RESULTAT
Världsungdomsspelen 2012-07-07/09
Ullevi, Göteborg
Örgryte IS
Uppdaterad: 12-07-09
Resultatlänk lördag  söndag  måndag   


 
M 200m
Försök heat 10,68 jul Qualisys Photofinish 
Mathias Dufornier90SWEIF Göta Karlstad21.82q
Christian Mogstad85NORTjalve22.13
Kasper Olsen90DENHvidovre Atletik22.21
Emmanuel Amoh92SWEMalmö AI22.43
Helgi Björnsson90ISLIR22.67
Tobias Karlsson91SWEIF Kville22.91
Axel Bergrahm92SWESpårvägens FK23.61
Ole Sjöflot86NORTjalve24.21
Erik Bahri91SWEHammarby IF24.46

Försök heat 21,98 jul Qualisys Photofinish 
Nick Ekelund_Arenander89DENKöbenhavns IF22.18
Nasser Sebabi82SWEIF Kville22.25
Ivar Kristinn Jasonarson92ISLIR22.47
Per Jose Skancke92NORFIK REN-ENG22.78
Joakim Andersson92SWEIFK Trelleborg22.93
Andre Vivelid89NORASK Friidrett23.40
Niclas Ragneberg92SWETrollhättan FIK23.43
Philip Östli97NORRanheim IL24.05
Daniel Persson98SWEBromma IF24.65

Försök heat 3-1,18 jul Qualisys Photofinish 
Sulayman Bah86SWEUllevi FK21.86q
Jesper Lang92SWEÖresund FK22.28
Patrik Sjöö92SWEHässelby SK22.31
Thomas Jakobsen85NORBUL22.91
Magnus Bordal86NORTjalve23.09
Martin Holm89SWEIF Göta Karlstad24.07
Arvid Berglund91SWETranås AIF24.36
Juan Ramon Borges Bosque92ISLIRej start
Thomas Firing92NORRanheim ILej start

Försök heat 4-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Trausti Stefansson85ISLFH22.07
Niklas Breum Müller92DENSparta Atletik22.56
Mikael Storm91SWEEksjö Södra IK22.85
Judel Kibondo86SWESundbybergs IK23.00
Mattias Abulu92SWEUllevi FK23.05
Martin Cameron85SWESpårvägens FK23.22
Anders Schönherr90DENHvidovre Atletik23.69
Henric Gröndahl79SWEIF Hagen FK24.30
Christian Lind Nielsen91DENÅrhus 1900ej start

Försök heat 50,28 jul Qualisys Photofinish 
David Sennung91SWEUllevi FK21.82q
Vegard Jenset Öien90NORRanheim IL21.96q
Hampus Forsberg89SWEÖresund FK22.06
Lukas Nilsson86SWEHässelby SK22.57
Marius Frövig Schneider86NORBUL22.92
Christoffer Gustafsson92SWEGoIF Tjalve23.22
Jonathan Farrell91SCOClydesdale Harriers23.71
Christoffer van Woensel90SWEFIF Gnistan23.93
Björn Fluge60NORASK Friidrett25.34

Försök heat 6-0,28 jul Qualisys Photofinish 
Felix Francois90SWEÖrgryte IS21.63q
Eirik Tanberg87NORSigdal FI22.10
Oli Tomas FreyssonISLFH22.20
Anton Levin92SWEIFK Helsingborg22.39
Jakob Svensson92SWEÖresund FK23.09
Petter Gire Döhlie85NORTrondheim Friidrett23.31
Anders Lökken85NORLillehammer IF23.33
Jonathan Waern86SWEKFUM Örebro23.51
Sebastian Svedhammar88SWESpårvägens FK24.46

Försök heat 70,88 jul Qualisys Photofinish 
Stefan Tärnhuvud85SWESundsvalls FI21.48q
Niklas Larsson85SWEHässelby SK22.06q
Jonas Andre Grönnhaug89NORRanheim IL22.13
Mathias Ludvigsen82DENKöbenhavns IF22.52
Kristoffer Buhagen92NORTrondheim Friidrett22.64
John Svensson86SWEIF Kville24.12
Per-Joan Lorentzon74SWEIK Orientbröt
Martin Forbergskog91NORMoelven ILej start
Erik Nilsson91SWEIFK Lundej start

Försök heat 80,18 jul Qualisys Photofinish 
Patrik Andersson91SWEIF Kville22.03q
Riquelvis Santiago87NORModum FIK22.45
Jacob Riis84DENSparta Atletik22.50
Johan Forsberg92SWEIFK Lidingö22.96
Simon Ekström92SWEHovslätts IK23.11
Rolf Einar Vikanes92NORLye IL23.46
Alex Clausen92DENHvidovre Atletik23.66
Anton Bergrahm90SWEIFK Göteborg25.21
Harald Spoof98SWEBromma IF26.12

Försök heat 90,48 jul Qualisys Photofinish 
Darko Sarovic90SWEIK Ymer22.04q
Martin Kåstad90NORÖsteröy IL22.27
Carl Emil Kåshagen91NORMoelven IL22.32
Elias Amado86SWEFalu IK22.38
Arnór Jónsson87DENHvidovre Atletik22.90
Michael Skalenius90SWEIF Kville23.18
Andreas Norström92SWEUllevi FK23.53
Mikael Gerlach84SWESundsvalls FI23.55
Olafur Werner Olafsson97ISLBreidablick24.57

Final0,68 jul Qualisys Photofinish 
Stefan Tärnhuvud85SWESundsvalls FI21.48
Patrik Andersson91SWEIF Kville21.62
Sulayman Bah86SWEUllevi FK21.65
Vegard Jenset Öien90NORRanheim IL21.87
Darko Sarovic90SWEIK Ymer21.99
Niklas Larsson85SWEHässelby SK22.06
Felix Francois90SWEÖrgryte ISej start
Mathias Dufornier90SWEIF Göta Karlstadej start
David Sennung91SWEUllevi FKej start
Hampus Forsberg89SWEÖresund FKej start


