls FI12.57q
Anna Götberg01SWEVästerås FK13.34
Olivia Jernhall01SWETäby IS13.61
Maja Maunsbach01SWEIFK Lund13.64
Tindra Honnér01SWEÖrgryte IS14.30
Vera Vikdahl01SWEIFK Växjö14.46
Karen Birta Jónsdóttir01ISLFjölnir Island14.79
Thea Petersson01SWEHässleholms AIS15.02

Final-0,73 jul 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK11.36
Martine Hjørnevik01NORNorna Salhus11.40
Julia Wennersten01SWEIK Ymer11.65
Stina Gustavsson01SWEHammarby IF11.72
Freja Andersdotter01SWEKA 2 IF12.17
Emily Capobianco01SWEKFUM Örebro12.28
Elise Karlsson-Torstensson01SWESundsvalls FI12.28
Klara Rådbo01SWEHammarby IF12.34
Ida Beiter Bomme01DENSparta Atletik12.37


F14 Längd
Final3 jul 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK5,46Q-0,5
Fanny Jansson01SWEIFK Sunne FK5,14Q0,1
Gertrud Rose Jensen01DENSparta Atletik5,11Q2,6
Amanda Hansson01SWEFalkenbergs IK5,10Q1,1
Selma Løchen Engdahl01NORKoll IL5,09Q1,6
Andrea Thorsheim01NORFIL AKS-775,06Q0,1
Siri Lindvall01SWEHammarby IF5,05Q-1,1
Freja Andersdotter01SWEKA 2 IF5,03Q0,7
Klara Rådbo01SWEHammarby IF5,02Q1,1
10 Jelena Boden01SWESkellefteå AIK4,99Q1,5
11 Nicolina Eriksson01SWEDjurmo Sifferbo IF4,94q2,2
12 Hanna Johansson01SWEKA 2 IF4,92q1,3
13 Elina Bergman01SWEBrattås CK4,88q2,6
14 Elin Antonsson01SWEVästerås FK4,86q-0,2
15 Anja Olsson01SWEMalmö AI4,85q1,4
16 Maja Küßner01GERRostock 1 LAV4,82q0,2
17 Andrea Modin Engesæth01NORSandefjord4,791,1
18 Maria Kragh01DENSparta Atletik4,741,0   4,60
19 Karen Birta Jónsdóttir01ISLFjölnir Island4,740,3   4,59 4,46
20 Astrid Eggesjö01SWEVästerås FK4,743,2   4,59 1,6
21 Cornelia Lindberg01SWELerum Friidrott4,741,3   4,29
22 Katharina Sadolin Klausen01DENViborg AM4,731,4
23 Moa Simonsson01SWEMalmö AI4,710,7
24 Sandra Jonsson01SWEÖrgryte IS4,682,4
25 Emily Capobianco01SWEKFUM Örebro4,640,8
26 Katarina Hessner Hansen01DENBagsvaerd AC4,632,5   4,61 2,0
27 Tindra Honnér01SWEÖrgryte IS4,631,6   4,47
28 Maria Lindholm01SWELinköpings GIF4,630,8
29 Isabel Lindgren01SWEHässelby SK4,591,7
30 Filippa Andersson01SWEIFK Lidingö4,510,5
31 Thelma Carlson01SWEKlippans FK4,503,3
32 Helene Oulie01NORSturla4,480,4   4,47 4,41
33 Johanna Grelsson01SWEÖstersunds GIF Friidrott4,480,2   4,47
34 Emmie Persson/Schöneberger01SWEIFK Göteborg4,481,9   4,45
35 Nanna E. Andersen01DENViborg AM4,461,8
