RESULTAT
SM 2012-08-24/26
Stockholms Stadion
Stadionklubbarna
Uppdaterad: 12-08-29
Resultatlänk fredag  lördag  söndag   


 
M 200m
Försök heat 1-0,325 aug
Alexander Nordkvist90Huddinge AIS21.75Q
Jesper Lang92Öresund FK22.12Q
Dennis Karanda89Öresund FK22.14
Carl Armfelt84Spårvägens FK22.42
Mikael Storm91Eksjö Södra IK23.33
Mikael Gerlach84Sundsvalls FI23.52

Försök heat 21,225 aug
Benjamin Olsson91IFK Helsingborg21.69Q
Hampus Forsberg89Öresund FK21.95Q
Patrik Andersson91IF Kville21.97q
Viktor Jönsson92Råby-Rekarne FIF22.11
Victor Kårelid89Hammarby IF22.83
Nils-Göran Nilsson88Turebergs FK23.05

Försök heat 30,525 aug
Nil de Oliveira86Spårvägens FK21.37Q
Oskar Åberg89Huddinge AIS21.53Q
Mathias Dufournier90IF Göta Karlstad21.76q
Erik Annerfalk94Mariestads AIF22.25
Patrik Sjöö92Hässelby SK22.76
Sebastian Svedhammer88Spårvägens FK24.74
Robin Skärström94Tanums IFdnf


M 400m
Final25 aug
Johan Wissman82IFK Helsingborg47.06
Felix Francois90Örgryte IS47.63
Axel Bergrahm92Spårvägens FK48.05
Hampus Forsberg89Öresund FK48.54
Andreas Almgren95Turebergs FK48.58
Patrik Sjöö92Hässelby SK49.66
Elias Amado86Falu IK49.86
Hannes Skugghall92Hammarby IF50.02


M 800m
Försök heat 125 aug
Johan Rogestedt93Stenungsunds FI 1:51.58Q
Mattias Claesson86Hässelby SK 1:52.47Q
Christoffer Ohlsson93Umedalens IF 1:53.00q
William Levay96Danderyds FF 1:53.52q
Klas Persson91Turebergs FK 1:53.77
Johan Eriksson88Turebergs FK 1:55.19
Fredrik Finstad94Ekshärad Friidrott 1:56.74

Försök heat 225 aug
Johan Svensson89Spårvägens FK 1:53.32Q
Robin Rohlén90IFK Umeå 1:53.71Q
Viktor Ekelund89Malmö AI 1:54.06
Andreas Almgren95Turebergs FK 1:55.28
Tim Sundström89KFUM Örebro 1:55.61
Daniel Norberg78Spårvägens FK 1:57.70
John Dunell86Turebergs FK 1:59.38

Försök heat 325 aug
Anton Asplund90Turebergs FK 1:52.04Q
Karim Mohammadi89Spårvägens FK 1:52.51Q
Håkan Runvik89Malmö AI 1:52.75q
Johan Henningsson90Bollnäs FIK 1:53.81
Albin Johansson81Hässelby SK 1:54.05
Desmond Manu92Sävedalens AIK 1:54.42
Johan Kågeman86Turebergs FK 1:54.73
Alexander Persson89Hammarby IF 1:55.84


M 1500m
Final25 aug
Johan Walldén87Gefle IF 3:54.19
Nacerddine Hallil89Hässelby SK 3:54.73
Johan Hydén89IK Akele 3:54.86
Staffan Ek91Björnstorps IF 3:55.51
Martin Nilson89Malmö AI 3:58.42
Erik Johansson89Hässelby SK 3:59.53
Alexander Holmblad94Spårvägens FK 4:00.22
Simon Toper89Sävedalens AIK 4:00.54
Albert Mollén85Sävedalens AIK 4:01.88
10 John Foitzik91Ludvika FFI 4:02.12
11 Johan Samuelsson89Falu IK 4:02.52
12 Alexander Palm93IK Norrköping FI 4:05.84
12 André Rangelind91IF Göta Karlstad 4:05.84
14 Benjamin Ahlbäck94IF Göta Karlstad 4:10.14