M 800m
Finalheat 18 jul Qualisys Photofinish 
Vete Aasland91NORUllensaker/Kisa IL 1:50.851
Staffan Ek91SWEBjörnstorps IF 1:51.362
Abdirahman Guleed87NORBUL 1:51.533
Emil Oustad89NORFIK REN-ENG 1:51.964
Vegard Løberg Gjelsvik92NORUllensaker/Kisa IL 1:52.135
Christoffer Olsson93SWEUmedalens IF 1:52.176
Michael Schmidt85DENKöbenhavns IF 1:52.427
Albin Johansson81SWEHässelby SK 1:52.478
Martin Nilsson89SWEMalmö AI 1:52.499
10 Terje Snarby89NORStrindheim IL 1:53.1010
11 Viktor Ekelund89SWEMalmö AI 1:53.7311
12 Ivano Eligio CastelliITAItalien 1:56.9322

Finalheat 28 jul Qualisys Photofinish 
Mihn Kyun Cho94DENSparta Atletik 1:54.5512
Kristinn Tor Kristinsson89ISLHSK 1:54.5512
Thijs Nijhuis92DENSkive AM 1:55.0813
Tim Sundström89SWEKFUM Örebro 1:55.1114
Frederik Fürstenberg93DENSparta Atletik 1:55.1215
Johan Kågeman86SWETurebergs FK 1:55.4916
Fredrik Björklund86SWEHälle IF 1:55.8417
Ahmed Tahir92SWEFalu IK 1:56.1018
Johan Samuelsson89SWEFalu IK 1:56.2619
10 Desmond Manu92SWESävedalens AIK 1:56.8021
11 Peter Bowman92SCOClydesdale Harriers 1:58.1025
Sindre Löchting93NORFIK Orionej start-

Finalheat 38 jul Qualisys Photofinish 
Helge Langen85NORIK Rindals-Troll 1:56.4520
Joakim Frisk90SWEVästerås FK 1:57.1123
Marcus Waerme91SWEUllevi FK 1:57.3224
Simon Toper89SWESävedalens AIK 1:58.1826
Einar Furulund89NORFIK REN-ENG 1:59.0927
Patrik Nilsson92SWEOskarshamns SK 2:00.4129
Axel Andersson92SWEMölndals AIK 2:00.6530
Hjalmar Hallberg88SWEVittsjö GIK 2:00.9133
Viktor Stenberg90SWEUllevi FK 2:01.0834
10 Magnus Skaar89NORTjalve 2:02.4240
11 Pål Johannes Larsen89NORBUL 2:02.8642

Finalheat 48 jul Qualisys Photofinish 
Martin Jespersen92DENGreve Atletik 1:59.4728
Emil Mårtensson92SWEHässelby SK 2:00.8732
Iain Robertson78SCOClydesdale Harriers 2:01.2035
Kasper Skov92DENSkive AM 2:01.2336
Håkan Carlberg92SWEMalmö AI 2:01.4137
Jörgen Möklebust Austvik92NORBFG Fana 2:01.6438
Aleksander Mauseth Tangen89NORGjövik FIK 2:02.0739
Klaus Jaque92DENBagsvaerd AC 2:02.7041
Daniel Norgren90SWEÖrgryte IS 2:03.7043
10 Sören Brasen84DENFremad Holbaek 2:05.1448
11 Svein Erik Tönnesen86NORBUL 2:07.8054

Finalheat 58 jul Qualisys Photofinish 
Odd-Anders Grimsbö91NORVaregg Friidrett 2:00.6831
Filip Essbrant90SWEÅhus FIK 2:03.8544
Mattias Ohlsson94SWEÖresund FK 2:04.1245
Daniel Skatt91SWEÖrgryte IS 2:04.9946
Sirak Amanuel Belay92SWEÅhus FIK 2:05.0747
Daniel Eklund84SWEIFK Lidingö 2:05.9449
Marcus Carlsson92SWESLK Oxelösund 2:06.2550
Johan Engholm62SWEHässelby SK 2:06.6451
Carsten Sörensen63DENBagsvaerd AC 2:06.9852
10 Peter Johansson70SWETingbergs AIS 2:07.6953
11 Linus Skjutar Apell89SWEHammarby IF 2:12.6655
12 Vetle Blekken92NORFredrikstad IF 2:13.6456


M Häck 110m107 cm
Försök heat 10,08 jul Qualisys Photofinish 
Marvin Tay90SWESpårvägens FK14.64q
Anton Levin92SWEIFK Helsingborg14.69q
Andreas Andersson87SWEHässelby SK15.14q
Douglas Stenberg90SWEIF Göta Karlstad15.64q
Ossur Debes Eiriksfoss90FÄRFäröarna17.38

Försök heat 20,18 jul Qualisys Photofinish 
Christian Lind Nielsen91DENÅrhus 190014.89q
Jonathan Eklund88SWEHammarby IF14.97q
Jon Yde Bentsen85DENAalborg Atletik15.02q
Anders Leifsson92SWEIK Orient15.11q
Eric Bergvall94SWEHässelby SKbröt P19

Final0,58 jul Qualisys Photofinish 
Jon Yde Bentsen85DENAalborg Atletik14.36
Anton Levin92SWEIFK Helsingborg14.48
Jonathan Eklund88SWEHammarby IF14.77
Andreas Andersson87SWEHässelby SK14.90
Anders Leifsson92SWEIK Orient14.97
Christian Lind Nielsen91DENÅrhus 190014.98
Marvin Tay90SWESpårvägens FK15.05
Douglas Stenberg90SWEIF Göta Karlstadej start


M Stav
8 jul 
Erik Thorstensson89SWESpårvägens FK501
Simon Assarsson91SWEIFK Växjö490
Gustaf Hultgren83SWEÖrgryte IS490
Per Drageryd91SWEKFUM Örebro462
Jonathan Eklund88SWEHammarby IF462
Björn Andersson91SWEBålsta IK445
David Kappelin95SWEÖrgryte IS445
Henrik Bruus91SWEFalu IK428
Kristian Ipsen93DENBallerup411
10 Mikkel Ringsted96DENKöbenhavns IF411
10 Sebastian Zawadzki84SWEMalmö AI411
12 Douglas Stenberg90SWEIF Göta Karlstad394
13 Adam Diffner90SWEKvarnsvedens GoIF394
Arvid Lindahl92SWEKA 2 IFX
Alexander Messer91SWEAlingsås IFX
Henrik Johansson85SWEFIF GnistanX
Simon Gyllensten92SWEIF KvilleX