36 Ingibjörg Hall Ólafsdóttir01ISLFH4,431,9
37 Martine Hjørnevik01NORNorna Salhus4,421,7
38 Ronja Bökmark01SWELerum Friidrott4,400,2
39 Kerstin Nordangård01SWEIK Ymer4,391,1
40 Thea Petersson01SWEHässleholms AIS4,371,7   4,25
41 Amilia Bolsö Mediaa01NORSandefjord4,37-1,1
41 Ebba Magnusson01SWEIFK Göteborg4,370,7
43 Isabella Willén01SWEMölndals AIK4,351,3
44 Lovisa Lindholm01SWELinköpings GIF4,321,2
45 Jasmin Blomberg01SWEHässelby SK4,301,0   4,27
46 Ebba Berglin01SWEKA 2 IF4,301,5   4,18
47 Nora Swartz01SWEÖstersunds GIF Friidrott4,290,2   4,06
48 Annie Lundin01SWEÖrgryte IS4,291,2
49 Hanna Lammassaari01FINLahden Ahkera4,27-0,2   4,15
50 Sofia Andersson01SWEUllevi FK4,271,0   4,01
51 Gaël de Coninck01SWESävedalens AIK4,250,3
52 Alice Heldt Cassel01SWELudvika FFI4,231,2   4,07
53 Melina Mancuso01SWEVästerås FK4,230,0   3,73
54 Marianne Feidje Mjelde01NOROsterøy IL4,221,4
55 Fanny Walldén01SWEIFK Lidingö4,181,3
56 Anna Müller01SWEIF Kronan4,17-0,6
57 Amanda Barasciutti01SWEHässelby SK4,11-0,3   4,11
58 Johanna Skoglund01SWEVästerås FK4,110,4   2,81
59 Matilda Netz01SWEHässelby SK4,091,6
60 Olivia Lundbäck01SWEUllevi FK4,052,7   3,89 0,7
61 Tova Holmberg01SWELidköpings IS4,050,3   3,36
62 Sara Bergenbrant01SWEKFUM Örebro4,041,6
63 Tilda Erixon01SWEMölndals AIK4,021,7
64 Hanna Hegstad01NORÅs IL4,00-0,1   3,98
65 Tova Stiberg01SWEKFUM Örebro4,001,9   3,96
66 Ingrid Pernille Rismark01NORSturla3,991,6   3,95
67 Emma Kjebon01SWEIFK Lidingö3,991,3   3,93
68 Kara Hildur Axelsdóttir01ISLUFA3,960,9   3,94
69 Ella Schöllin01SWEIK Norrköping FI3,960,8   3,93
70 Liva Gustafsson01SWESpårvägens FK3,920,5   3,90
71 Amira Musa01SWEKFUM Örebro3,921,1   3,86
72 Sarah Andersson01SWEMölndals AIK3,911,1
73 Jenny Österback01SWEIFK Lidingö3,861,6
74 Clara Larsson01SWEKFUM Örebro3,820,7
75 Alice Nordin01SWEMölndals AIK3,761,7   3,51
76 Julia Sajdak01SWEIFK Lidingö3,762,0   3,26
77 Stina Olgrim01SWEKA 2 IF3,571,5
78 Erla Írena Hallmarsdóttir01ISLFH3,561,0
79 Dagmar Nuka Einarsdóttir01ISLFjölnir Island3,100,9
80 Ástrós Birta Pétursdóttir01ISLFH2,610,1
Filippa Svalstedt01SWEHässelby SKX
Moa Lindkvist01SWEMölndals AIKX
Elin Nermark01SWEIFK Sunne FKX
Hannah Stenbeck01SWETäby ISX
Klara Mattsson01SWEÖrgryte ISX
Elise Karlsson-Torstensson01SWESundsvalls FIX