M 3000m hinder91 cm
Final25 aug
Eric Senorski89Örgryte IS 8:39.97
Robin Lindgren90Örgryte IS 8:57.20
Fredrik Johansson86IFK Växjö 8:57.28
Napoleon Solomon94Fredrikshofs FI 9:14.28
Andreas Åhwall89Hässelby SK 9:15.05
Johan Lindberg80Upsala IF 9:19.17
Henrik Jakobsson88Spårvägens FK 9:24.77
Niklas Jonsson92Hammarby IF 9:34.40
Viktor Hedlöf19Rånäs 4H 9:34.74
10 Jan Westerberg80IFK Umeå 9:36.03
Daniel Lundgren85Turebergs FKdnf


M 400m häck91 cm
Final25 aug
Petter Olsson91Malmö AI52.05
Erik Lindahl90Ullevi FK52.65
Niklas Larsson85Hässelby SK52.94
Niclas Åkerström88IFK Växjö53.29
Anton Nilsson92Huddinge AIS53.32
Oliwer Åstrand92IK Ymer53.64
Jim Christensson89Mölndals AIK54.11
Jonathan Carbe90Örgryte ISdnf


M Stav
A-Final25 aug
Alhaji Jeng81Örgryte IS5491
Melker Svärd Jacobsson94Malmö AI5392
Simon Assarsson91IFK Växjö4973
Carl Sténson93Hellas FK4894
Arvid Lindahl92KA 2 IF4895
Simon Gyllensten92IF Kville4817
Erik Thorstensson89Spårvägens FK4817
Per Drageryd91KFUM Örebro4819
Elias Palo81Haparanda SKT48110
10 Gustaf Hultgren83Örgryte IS46911
Björn Barrefors87Hammarby IFX

469481489497503509514519524529534539544549560
A.Lindahl-oxxoxxx
E.Palo-xxo-xxx
P.Dragerydxxoxoxxx
S.Gyllensten-o-xxx
E.Thorstensson-xo-xxx
A.Jeng----------o-x-oxxx
C.Sténson-oxoxxx
G.Hultgrenoxx-x
M.Svärd Jacobsson----xo--o-xo-o-xxx
S.Assarssonoxooxxoxxx
B.Barreforsxxx

B-Final25 aug
Dennis Fransson-Bergetoft92KFUM Örebro4896
Jonathan Eklund88Hammarby IF46912
Magnus Jomyr95Örgryte IS45713
Rasmus Carlsson88KFUM Örebro45714
Jonathan Jansson91Östhammar FI43915
David Kappelin95Örgryte IS43916
Reine Ekdahl77Örgryte ISX
Deniz Mahshid80Örgryte ISX

439457469481489497503509
J.Janssonoxxx
D.Kappelinoxxx
J.Eklund-oxoxxx
M.Jomyrxxoxoxxx
R.Carlssonxxoxxoxxx
D.Fransson-B.-oxooxxoxxx
D.Mahshidxxx
R.Ekdahlxxx


M Diskus2.0 kg
Final25 aug
Niklas Arrhenius82Spårvägens FK62,32
Daniel Ståhl92Spårvägens FK62,16
Ulf Ankarling88IF Göta Karlstad59,58
Leif Arrhenius86Spårvägens FK58,49
Axel Härstedt87Malmö AI58,41
Per Rosell87Ullevi FK53,52
Johnny Karlsson89IFK Strömsund49,76
Jussi Kiviniemi93Södertälje IF46,58
Pontus Thomée87Lerum Friidrott43,06

1 2 3 4 5 6 
A.Härstedt56,9257,1458,3058,4158,2357,41
D.Ståhl61,11X62,1661,38X61,03
J.Karlsson49,10X49,7649,6547,94-
U.Ankarling55,4959,5859,0157,99XX
P.Thomée43,06X41,95
L.Arrhenius58,49XXX57,38X
N.Arrhenius51,9260,9058,9462,32X61,48
J.Kiviniemi44,7543,6446,40XX46,58
P.RosellX53,52X51,0949,21X


K 200m
Försök heat 10,725 aug
Angelica Karlsson93Tanums IF24.59Q
Lisa Duffy93Hässelby SK24.97Q
Lynette Morgan91Hammarby IF25.07
Linnea Killander93Malmö AI25.13
Evelin Hindrikes91Kvarnsvedens GoIF25.37
Vendela Mindelöf92Hässelby SK25.52
Frida Hogstrand93Täby IS25.79
Carolina Klüft83IFK Växjödns