M Tresteg
8 jul 
Peder P Nielsen88DENÅrhus 190016,731,1
Anders Möller77DENSparta Atletik15,670,8
Daniel Lennartsson88SWEÖrgryte IS15,551,9
Mathias Ström87SWEÖrgryte IS15,360,7
Sebastian Ekstrand86SWEÖresund FK15,260,4
Mattias Sunneborn70SWESpårvägens FK15,140,7
Erik Ehrlin90SWEÄrla IF15,061,9
Sindre Almsengen85NORNorna Salhus15,041,7
Dastid Selmani92SWEIFK Lund14,891,7
10 Jesper Vestbö92NOROrion14,161,3
11 Adam Chiguer92SWEHuddinge AIS14,051,3
12 Ossur Debes Eiriksfoss90FÄRFäröarna13,961,1
13 Erik Olsson89SWEÖrgryte IS13,460,0
14 Richard Berg92SWEIFK Halmstad12,811,1
15 Jakob Molander83DENKöbenhavns IF12,121,5
16 Jacob Tersander92SWEHammarby IF11,761,2
Anton Andersson81SWEÖrgryte ISX


M Kula7.26 kg
8 jul 
Arwid Koskinen92SWEHuddinge AIS16,42
Jonas Meyer90SWEIK Orient15,90
Martin Gren89SWEUllevi FK14,77
Fredrik Simensen92NORIL Sandvin14,65
Bengt Pettersson61SWEHuddinge AIS13,70
Jonathan Gren88SWEÖrgryte IS11,74
Simon Solvin93FINIK Falken11,20
Dagur Fannar Magnusson92ISLSelfoss10,83


M Diskus2.0 kg
8 jul 
Ulf Ankarling87SWEIF Göta Karlstad59,96
Per Rosell87SWEUllevi FK52,45
Emil Mikkelsen90DENOdense Atletik48,58
Andreas Jörgensen91DENViking Atletik47,52
Erik Fluge91NORASK Friidrett46,18
Martin Gren89SWEUllevi FK42,18
Jonathan Gren88SWEÖrgryte IS38,73
Robin Hägg90SWEEslövs AI36,79
David Johansson91SWEÅhus FIK36,26


P19 200m
Försök heat 10,98 jul Qualisys Photofinish 
Simen Sigurdsen93NORHerkules FK22.30q
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF22.52q
Jacob Bo Hedeager93DENOdense Atletik23.00
Samuel Gyedu-Nkuah94NORBUL23.07
Abdinassir Xarago93SWEMalmö AI23.51
Anders Nordstrand94NORKristiansand24.16
Yann Palm94SWEIFK Lund24.88
Tobias Westman94SWERånäs 4H24.96
Samuel Viveland94SWELinköpings GIF25.47

Försök heat 20,98 jul Qualisys Photofinish 
Håkon Morken93NORLillehammer IF22.04q
Martin Astner93SWEUllevi FK22.51q
Adam Obiora94NORBUL23.16
Erik Holmberg93SWERånäs 4H23.30
Eric Bergvall94SWEHässelby SK23.78
Petter Gustafsson94SWEIK Hakarpspojkarna23.95
Adrian Hansson94SWELomma FIK24.09
Linus Ahnbo93SWEMölndals AIK27.08

Försök heat 30,78 jul Qualisys Photofinish 
Torbjörn Fossum Heldal93NORHerkules FK22.74
Patrik Hjort93SWEVästerås FK22.89
Joakim Djuvfeldt93SWEIF Göta Karlstad23.03
Marcus Backman93SWEEskilstuna FI23.14
Tim Jonsson94SWEHässelby SK23.41
Odin Grande Björnstad93NORSteinkjer24.08
John Collin94SWEUllevi FK24.18
Christopher Sentell94SWETurebergs FK24.27

Försök heat 40,48 jul Qualisys Photofinish 
Henrik Overvåg94NORDimna IL22.37q
Samuel Blessing Elonga94NORBUL22.43q
Kathan Yoganathan94NORTyrving23.09
Erik Röraas94NORMoss IL23.16
Martin Gjertsen93NORRanheim IL24.06
Joel Ekelöf94SWETurebergs FK24.25
Asgeir Uthaug93NORIL Skjalgbröt
Simon Tofft93SWEFIF Gnistanej start

Försök heat 50,88 jul Qualisys Photofinish 
Viktor Elvung-Nilsson94SWEFIF Gnistan22.90
John Huse Olsen93NORIL Skjalg23.16
Philip Bay Andersen94NORKristiansand23.28
Simon Haglund93FINLarsmo IF23.41
Marcus Hawkins93SWERånäs 4H23.63
Noah Berhane94SWEFredrikshofs FI24.89
Asger Gerrild93DENKöbenhavns IFej start
Kristian Ipsen93DENBallerupej start

Försök heat 61,78 jul Qualisys Photofinish 
Mikkel Brich Dam93DENÅrhus 190022.46q
Sondre Mulongo Nyström94NORLillehammer IF22.65q
Vebjörn Gilde93NOROrion22.99
Mads Sjörslev94DENOdense Atletik23.47
Dennis Wikström-Roos93SWESkellefteå AIK23.55
Vebjörn Mörken93NORTönsberg FIK23.68
Jacob Enblom94SWEHässelby SK23.69
Jonathan Johansson94SWESälens IF24.75
Jonathan Wulff94SWEHammarby IFej start

Försök heat 70,38 jul Qualisys Photofinish 
Carl Sjöstedt94SWEIF Göta Karlstad22.42q
Truls Axelsson93SWEIFK Lund22.83
Ken Braesch-Andersen93SWEHammarby IF23.30
Mattias Håkansson94SWEIK Orient23.67
Robin Skärström94SWETanums IF23.80
Michael Luxemburg94SWETäby IS23.96
Max Gålnander94SWEUpsala IF24.39
Orvar Tor Gudnason93ISLUIA24.73

Final0,08 jul Qualisys Photofinish 
Håkon Morken93NORLillehammer IF21.90
Simen Sigurdsen93NORHerkules FK21.96
Samuel Blessing Elonga94NORBUL22.32
Sondre Mulongo Nyström94NORLillehammer IF22.48
Erik Annerfalk94SWEMariestads AIF22.50
Martin Astner93SWEUllevi FK22.62
Carl Sjöstedt94SWEIF Göta Karlstad22.65
Henrik Overvåg94NORDimna ILej start
Mikkel Brich Dam93DENÅrhus 1900ej start
Torbjörn Fossum Heldal93NORHerkules FKej start