Final3 jul 

3 jul 
Tilde Johansson01SWEFalkenbergs IK5,880,9
Fanny Jansson01SWEIFK Sunne FK5,481,2
Klara Rådbo01SWEHammarby IF5,450,1
Jelena Boden01SWESkellefteå AIK5,240,0
Freja Andersdotter01SWEKA 2 IF5,20-2,0
Siri Lindvall01SWEHammarby IF5,090,1   4,99
Gertrud Rose Jensen01DENSparta Atletik5,090,9   4,90
Andrea Thorsheim01NORFIL AKS-775,045,4   4,98 -0,9
Amanda Hansson01SWEFalkenbergs IK4,99-1,1
10 Anja Olsson01SWEMalmö AI4,98-0,6
11 Selma Løchen Engdahl01NORKoll IL4,910,7
12 Nicolina Eriksson01SWEDjurmo Sifferbo IF4,811,0
13 Hanna Johansson01SWEKA 2 IF4,630,4
14 Maja Küßner01GERRostock 1 LAV4,55-3,2
15 Elina Bergman01SWEBrattås CK4,461,0
Elin Antonsson01SWEVästerås FKej start


F13 600m
Finalheat 13 jul 
Pernille Karlsen Antonsen02NORSK Vidar 1:38.671
Klara Frih02SWEÅsbro GoIF 1:38.872
Pia Liedemit02GERRostock 1 LAV 1:39.723
Saga Fältenhag02SWEHögbo GIF 1:39.915
Tyra Landin02SWEVästerås FK 1:41.886
Eira Austad02NORHaugesund IL 1:43.417
Therese Torvund02NORMandal o Halse IL 1:44.509
Nikoline Hoegh Örum-Nielsen02DENSparta Atletik 1:45.1411
Alice Berg02SWETurebergs FK 1:45.7114
10 Amalie Westby Liestöl02NORUll/Kisa IL 1:47.0518

Finalheat 23 jul 
Lakeri Ertzgaard02NORIK Tjalve 1:39.894
Julia Hultebring02SWEMotala AIF 1:43.988
Petronella T. Halle02NORSandefjord 1:44.7910
Kristine Alne02NORHaugesund IL 1:45.5212
Sofie Franzén02SWEKFUM Örebro 1:45.5713
Maria Biskopstö02FÄRFäröarna 1:46.2415
Carolina Larson02SWEDanderyds SK 1:46.8716
Johanna Mickels02SWEÄrla IF 1:47.3519
Leticia Buchli02SWETäby IS 1:51.6025
10 Ebba Rössberger02SWESävedalens AIK 1:58.4435

Finalheat 33 jul 
Freja Koertsz Madsen02DENHerlev Atletik 1:47.0517
Hannah Berntzen Engevik02NORNittedal IL 1:47.5520
Unna Ró Jacobsen02FÄRFäröarna 1:49.0822
Vilde Opedal02NORSK Vidar 1:49.7923
Sophie Reid02SWEIK Ymer 1:49.9324
Johanna Stübner02SWEGöteborgs KIK 1:53.4027
Victoria Lindgren02NORHaugesund IL 1:54.3129
Moa Dahlsjö02SWEGöteborgs KIK 1:55.3630
Sunniva Isabel Cook02NORKoll IL 1:55.3931
10 Pernille E. Lyssand02NORSK Vidar 1:55.5433

Finalheat 43 jul 
Cornelia Fernsten02SWEKFUM Örebro 1:48.0821
Moa Sandstedt02SWEIK Sisu 1:52.7326
Erla Figueras Eriksdóttir02ISLFH 1:54.0028
Ingrid Norstedt02SWEIFK Helsingborg 1:55.5032
Mie Hylling Axelsson02DENSparta Atletik 1:58.2034
Hedda Tangfelt02SWEHässelby SK 2:00.0536
Olivia Nordgren02SWEFalu IK 2:00.4037
Vendela Högkvist02SWEÅsbro GoIF 2:06.5038
Sofia Boman02SWEHässelby SKej start-


F13 Häck 60m68 cm
Försök heat 1-1,63 jul 
Olivia Stridh02SWEYstads IF 9.76q
Tyra Landin02SWEVästerås FK 9.80
Sofia Nilsson02SWEFalu IK10.02
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö10.50
Sara Svalberg02SWEIFK Lidingö10.51
Johanna Sjögren02SWEGöteborgs KIK11.19
Kristine Alne02NORHaugesund IL11.21
Maria Eidhagen Harrouch02SWEHögbo GIF11.45
Troja Tredal02SWEHässelby SK11.58

Försök heat 2-0,33 jul 
Andrea Rooth02NORLambertseter 9.45q
Hannah Bittorf02GERRostock 1 LAV 9.59q
Minna Lock Andersson02SWEFalu IK10.03
Sofie Bengtsson02SWEIF Hagen FIK10.71
Signý Hjartardottír02ISLFjölnir Island11.18
Sofia Boman02SWEHässelby SK11.41
Hedda Tangfelt02SWEHässelby SK11.87
Maja Bjurman02SWEKFUM Örebro12.64
Una Hjörvarsdóttir03ISLFjölnir Island13.21 F12
Thelma Rós Hálfdánardóttir02ISLFHej start

Försök heat 3-1,03 jul 
Anna Back-Nilsson02SWELeksands FIK 9.55q
Stella Vetro02SWEKatrineholms SK 9.92
Clara Bernhult02SWEKFUM Örebro10.40
Clara Johansson02SWEKA 2 IF10.44
Ingeborg Kvåle Bruflot02NORFana IL10.64
Flora Börjeson-Frantzén02SWEÖresund FK10.68
Ika Johansson02SWEStrands IF10.68
Moa Sandstedt02SWEIK Sisu11.45
Lisa Brann-Widén02SWEUllevi FK11.75