Försök heat 20,525 aug
Moa Hjelmer90Spårvägens FK24.02Q
Pernilla Nilsson92IFK Trelleborg24.41Q
Caroline Kihlblom94Huddinge AIS25.29
Josefin Palm94Gefle IF25.33
Josefin Magnusson89Malmö AI25.42
Rebecca Larsson94Hässelby SK25.46
Helene Bourdin80Täby IS25.71
Frida Persson89Hammarby IFdns

Försök heat 3-0,925 aug
Jessica Samuelsson85Hässelby SK24.44Q
Elise Malmberg95Hässleholms AIS24.55Q
Daniella Busk93Malmö AI24.71q
Mathilda Hellqvist93IK Orient24.78q
Sandra Knezevic92Hammarby IF25.25
Julia Hässel94Turebergs FK25.52
Gladys Bamane89Spårvägens FK25.72
Erika Nordqvist88Falu IK25.73


K 400m
Final25 aug
Josefin Magnusson89Malmö AI54.73
Lisa Duffy93Hässelby SK55.12
Pernilla Tornemark85Malmö AI55.86
Elin Moraiti91Falu IK56.01
Mikaela Johannesson96Falu IK56.28
Lynette Morgan91Hammarby IF56.55
Betty Strandberg95Gefle IF56.75
Linda Frödin-Glad93Gefle IF57.24


K 1500m
Final25 aug
Viktoria Tegenfeldt87IFK Umeå 4:17.88
Charlotte Schönbeck84IFK Lidingö 4:20.18
Linn Nilsson90Hälle IF 4:21.52
Hanna Bartholomew83Hässelby SK 4:23.09
Lisa Forsberg89Spårvägens FK 4:27.77
Agnes Sjöström94IK Westmannia FI 4:31.35
Lisa Öhberg88Hälle IF 4:33.44
Tova Eurén94Göteborgs KIK 4:39.64
Nina Persson91Örgryte IS 4:44.61


K 3000m hinder76 cm
Final25 aug
Charlotta Fougberg85Ullevi FK10:29.20
Maria Borglund91Sävedalens AIK10:29.32
Lena Örn88Spårvägens FK10:46.64
Maria Larsson94Ullevi FK10:48.79
Erika Svanborg91Bromma IF11:03.33
Lina Alainentalo92Hässelby SK11:04.89
Cecilia Norrbom88Spårvägens FK11:05.37
Emma Jansson91Falu IK11:21.55


K 400m häck76 cm
Final25 aug
Frida Persson89Hammarby IF59.19
Sara Bley91GoIF Tjalve60.36
Evelin Hindrikes91Kvarnsvedens GoIF60.97
Carolina Klüft83IFK Växjö61.14
Louise Martin87Hässelby SK61.24
Jonna Tilgner84GoIF Tjalve61.85
Isabelle Eriksson86IFK Lidingö62.36
Rakel Rosshagen95Täby IS62.73


K Höjd
25 aug
Victoria Dronsfield91IF Göta Karlstad185
My Nordström90IK Norrköping FI185
Sofie Skoog90IF Göta Karlstad178
Caroline Andersson93Gefle IF171
Ida Virdebrant94IFK Växjö171
Kristina Eriksson89Rånäs 4H167
Louise Österberg95Söderhamns IF167
Erika Chytraeus92Huddinge AIS167
Emma Stenlöf96Västerås FK161
Johanna Höglund84Upsala IF161
Ellinor Snickars92Hässelby SK0

161167171175178181183185187189191
M.Nordström--oooooxxoxxx
S.Skoog--xooxoxxx
E.Stenlöfoxxx
E.Snickarsxxx
E.Chytraeusoxxoxxx
K.Erikssonooxxx
J.Höglundoxxx
I.Virdebrant-oxxoxxx
V.Dronsfield--oooooxoxxx
L.Österbergoxoxxx
C.Anderssonooxoxxx