P19 800m
Finalheat 18 jul 
Snorre Löken94NORHerkules FK 1:54.821
Torsten Bergh Moss93NORTönsberg FIK 1:55.852
Vebjörn Borge94NORÖsteröy IL 1:57.034
Fredrik Finstad94SWEEkshärad Friidrott 1:57.216
Jeppe Friis Henriksen94DENViking Atletik 1:57.247
Martin Breivik Smeby93NORTjalve 1:58.2012
Hauk Are Fjeld94NORSkarphedin FI 1:58.9414
Jens Olav Breivik Lingaas93NORTjalve 2:04.1930
Jesper Bokefors93SWEUpsala IF 2:13.1639
Mattias Ohlsson94SWEÖresund FKbröt-
Runi Seloy94FÄRFäröarnaej start-

Finalheat 28 jul 
Gustav Vad Thomsen94DENSkive AM 1:56.953
Edvard Vasdal93NORHerkules FK 1:57.135
Petter Röd Gulliksen93NORTyrving 1:57.258
Alex Torgersson94SWEHammarby IF 1:57.509
Magnus Sirnes Hjellum94NORHaugesund IL 1:57.5410
Martin Haddal Saether93NORDimna IL 1:58.1711
Erik Laggren94SWEAlingsås IF 1:58.8413
Trygve Feidje Mjelde94NORÖsteröy IL 1:59.0515
Hampus Börjesson94SWEUllevi FK 2:00.2216
10 Jakob Stengaard94DENSkive AM 2:02.2420
11 Thomas M Heggöy94NORStord IL 2:07.1336

Finalheat 38 jul 
Carsten Haugen94NORTjalve 2:00.6017
Håkon Kolstö94NORHaugesund IL 2:01.7318
Christopher Nilsson94SWEUllevi FK 2:02.0719
Henrik Petersson93SWEMalmö AI 2:02.2421
Alexander Lötvall93SWEMölndals AIK 2:02.5223
Åsmund Wennemo94NORUll/Kisa IL 2:02.7224
Erlend Gjerdevik Sörtveit94NORFana IL 2:02.9825
Daniel Envall93FINIK Falken 2:03.4227
Sebastian Selbekk93NORTyrving 2:03.7828
10 Dennis Forsgren93SWEMalmö AI 2:05.2832
Adil Nani94SWEMalmö AIej start-

Finalheat 48 jul 
Niklas Könberg93SWESpårvägens FK 2:02.5122
Abdullah Hassan Ali94NORTjalve 2:03.1526
Abadir Hawle94SWEMölndals AIK 2:04.1629
Måns Vikström94FINBorgå Akilles 2:04.7931
Anders Strömblad Hansen94NORFana IL 2:05.4133
Adam Bills93SWEHässelby SK 2:05.8834
Sam Salehian94SWEHammarby IF 2:06.0735
David Nilsson94SWEMölndals AIK 2:08.6837
Noah Berhane94SWEFredrikshofs FI 2:11.7438
10 Linus Gustafsson94SWESpårvägens FK 2:17.0340
11 Sven Visser93SWESK Bore 2:21.6841


P19 Häck 110m100 cm
Försök heat 11,18 jul Qualisys Photofinish 
Fredrik Konradsson94SWEIFK Umeå15.59q
Rickard Willman94SWEVästerås FK15.68q
Rasmus Stene94NORLambertseter15.76q
Öystein Larsen94NORUraedd FI16.17q
Eric Bergvall94SWEHässelby SKbröt
Petter Gustafsson94SWEIK HakarpspojkarnaDQ tjuvstart

Försök heat 21,18 jul Qualisys Photofinish 
Simen Tjelta Larsen94NORIL Skjalg15.37q
Gunnar Odenman93SWEHammarby IF15.48q
Anton Nordback94SWEUpsala IF15.51q
Lucas Persson93SWEMölndals AIK15.71q
Magnus Almegius93SWEBrattås CK16.63
Erik Mårtensson94SWESundsvalls FI16.65
Patrik Birgersson94SWELaholms IF16.77

Final-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Simen Tjelta Larsen94NORIL Skjalg15.15
Gunnar Odenman93SWEHammarby IF15.48
Anton Nordback94SWEUpsala IF15.58
Fredrik Konradsson94SWEIFK Umeå15.66
Öystein Larsen94NORUraedd FI15.67
Rasmus Stene94NORLambertseter15.69
Rickard Willman94SWEVästerås FKbröt
Lucas Persson93SWEMölndals AIKej start


P19 Tresteg
8 jul 
Jannick Bagge94DENHvidovre Atletik14,421,1
Viktor Warg93SWEKFUM Arvika14,06-1,1
Adam Denguir94SWELomma FIK13,921,8
Joel Valdemarsson94SWEIF Göta Karlstad13,911,1
Fredrik Löfgren94SWEIFK Lund13,70-1,2
Erik Liberg93SWEUllevi FK13,692,0
Alexander Hornshöj94DENSparta Atletik13,58-0,2
Martin Ström94SWEStrands IF13,551,5
Steffen Mertov94DENOdense Atletik13,090,1
10 Samuel Grip94SWEIK Orient13,05-1,2
11 Joakim Wirén93SWEFIF Gnistan12,501,1
12 Adam Lindhe94SWEIFK Lidingö12,430,1
13 Oscar Wahlqvist93SWEÖrgryte IS11,60-1,1
14 Jonas Arbinge93SWEHellas FK11,200,5
Nicolai V Andersen94DENSkive AMX
Peder P Nielsen88DENÅrhus 190016,000,4
Thorvald Brudvik94NORFredrikstad IFX
Gustav Fridh93SWEHuddinge AISX


P19 Diskus1.75 kg
8 jul 
Tim Wunger94SWEEnköpings AI49,11
Anders Pettersson93SWESäffle FIK48,79
Kim Fransson94SWEIFK Halmstad44,02
Sondre Egeli Övrebö93NORStord IL40,66   39,61
Thomas Hoogerbrugge93NEDHolland40,66   38,84
Edwin Råsberg94SWEHässelby SK39,78
Simon Solvin93FINIK Falken34,47   33,50
Helgi Geyti93FÄRFäröarna34,47   32,09


P17 200m
Försök heat 10,18 jul Qualisys Photofinish 
Filip Sjövall95SWELomma FIK22.33q
Ousman Touray95NORBUL22.66q
Eddy Meyerdierks95SWEUllevi FK23.00q
Martin Andersson95SWEIK Ymer23.14
Dennis Elms Jansson95SWEHuddinge AIS23.24
Philip Monien95SWEIFK Lund23.49
Stian Lövås Aaen95NOROrion23.57
Joel Håkansson95SWEÖstersunds GIF25.14
Johan Eriksson Viklund95SWESundbybergs IKbröt