Försök heat 4-2,13 jul 
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK 9.57q
Lena Kraatz02GERRostock 1 LAV 9.91
Ella Enander02SWETäby IS10.11
Klara Skriver Loessl02DENBallerup AK10.20
Freja Koertsz Madsen02DENHerlev Atletik10.31
EvelinaT Ottosson02SWETäby IS10.44
Martina Olsson02SWEIK Orient10.67
Liva Johanne Vilhelmsen02DENSparta Atletik11.23
Clara Moksnes02SWEUllevi FKej start

Försök heat 5-2,53 jul 
Leticia Buchli02SWETäby IS 9.60q
Emelie Edlund02SWESundsvalls FI 9.99
My Hagström02SWEIK Ymer10.24
Tove Larsson02SWEIFK Växjö10.47
Julia Hultebring02SWEMotala AIF10.60
Sunna Tórhallsdóttir02ISLUFA10.62
Elisa Sverrisdóttir02ISLFjölnir Island10.86
Tilde Tredal02SWEHässelby SK11.07
Sissela Brenne02SWEIF Kville12.92

Försök heat 6-0,23 jul 
Julia Iverman02SWETäby IS 9.43q
Wilma Jungar02FINEsbo IF 9.65q
Ebba Follin02SWEMölndals AIK10.45
Gabriella Lindström02SWEFalu IK10.45
Astrid Kjeldsteen02DENViborg AM10.75
Andrea Torvaldsdóttir02ISLUFA10.83
Cecilia Fälldin02SWELudvika FFI11.52
Lova Carlsson02SWEHässelby SK12.21
Selma Jönsson02SWEÅhus FIKej start

Försök heat 7-0,13 jul 
Unni Tveitå02NOROtra IL 9.96
Wendela Yhlen Graf02SWELerum Friidrott10.00
Alva Hilding02SWEMotala AIF10.27
Madeleine Aulio02SWEIFK Lidingö10.36
Ellen Lawaetz02DENSparta Atletik10.43
Alma Helander02SWESävedalens AIK11.21
Wilja Wickert02SWEHässelby SK11.26
Vendela Högkvist02SWEÅsbro GoIF12.03
Victoria Davidsson 02SWEBoo IF12.51

Försök heat 8-0,73 jul 
Junianna Larsen Brolin02SWETäby IS 9.69q
Nikki Anderberg02SWEÖresund FK 9.87
Lisa Holmberg02SWELidköpings IS 9.91
Cindy Darrell02SWEUllevi FK 9.91
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott10.94
Sunneva Kristjánsdóttir02ISLUFA11.01
Alberthe Wiedemann Simonsen02DENSparta Atletik11.12
Cornelia Helgesson02SWEÅhus FIK11.50
Andrea Kristina Möller02FÄRFäröarna11.53

Final0,63 jul 
Andrea Rooth02NORLambertseter 9.07
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK 9.22
Julia Iverman02SWETäby IS 9.31
Anna Back-Nilsson02SWELeksands FIK 9.37
Hannah Bittorf02GERRostock 1 LAV 9.39
Leticia Buchli02SWETäby IS 9.43
Wilma Jungar02FINEsbo IF 9.55
Olivia Stridh02SWEYstads IF 9.64
Junianna Larsen Brolin02SWETäby IS 9.65