K Längd
Kvaltävling25 aug
Erica Jarder86Spårvägens FK6,36Q
Jessica Samuelsson85Hässelby SK6,29Q
Nadja Casadei83IFK Lidingö6,11Q
Linda Bergh89Hässelby SK5,97Q
Sofia Lund86Hässelby SK5,94q
Angelica Ström81Gefle IF5,93q
Malin Olsson90Malmö AI5,89q
Sofia Linde95Täby IS5,86q
Sandra Törnros95Gefle IF5,84q
10 Linda Berntsson87Mölndals AIK5,79q
11 Kim McCabe90IFK Lund5,71q
12 Farydah Inoussa94Hässelby SK5,64q
13 Aina Griksaite94Spårvägens FK5,61
14 Johanna Froode90Örgryte IS5,60
15 Charlotte Skogström93Hässelby SK5,53
16 Julia Wigren93Gefle IF5,53
17 Johanna Nilsson90Mölndals AIK5,52
18 Sofia Johnsson94Hässelby SK5,42
19 Caroline Taxen94Eskilstuna FI3,87
Frida McCabe92IFK LundX
Johanna Aalto89IF KvilleX

1 2 3       
A.Ström5,930,65,821,2-
S.Johnsson5,421,55,380,95,421,9
J.NilssonX1,95,47-0,15,520,7
C.Skogström5,410,65,420,65,531,5
J.WigrenX1,55,260,95,531,1
F.McCabeX0,6X0,7X2,1
E.Jarder6,361,8
L.Berntsson5,792,25,79-0,25,77-0,8
F.Inoussa5,461,25,641,43,080,8
S.Linde5,660,75,61-0,75,861,0
C.Taxen3,850,2X-0,13,87-0,7
M.OlssonX0,75,890,55,42-,01
J.AaltoX1,2X1,0X0,4
N.Casadei6,111,7
S.Törnros5,840,75,830,55,74-0,5
J.Samuelsson6,290,6
S.Lund5,690,0X0,65,941,8
K.McCabe5,71-1,15,710,7X0,4
A.Griksaite5,610,3X1,05,580,0
J.Froode5,35-1,45,460,45,600,3
L.BerghX1,05,970,3


K Tresteg
Final25 aug
Angelica Ström81Gefle IF13,18
Ebba Jungmark87Mölndals AIK12,98
Rebecka Abrahamsson94FIF Gnistan12,72w
Madelen Nilsson91Gefle IF12,63
Jasmin Sabir92Hammarby IF12,38
Fanny Anonsen95Gefle IF12,06w
Frida Lindström90Huddinge AIS12,06
Aina Griksaite94Spårvägens FK11,74
Sofia Nilsson95Gefle IF11,71
10 Angelica Engberg89Hässelby SK11,45

1 2 3 4 5 6 
R.AbrahamssonX0,6X1,212,722,1X2,0X0,712,470,2
A.Engberg11,451,111,110,811,421,3
F.Anonsen11,710,6X-1,112,062,6-X1,111,990,0
J.Sabir12,170,2X-0,412,170,212,242,412,310,912,380,1
F.Lindström11,691,811,860,712,061,311,81-0,1X0,511,91-0,2
A.GriksaiteX1,511,74-0,311,71-0,6X0,2X2,011,690,3
E.Jungmark12,560,112,800,412,920,212,98-0,7-12,980,5
S.NilssonX0,511,711,6X-0,3
A.StrömX0,112,821,312,750,0X-0,113,180,711,350,5
M.Nilsson11,941,1X2,812,14-1,4X0,212,300,112,630,4


K Spjut600 g
25 aug
Sofi Flink95Västerås FK55,22
Annica Pettersson79Gefle IF50,58
Matilda Elfgaard92Habo Friidrott 0449,43
Emilia Amb92Bålsta IK47,66
Emelie Larsson91Ullevi FK46,28
Isabell Gradin88Hässelby SK44,18
Marie Barenfeld85Ullevi FK44,08
Sofie Davoust94IFK Tumba41,34
Anna Pihlgren82KFUM Örebro39,74
10 Gabriella Sundin92Hovslätts IK39,18

1 2 3 4 5 6 
S.Flink54,2553,85X55,2254,73X
A.Pihlgren39,3039,7435,83
E.Larsson43,2940,7646,2744,56X46,28
I.Gradin39,75X44,1843,40X43,65
E.Amb47,6646,3143,5745,9047,6145,60
G.SundinX39,1839,06
M.Barenfeld44,0842,2644,0640,8243,2039,21
A.Pettersson50,58X48,25X47,1043,33
M.Elfgaard44,9846,4848,8949,43XX
S.Davoust37,0141,3440,0040,46X40,38



© Track & Field, Christer Falk 2010