Försök heat 21,68 jul Qualisys Photofinish 
Oskar Staafgård95SWEMalmö AI22.56q
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF22.57q
Halvard Hauge Hornes95NORTyrving22.76q
Håkon Gaukerud Höie95NOROrion22.88q
Pavil Wang95NORMoss IL22.95q
Niklas Alsing95SWEÖstersunds GIF23.66
Benjamin Liestöl95NORHaugesund IL24.36
Albin Broman95SWESkellefteå AIK24.42
Milad Mohammadi95SWEIF Kville25.07

Försök heat 3-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Jakob Lindbom95SWEKA 2 IF22.55q
Sivert Korshavn-Jartoft95NORBUL23.21
Martin Selin95SWEUllevi FK23.57
Torgeir Andersen95NORHaugesund IL23.87
Mustafa Shahbander95QATAspire Qatar23.95
Oskar Ryggetangen95NORUraedd FI24.27
Simon Averin-Markström95SWEHammarby IF24.50
Asbjörn Lunde dy95NORStord IL24.62
Jonas Halonen95NORTyrvingej start

Försök heat 40,28 jul Qualisys Photofinish 
Sindre Birkeland95NORHaugesund IL23.32
Hans Christian Walker95NORBUL23.43
Jon Erik Nesse95NORBryne FIK23.43
Marcus Holmqvist95SWEHammarby IF24.00
Fabiran Rönningen95NORTyrving24.11
Johannes Reuter95FINIF Raseborg24.80
Gunnar Gudmundsson95ISLIRej start
Modesthar Essa95QATAspire Qatarej start

Final1,38 jul Qualisys Photofinish 
Filip Sjövall95SWELomma FIK22.18
Ousman Touray95NORBUL22.30
Jakob Lindbom95SWEKA 2 IF22.47
Oskar Staafgård95SWEMalmö AI22.65
Jacob Ewertzh95SWEHammarby IF22.73
Eddy Meyerdierks95SWEUllevi FK23.13
Håkon Gaukerud Höie95NOROrion23.28
Halvard Hauge Hornes95NORTyrvingej start
Pavil Wang95NORMoss ILej start


P17 3000m
Finalheat 18 jul 
Gustav Follerås95NORLillehammer IF 8:46.191
Kristian Tjörnholm95NORKvinesdal IL 8:46.212
Alexander Nilsson95SWEMölndals AIK 8:48.263
Andreas Jansson96SWESLK Oxelösund 8:52.824
Endre Wigaard96NORBUL 9:02.285
Samuel Lundell Vakkuri95SWEEnhörna IF 9:05.486
Johan Sandsten95SWEOskarshamns SK 9:13.287
Andreas Iden95NORGneist IL 9:13.948
Hugo Lindell95SWERånäs 4H 9:19.899
10 Peter Ejersbo95DENOdense Atletik 9:20.4010
11 Jakob Ranglin Grissler95SWEMajornas IK 9:29.4912
12 Ken Slättengren95SWEHögby IF 9:35.3015
13 Sören Vaesel96DENSkive AM 9:42.0218
Gustaf Lidfeldt95SWEHammarby IFbröt-

Finalheat 28 jul 
Thomas Rydal96DENSkive AM 9:26.5211
Jesper Bengs96FINIF Femman 9:31.8013
Linus Persson95SWEMalmö AI 9:34.6714
Filip Andersson95SWESkillingaryds FK 9:38.4716
Sondre Maeland96NORStord IL 9:41.9617
Peter K Mölgård95DENSkive AM 9:44.7219
Dag Blandkjenn96NORKristiansand 9:45.0220
Mahad Abdullahi96SWEFredrikshofs FI 9:49.6721
Elliot Fransson95SWEIF Hagen FK 9:52.8122
10 Erlend Maeland96NORStord IL10:03.1523
11 Peter Moritzen96DENOdense Atletik10:23.4524
12 Kristian T Kristensen96DENHerning Atletik10:24.8325
13 Lasse Mouridsen96DENHerning Atletik10:31.6926
14 Viktor Poucette96SWELidköpings IS10:49.6727


P17 Häck 110m91 cm
Försök heat 10,78 jul Qualisys Photofinish 
Gustav Magnusson95SWEIK Orient14.52q
Andreas Almlöf95SWEHammarby IF14.59q
Fredrik Samuelson95SWEHässelby SK14.94q
Oliver Rydborg Kjeldsen95DENÅrhus 190015.39q
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik15.46
Johan Knutsson95SWEMalmö AI15.86
Ludwig Sjödin95SWESkellefteå AIK16.01
Christoffer Månsson95DENAabenraa IG16.08

Försök heat 20,48 jul Qualisys Photofinish 
Noak Ringman95SWEIK Norrköping FI14.87q
Hallbjörn Hasund Thorseth95NORDimna IL15.04q
Felix Norén95SWEKatrineholms SK15.42q
Kevin Fankl95SWEUllevi FK15.44q
Philip Ngwe95SWEMölndals AIK15.45
Sören Lödrup95DENOdense Atletik16.07
Richard Pettersson96SWEAlingsås IF16.63

Final0,78 jul Qualisys Photofinish 
Gustav Magnusson95SWEIK Orient14.29
Andreas Almlöf95SWEHammarby IF14.62
Hallbjörn Hasund Thorseth95NORDimna IL14.65
Noak Ringman95SWEIK Norrköping FI14.79
Kevin Fankl95SWEUllevi FK15.30
Oliver Rydborg Kjeldsen95DENÅrhus 190015.44
Fredrik Samuelson95SWEHässelby SKDQtjuvstart
Felix Norén95SWEKatrineholms SKej start


P17 Höjd
8 jul 
Andreas Carlsson95SWEIK Ymer208
Filip Danielsson95SWEIFK Växjö198
Fredrik Samuelson95SWEHässelby SK195
Martin Fagerlund95NORSturla192
Erik Bryngelsson95SWEIK Orient192
Max Andersson95SWETierps IF192
Marcus Lövgren95SWELuleå Friidrott189
Philip Andersson95SWESOK Träff185
Henning Rydström95SWEHässelby SK181
10 Calle Lindman95SWEIF Castor177
11 Oskar Greilert95SWEHanvikens SK177
12 Rasmus Jensen95DENOdense Atletik172
Henrik Granlund95SWESkellefteå AIKX