F13 Höjd
3 jul 
Lovisa Nilsson-Edin02SWEMölndals AIK162
Astrid Kjeldsteen02DENViborg AM159
Hannah Bittorf02GERRostock 1 LAV159
Molly Johansson02SWEFalkenbergs IK155
Jenny Jonsson02SWELidköpings IS155
Agnes Dahlberg02SWELerum Friidrott155
Stella Vetro02SWEKatrineholms SK155
Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö151
Madeleine Aulio02SWEIFK Lidingö151
10 Johanna Wirebro02SWEMotala AIF151
11 Sara Svalberg02SWEIFK Lidingö147
11 Sofia Wingård02SWEIK Orient147
13 Julia Iverman02SWETäby IS147
14 Ida Pettersson02SWEKFUM Örebro147
15 Thelma Rós Hálfdánardóttir02ISLFH147
15 Emelie Edlund02SWESundsvalls FI147
17 Therese Torvund02NORMandal o Halse IL147
18 Tilda Bergström02SWEIFK Sunne FK147
19 My Hagström02SWEIK Ymer143
19 Sunneva Kristjánsdóttir02ISLUFA143
19 Hedda Tellow02SWEÖrgryte IS143
19 Ella Enander02SWETäby IS143
23 Sofia Nilsson02SWEFalu IK143
23 Sunna Tórhallsdóttir02ISLUFA143
25 Andrea Rooth02NORLambertseter143
26 Alva Hilding02SWEMotala AIF143
27 Leticia Buchli02SWETäby IS143
27 Mina Hem Bolle02NORVestby IL143
29 Signý Hjartardottír02ISLFjölnir Island143
30 Halimat Oseni02SWEIF Hagen FIK138
30 Sofie Bengtsson02SWEIF Hagen FIK138
32 Klara Fredriksson02SWEKA 2 IF138
32 Gabriella Lindström02SWEFalu IK138
32 Ebba Gustafsson02SWEMölndals AIK138
35 Andrea Torvaldsdóttir02ISLUFA132
35 Julia Hultebring02SWEMotala AIF132
35 Ellen Modin02SWEVemhåns IK132
35 Clara Johansson02SWEKA 2 IF132
39 Ika Johansson02SWEStrands IF132
39 Elin Dejke02SWEUllevi FK132
39 Tove Larsson02SWEIFK Växjö132
42 Wilja Wickert02SWEHässelby SK132
43 Tilde Tredal02SWEHässelby SK132
44 Alva Nyberg02SWELudvika FFI125
44 Ellen Lawaetz02DENSparta Atletik125
44 Maria Radenkrantz02SWEÖresund FK125
44 Emma Stenman02SWEKFUM Örebro125
48 Kajsa Andersson02SWEÅhus FIK125
49 Ninna Rún Véstiensdottir02ISLUFA117
49 Lisa Norell02SWELidköpings IS117
49 Ella Borg02SWELudvika FFI117
52 Troja Tredal02SWEHässelby SK117
52 Alberthe Wiedemann Simonsen02DENSparta Atletik117


F13 Spjut400 g
3 jul 
Vibeke Engen02NOROppegård Friidrett44,36
Tilda Bergström02SWEIFK Sunne FK37,57
Hannah Bittorf02GERRostock 1 LAV35,67
Ninna Rún Véstiensdottir02ISLUFA32,10
Oluva A Joensen02FÄRFäröarna31,94
Jenny Jonsson02SWELidköpings IS31,06
Filippa Oderbrant02SWEStrömstads IF30,31
Anna Back-Nilsson02SWELeksands FIK29,75
Amanda Fridberg02SWEIF Göta Karlstad28,49
10 Tilde Gudmundsson02SWEIFK Växjö28,08
11 Tilde Svemark02SWEIFK Trelleborg27,87
12 Lena Kraatz02GERRostock 1 LAV27,44
13 Fiona Flockhart02SCOInverness Harriers27,08
14 Hillevi Carlsson02SWEFalu IK26,96
15 Andrea Torvaldsdóttir02ISLUFA26,89
16 Ella Enander02SWETäby IS26,86
17 Hanna Elfström02SWEStrands IF26,84
18 Johanna Wirebro02SWEMotala AIF26,62
19 Mina Hem Bolle02NORVestby IL26,07
20 Vendela Högkvist02SWEÅsbro GoIF25,97
21 Kajsa Andersson02SWEÅhus FIK25,40
22 My Hagström02SWEIK Ymer24,86
23 Sophie Reid02SWEIK Ymer24,77
24 Amalie Jularbo02SWEÄrla IF24,71
25 Maria Eidhagen Harrouch02SWEHögbo GIF24,29
26 Julia Berns02SWEIFK Lund24,27
27 Freja Koertsz Madsen02DENHerlev Atletik23,73
28 Ingrid Norstedt02SWEIFK Helsingborg23,07
29 Alva Hilding02SWEMotala AIF22,50
30 Junianna Larsen Brolin02SWETäby IS22,22
31 Cajsa Augustsson02SWEIK Ymer21,69
32 Therese Torvund02NORMandal o Halse IL20,94
33 Frida Johansson02SWETranås AIF20,89
34 Johanna Sedström02SWEÅsbro GoIF17,71
Molly Johansson02SWEFalkenbergs IKX


F12 600m
Finalheat 13 jul 
Majken Lützen03DENBallerup AK 1:43.071
Marie Falkebo Jensen03DENSparta Atletik 1:46.542
Filippa Zäll03SWEÄngelholms IF 1:48.033
Ingvild Brennhovd03NORSK Vidar 1:49.934
Nichole Ljungström03SWEÄngelholms IF 1:50.736
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV 1:52.409
Sandra Åberg03SWEGöteborgs KIK 1:52.4611
Victoria Nitteberg03NORNesodden IF 1:52.7212
Nelly Össmar03SWEHögby IF 1:53.3414
10 Malin Lundgren03SWEEksjö Södra IK 1:53.8116
11 Josephine Koch Jacobsen03DENHerlev Atletik 1:53.9218
12 Andrea Wammeli Wiik03NORAskim IF 1:55.6919

Finalheat 23 jul 
Amanda Olsson03SWESäffle FIK 1:50.585
Karin Tebelius03SWELerum Friidrott 1:51.957
Tilda Knauer03SWEHälle IF 1:52.218
Klara Kindblom03SWEIFK Göteborg 1:52.4610
Wilma Karlsson03SWESäffle FIK 1:53.6715
Thyra Arnhult03SWEIFK Lidingö 1:53.9017
Nellie Nygren03SWEGöteborgs KIK 1:58.0523
Lea Westlie03NORAskim IF 1:59.5924
Sigurjona Ragnheidardóttir03ISLUFA 2:00.1827
10 Tova Olausson03SWELudvika FFI 2:00.2028
11 Emmy Margrethe Rismark03NORSturla 2:00.6030

Finalheat 33 jul 
Maria Catharina Ólafsdóttir Gros03ISLUFA 1:53.1113
Eleonora Alinder03SWEMölndals AIK 1:56.8920
Tura Snorradóttir03ISLUFA 1:57.4821
Mathilde G. Rasmussen03DENBallerup AK 1:57.7022
Felicia Storm-Karlén03SWELidköpings IS 1:59.7725
Beata Edelholm03SWEHammarby IF 2:00.0326
Astrid Ahlberg03SWEBohus IF 2:00.2829
Tuva Tranderyd03SWEKFUM Örebro 2:02.6231
Frida Palmqvist03SWEMölndals AIK 2:06.2532
10 Irma Törngård03SWEHälle IF 2:06.3133
Isabelle Frankenberg03SWELerum Friidrottbröt-


F12 Häck 60m68 cm
Försök heat 1-1,13 jul 
Frida Hjorth03SWESäters IF 9.69q
Sara Ragnheidur Kristjánsdottir03ISLUFA10.27q
Glódis Edda Turidardóttir03ISLUFA10.54
Hervör Niclasen03FÄRFäröarna10.96
Eleonora Alinder03SWEMölndals AIK11.07
Milla Svanberg03SWEMalmö AI11.37
Ebba Toorell03SWELerum Friidrott12.07
Moa Erenbrand03SWEStrands IF12.34
Clara Fallenius03SWEHässelby SK15.39

Försök heat 2-1,63 jul 
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF10.33q
Katharina Gråman03SWETyresö FK10.38q
Matilda Thorsson03SWEIF Kville11.06
Beata Edelholm03SWEHammarby IF11.33
Emelie Malmborg03SWEHässelby SK12.00
Elin Åberg03SWEBohus IF12.14
Thyra Arnhult03SWEIFK Lidingö12.21
Smilla Duedam Ventrup03DENSparta Atletik12.36
Emmy Margrethe Rismark03NORSturla13.32

Försök heat 3-1,13 jul 
Britney Bennert03NORFlorö T&IF10.23q
Meja Lindberg03SWEÖstersunds GIF Friidrott10.52
Rebecca Östergren 03SWEHuddinge AIS10.59
Amina Fältmars03SWEIK Sisu11.03
Moa Feldt03SWEÅhus FIK11.24
Nellie Nygren03SWEGöteborgs KIK12.09
Jessica Holmberg03SWEHässelby SK12.43
Tova Olausson03SWELudvika FFI12.50
Evelina Wikell03SWEMölndals AIK13.61

Försök heat 4-0,83 jul 
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV10.23q
Josefine Skifter Andersen03DENSlagelse Atletik DELTA10.30q
Josephine Koch Jacobsen03DENHerlev Atletik11.02
Vilma Dahlberg03SWEMalmö AI11.03
Vanna Darrell03SWELerum Friidrott11.48
Tilda Ganbrant03SWEKisa SK11.78
Tuva Tranderyd03SWEKFUM Örebro12.47
Elvira Revelj03SWEVemhåns IK12.47
Maria Catharina Ólafsdóttir Gros03ISLUFA14.26