P17 Tresteg
8 jul 
Martin Johansen95DENAalborg Atletik14,230,8
Jesper Hellström95SWEHässelby SK14,150,5
Martin Selin95SWEUllevi FK13,650,3
Massin Ait Bouziad95DENSparta Atletik13,490,2
Halvard Hauge Hornes95NORTyrving13,080,4
Mikkel Jörgensen95DENAmager AC12,411,7


P17 Diskus1.5 kg
8 jul 
Sven Martin Skagestad95NORLoddefjord IL53,81
Gustaf Liberg95SWEUllevi FK47,05
Tarald Strömsnes96NORASK Friidrett46,55
Quincy Andersson95SWEEslövs AI43,44
Axel Ohlson96SWEHässelby SK41,66
Sondre Kolbjörnsen95NORNorna Salhus41,07
Mohammed Al Rahman96QATAspire Qatar40,99
Vebjörn K Bottenvik95NORBryne FIK40,82
Hilmar Örn Jonsson96ISLIR40,65
10 Rashid Al Khulaifi96QATAspire Qatar40,43
11 Hallur Simonsen95FÄRFäröarna40,17   39,86
12 Fredrik Gerdsdorff96SWESundsvalls FI40,17   36,79
13 Ola Stunes Isene95NORSturla39,10
14 Jorund Löken96NORStord IL38,56
15 Mikkel Jörgensen95DENAmager AC38,22
16 Pontus Sterner Johansson96SWEMalmö AI37,92
17 Asbjörn Lunde dy95NORStord IL37,61
18 Michael Shirafkan-Nejad95SWEIF Göta Karlstad37,55
19 Tim Söderqvist95SWEDals Södra FFI37,51
20 Mads Baek-Larsen96DENSparta Atletik35,61
21 Dadi Fannar Sverrisson96ISLUIA35,46
22 Eric Hacksell96SWEHässelby SK34,54
23 Jonathan Gunninge96SWEIK Sisu33,62
24 Emil Bönning-Petersen96DENAabenraa IG32,41
25 Isak Hampel Klang96SWEHässelby SK30,60
26 Johan Knutsson95SWEMalmö AI28,14
Kamil Kaminski96SWELinköpings GIFX
Alexander Teigland96NORNorna SalhusX
Christoffer Månsson95DENAabenraa IGX
Kristian Kolbye96DENAmager ACX
Emil Berggren96SWEEslövs AIX


P16 200m
Försök heat 1-0,28 jul Qualisys Photofinish 
Eric Alberto Marhaug96NORBodö FIK22.52q
Noah Elliot96SWEUllevi FK23.56
Erik Hermelin96SWEIFK Lidingö23.64
Joakim Moss Grutle96NORBremnes IL23.75
Filip Wendelin96SWEIFK Sala24.17
Jon Gunnar Björnsson96ISLIR24.60
Martin Nikolai Kaneström96NORLambertseter24.71
Tao Maiwan96SWESundbybergs IK24.82

Försök heat 20,98 jul Qualisys Photofinish 
Sondre Kåstad96NORÖsteröy IL23.18q
Marius Mellum96NORUll/Kisa IL23.27q
Johannes Lerdahl97NORRanheim IL23.93
Eric Hallqvist96SWEIF Castor23.99
Kristinn Hedinsson96ISLIR24.01
Anton Johansson96SWEKFUM Örebro24.57
Baldvin Ari Eiriksson96ISLSelfoss25.52
Thomas Bognöy97NORASK Friidrett26.49

Försök heat 30,08 jul Qualisys Photofinish 
Anton Sigurdsson96SWEMalmö AI22.73q
Erik Martinsson96SWEGefle IF22.99q
Peter Trajkovski96DENKöbenhavns IF23.13q
Sebastian Kadestål96SWEÖresund FK23.42
Henrik Semb96NORTönsberg FIK24.34
Tobias Jonsson96SWEDals Södra FFI24.57
Omar Chamsine96SWEHässelby SK25.07
Karl Pettersson96SWESundbybergs IK25.11

Försök heat 41,58 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö23.04q
Even Meinseth96NORSörild IL23.52
Khalid Mohamed96QATAspire Qatar23.79
Endre Eikenes Rösaker96NORHerkules FK23.97
Marcus Berggren96SWESpårvägens FK24.54
Johan Andersson96SWEÖresund FK24.97
Tobias Asmussen96DENOdense Atletik25.91
Kristian Dragsund Mork96NORDimna ILej start

Försök heat 50,58 jul Qualisys Photofinish 
Gustav Kjell96SWETurebergs FK23.14q
Jakob Folkesson96SWEOskarshamns SK23.29q
Nicolaj Bahrt96DENAmager AC24.05
Jakob Lindström96SWEIF Castor24.08
Isak Hampel Klang96SWEHässelby SK24.17
Andreas Pettersson96SWEUmedalens IF24.68
Carl Ivarsson96SWELerum Friidrott25.06
Ari Hördur Fridbjarnarson96ISLIR26.96

Final0,78 jul Qualisys Photofinish 
Eric Alberto Marhaug96NORBodö FIK22.42
Anton Sigurdsson96SWEMalmö AI22.94
Andreas Movin96SWEIFK Lidingö23.08
Gustav Kjell96SWETurebergs FK23.10
Peter Trajkovski96DENKöbenhavns IF23.26
Sondre Kåstad96NORÖsteröy IL23.27
Jakob Folkesson96SWEOskarshamns SK23.65
Marius Mellum96NORUll/Kisa IL23.66
Erik Martinsson96SWEGefle IFej start


P16 Häck 110m91 cm
Försök heat 10,98 jul Qualisys Photofinish 
Charles Mitala96SWEMalmö AI14.29q
Isak Andersson96SWEUpsala IF14.67q
Joakim Stenström96SWEIK Hinden16.29q
Rasmus Bergman96SWESundbybergs IK16.58
Sebastian Gyllensten96SWEIFK Växjö16.77
Omar Chamsine96SWEHässelby SK17.62
Ali Mohsin96SWEEskilstuna FI17.78
Steinar Sollien Nicolaisen96NORHorten Friidrett17.89

Försök heat 21,08 jul Qualisys Photofinish 
Alexander Lundskog96SWEUllevi FK14.64q
Artur Engström96SWEIK Ymer15.17q
Victor Björklund96SWEUpsala IF15.58q
Martin Nikolai Kaneström96NORLambertseter15.73q
Nicklas Karlsson96SWEFinspångs AIK16.26q
Kristian Dragsund Mork96NORDimna ILbröt
Baldvin Ari Eiriksson96ISLSelfossej start
Thobias Nilsson Montler96SWEMalmö AIej start

Final-0,58 jul Qualisys Photofinish 
Charles Mitala96SWEMalmö AI14.05
Alexander Lundskog96SWEUllevi FK14.39
Isak Andersson96SWEUpsala IF14.64
Artur Engström96SWEIK Ymer14.97
Martin Nikolai Kaneström96NORLambertseter15.24
Victor Björklund96SWEUpsala IF15.54
Nicklas Karlsson96SWEFinspångs AIK15.91
Joakim Stenström96SWEIK Hinden15.97


P16 Tresteg
8 jul 
Artur Engström96SWEIK Ymer13,270,7
Sverre Blom Breivik96NORIL Sandvin13,091,3
Jonathan Persgården96SWEKongahälla AIK12,981,5
Eric Hallqvist96SWEIF Castor12,421,2
Manne Persson96SWEHammarby IF12,28-0,1
Sebastian Gyllensten96SWEIFK Växjö11,650,9
Jesper Enlund96SWEIK Sisu10,581,0


P15 300m
Finalheat 18 jul Qualisys Photofinish 
Austin Hamilton97SWEMalmö AI36.021
Filip la Fleur97SWEYstads IF37.142
Albert Kuhlmann97DENSparta Atletik37.163
Simon Wallenlind97SWEMölndals AIK37.424
Sören Kressner Michelsen97DENBagsvaerd AC37.735
Elias Larsson97SWEMalmö AI37.986
Tobias Jonsson97SWEIFK Tumba38.9313
Jonatan Åsman98SWEÖresund FK40.3028
Benjamin Lobo Vedel97DENAalborg Atletikej start-

Finalheat 28 jul Qualisys Photofinish 
Oskar Jacobsson97SWEVästerås FK38.277
Frederik Randrup97DENOdense Atletik38.9814
Filip Jonsson97SWEIstrums SK39.0416
Lukas Bredo97DENBallerup39.1417
Tobias Johansson97SWEIK Vikings Friidrott39.1818
Giovanni Inostroza97SWETurebergs FK39.9222
Kalle Branzell97SWEAlingsås IF40.1724
Sebastian V Buschardt97DENBagsvaerd AC40.5430
Abou Granli Diomandé97NOROrionej start-

Finalheat 38 jul Qualisys Photofinish 
Sebastian Romer97DENGreve Atletik38.308
Mohamed Alansi97QATAspire Qatar38.479
Johan Thomsen97DENBallerup38.6610
Johan Brasch98SWEWärnamo SK39.8620
Alex Bierhance Söderberg97SWEHammarby IF39.8621
Sindre Tömmervik98NORRanheim IL40.0823
James Gaudiello98SWEMalmö AI40.8734
Mikael Máni Freysson98ISLUIA43.6444
Jacob Fedder97DENAmager ACDQ-tjuvstart

Finalheat 48 jul Qualisys Photofinish 
Vladimir Fridrik Jonatansson97ISLBreidablick39.8419
Eric Mårtensson97SWEIFK Trelleborg40.2125
Anton Basse97DENAmager AC40.2426
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS40.5931
Patrik Hybelius97SWEIFK Trelleborg40.9335
Casper Guldager97DENAabenraa IG40.9636
Bendik Skaalerud98NORKristiansand41.1237
Preben Sylvester Jensen97NORIL Bjarg41.1839

Finalheat 58 jul Qualisys Photofinish 
Saevar Hlidkvist Kristmasrsson97ISLIR38.9815
Gudmundur Hjalti Jonsson97ISLIR40.3829
Tomas Kolbeinn Georgsson97ISLIR41.6740
Axel Abrahamssonj98SWEBromma IF42.9741
Gustav Lundholm Nielsen98DENSparta Atletik43.0142
Frederik Wind98DENHerning Atletik43.2943
Ari Sigtor Eiriksson97ISLBreidablick43.9645
Thomas V Andersen97DENSkive AM44.5046

Finalheat 68 jul Qualisys Photofinish 
Nicolas Roppen Masters97NORDimna IL38.8911
Isaq Ali97SWEÖresund FK38.9312
Emil Thedeen98SWEBromma IF40.2927
Fannar Yngvi Rafnarsson98ISLSelfoss40.6232
Tim Yngesjö97SWENyköpings BIS40.8233
Tobias Månsson98SWEIFK Lidingö41.1638
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss45.1347
Hannes Gärdenfors97SWEMalmö AI45.9948


P15 2000m
Finalheat 18 jul 
Lars Lunde97NORStord IL 5:45.451
Warsame Hassan98SWEMalmö AI 5:48.572
Andreas Kramer97SWESävedalens AIK 5:50.573
Simon Sundström98SWEIFK Lidingö 5:53.734
Tore Dybdahl97NORStrindheim IL 5:57.395
Joachim Weel Rosbo97DENBagsvaerd AC 5:57.676
Leo Magnusson98SWESävedalens AIK 5:57.917
Oskar Rosenlund97SWEBjörnstorps IF 6:02.588
Elias Tholén97SWEUnunge IF 6:04.379
10 Dennis Olsson97SWEHellas FK 6:14.5610
11 Teitur Bjarnastein97FÄRFäröarna 6:16.4511
12 Isac Larsson97SWESävedalens AIK 6:17.2812
13 Kibo Kjaer Andersen97DENSparta Atletik 6:21.0715
14 Marcus Nilsson97SWELuleå Friidrott 6:24.0519
15 Daniel Eriksson97SWEMölndals AIK 6:29.2121
16 Magnus Dybdahl97NORStrindheim IL 6:32.8123
17 Eddy Schmidt98GERPotsdam SC 6:36.4428