Försök heat 5-1,93 jul 
Karla Schärfe03DENSparta Atletik10.36q
Bára Jógvansdóttir Glerfoss03FÄRFäröarna10.50q
Kajsa Rooth03NORLambertseter10.52
Anna-Lisa Deltin03SWEHammarby IF10.80
Felicia Nordahl Vieira03SWEGöteborgs KIK11.52
Olivia Bodin03SWEVemhåns IK12.06
Frida Palmqvist03SWEMölndals AIK12.58
Thea Bogren03SWEStenungsunds FI12.73
Isabelle Frankenberg03SWELerum Friidrott13.21

Final0,23 jul 
Frida Hjorth03SWESäters IF 9.52
Sara Ragnheidur Kristjánsdottir03ISLUFA 9.86
Anna Neubert03GERRostock 1 LAV10.03
Katharina Gråman03SWETyresö FK10.13
Britney Bennert03NORFlorö T&IF10.14
Josefine Skifter Andersen03DENSlagelse Atletik DELTA10.17
Chanelle Lindvall03SWEYstads IF10.21
Karla Schärfe03DENSparta Atletik10.34
Bára Jógvansdóttir Glerfoss03FÄRFäröarna10.36


F12 Kula2.0 kg
3 jul 
Emilia Qvicklund03SWEStrömstads IF11,83
Emilia Neuhaus03SWEEksjö Södra IK11,32
Josefine Skifter Andersen03DENSlagelse Atletik DELTA11,24
Sanna Pernerdal03SWEKFUM Örebro11,17
Rebecka Krüeger03SWEMalmö AI10,94
Lovisa Ewerblad03SWEDanderyds SK10,74
Ingrid Marie Løiten Dalhus03NORNittedal IL10,61
Lovisa Pettersson03SWELidköpings IS10,07
Ebba Toorell03SWELerum Friidrott9,78
10 Elin Niclasen03FÄRFäröarna9,74
11 Felicia Karlsson03SWEEskilstuna FI9,59
12 Jenny Daasvatn03NOROtra IL9,57
13 Olivia Bissette03SWEMölndals AIK9,54
14 Linnea Persson03SWEBohus IF9,50
15 Josephine Koch Jacobsen03DENHerlev Atletik9,33
16 Moa Erenbrand03SWEStrands IF9,28
17 Emilie Beckman03SWEHässelby SK9,03
18 Tiril Lappegård03NORNittedal IL8,85
19 Calista Ezeh03SWEIF Kville8,84
20 Kristianna S. Joensen03FÄRFäröarna8,80
21 Linnea Thorsheim03NORFIL AKS-778,48
22 Clara Fallenius03SWEHässelby SK8,47
23 Kristine Moland Leiknes03NORSörild IL8,35
24 Vanna Darrell03SWELerum Friidrott8,30
25 Hervör Niclasen03FÄRFäröarna8,27
26 Jonna Kronander03SWEIK Ymer8,16
27 Aliyah Adekunle03SWELerum Friidrott8,10
28 Emilia Hejde03SWELerum Friidrott7,86
29 Lisa Nilsson03SWEIK Sisu7,84
30 Elisabeth Bolstad Raa03NORFana IL7,78
31 Amina Fältmars03SWEIK Sisu7,73
32 Andrea Larsson03SWEIFK Sunne FK7,70
33 Beata Edelholm03SWEHammarby IF7,68
34 Kajsa Rooth03NORLambertseter7,61
35 Amanda Sörensson03SWEÖresund FK7,38
36 Ellen Maria Viggósdóttir03ISLFjölnir Island7,21
37 Tura Snorradóttir03ISLUFA7,17
38 Elvira Revelj03SWEVemhåns IK7,13
39 Annemarie Østergaard03DENBagsvaerd AC6,83
40 Lillan Kilvik03SWEIF Kville6,59
41 Emelie Malmborg03SWEHässelby SK6,49
42 Linda Aiff03SWELerum Friidrott6,38
43 Emma Broberg Piller03SWEHässelby SK6,28
44 Felicia Storm-Karlén03SWELidköpings IS6,24
45 Frida Modin03SWEVemhåns IK6,19
46 Jessica Holmberg03SWEHässelby SK5,89



© Track & Field, Christer Falk