Finalheat 28 jul 
Gustav Nordling97SWESpårvägens FK 6:20.3213
Tobias Bjerulf97SWEHässelby SK 6:20.9614
Daniel Graversgaard97DENRanders Atletik 6:21.9316
Olof Nordling97SWESpårvägens FK 6:22.5417
Fredrik Sandvik98NORAskim IF 6:23.6318
Erik Sandsten98SWEOskarshamns SK 6:25.1320
Christian Skyttermoen97NORLillehammer IF 6:32.7822
Robert Schneider98GERPotsdam SC 6:33.6924
Jonas Skak98DENRanders Atletik 6:33.8325
10 Filip Wadman97SWEMölndals AIK 6:34.0426
11 Fredrik Mogensen98DENAmager AC 6:34.5027
12 Axel Alness Borg98SWEIFK Lidingö 6:38.9029
13 Markus Bredberg98SWEMölndals AIK 6:41.1830
14 Sebastian Nilsson98SWEMölndals AIK 6:43.3231
15 Gustaf Olsson98SWELidköpings IS 6:44.7632
16 Joel Thorsson97SWEMalmö AI 7:11.2733
17 Simon Persson98SWEKFUM Örebro 7:31.1134


P15 Häck 100m84 cm
Försök heat 10,18 jul Qualisys Photofinish 
Andreas Gustafsson97SWEFalu IK13.91q
Elias Martinsson97SWEBrattås CK14.03q
Viktor Johansson97SWEUllevi FK15.02
Joachim Munksgaard97DENAmager AC15.22
Simon Throgen97SWEKarlskoga FI15.25
Matias Führing Petersen97DENOdense Atletik15.53
Dagbjartur Dadi Jonsson97ISLIR17.15

Försök heat 2-0,28 jul Qualisys Photofinish 
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS13.89q
Gustav Jacobson97SWEIstrums SK14.47q
Oskar Lundqvist97SWEUpsala IF14.99
Frederik Randrup97DENOdense Atletik15.16
Gudmundur Hjalti Jonsson97ISLIR15.54
Marcus Nyberg97SWEMalmö AI15.77
Felix Antonsson97SWEMalmö AI16.72
Asger Österby97DENGreve Atletik16.86

Försök heat 3-0,58 jul Qualisys Photofinish 
Jakob Masth-Larsson97SWEIF Göta Karlstad13.82q
Eric Axtelius97SWEEnköpings AI14.92
Filip Augustsson97SWEBrattås CK15.09
Elias Högström97SWESundsvalls FI15.58
Haider Jassim97SWEEskilstuna FI16.36
Sebastian Pedersen97DENSparta Atletik16.55
Halldor Bjarni Stefansson97ISLIR17.77

Försök heat 40,08 jul Qualisys Photofinish 
Mathias Mörk97DENHelsingör IF13.66q
Ansgar Bartel97GERPotsdam SC14.57q
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer14.64q
Tobias Skavnes Våge97NORDimna IL14.75q
Casper Guldager97DENAabenraa IG15.71
Haukur Aegir Joannesson97ISLIR17.19
Olafur Werner Olafsson97ISLBreidablickbröt

Final-0,58 jul Qualisys Photofinish 
Jakob Masth-Larsson97SWEIF Göta Karlstad13.41
Andreas Gustafsson97SWEFalu IK13.41
Ludvig Hillenfjärd97SWEHuddinge AIS13.82
Mathias Mörk97DENHelsingör IF13.83
Elias Martinsson97SWEBrattås CK13.88
Gustav Jacobson97SWEIstrums SK14.12
Ansgar Bartel97GERPotsdam SC14.57
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer14.66
Tobias Skavnes Våge97NORDimna IL15.11


P15 Stav
8 jul 
Oliver Durafour97DENHelsingör IF410
Sebastian Ruthström97SWEDanderyds SK379
Jakob Holt Jensen97DENAalborg Atletik323
Albin Fagerblom97SWEFalköpings AIK323
Nils Eickhoff97SWEIK Ymer323
Philip Johansson97SWEÖresund FK323
Anton Sjöström97SWEUme FI323
Vladimir Fridrik Jonatansson97ISLBreidablick308
Jacob Aagaard Jensen97DENAalborg Atletik274


P15 Diskus1.0 kg
8 jul 
Wictor Petersson98SWEHässleholms AIS61,51
Jakob Gardenkrans97SWEMalmö AI57,08
Karl Sralla97USAUSA49,44
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK48,72
Örn Östenberg98SWEIFK Växjö46,34
Albert Kuhlmann97DENSparta Atletik42,02
Khalifa Al Aali97QATAspire Qatar40,57
Gabriel Rosshagen98SWETäby IS40,30
Sebastian Ruthström97SWEDanderyds SK38,91
10 Albin Kjellberg97SWEHässelby SK36,78
11 Asger Österby97DENGreve Atletik36,76
12 Pontus Quick97SWEIFK Lund36,33
13 Theodor Ahlström98SWEIFK Växjö36,00
14 Jesper Arbinge97SWEHuddinge AIS35,37
15 Oliver Tered97SWEHässelby SK33,86
16 Frederik Jensen97DENOdense Atletik32,64
17 Jakob Holt Jensen97DENAalborg Atletik31,89
18 Ari Sigtor Eiriksson97ISLBreidablick31,45
19 Gustav Jacobson97SWEIstrums SK31,29
20 Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss30,85
21 Frederik Riber97DENKöge Atletik29,84
22 Jakob Samuelsson98SWEHässelby SK27,89
23 Elias Arnekstedt98SWEÖresund FK26,20
24 Jacob Guldager98DENAabenraa IG23,98
25 Nicolai Matthiesen97DENOdense Atletik23,14


P14 Häck 100m84 cm
Försök heat 10,18 jul Qualisys Photofinish 
Sondre Rinde98NORGneist IL14.80q
Kevin Duvert98SWEHellas FK14.89q
William Frobe98SWETäby IS15.31q
Viktor Nylander98SWEMalmö AI15.68q
Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik16.62
Johan Bengtsson98SWETäby IS18.42
Torur Mortensen98FÄRFäröarna19.10
Halldor Rafn Gudmundsson98ISLBreidablickej start

Försök heat 2-0,58 jul Qualisys Photofinish 
Max Hrelja98SWELinköpings GIF14.21q
Samuel Wiik98SWEIF Rigor16.37
Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik16.56
Gustav Svedberg98SWEKarlskoga FI16.67
Marcus Tornée98SWEIFK Helsingborg16.74
Alexander Fryr Ludviksson98ISLIR17.70
Tobias Söderberg98SWEIF Göta Karlstad18.40
Mikael Máni Freysson98ISLUIA19.27
Jesper Rilegård98SWETäby ISbröt

Försök heat 30,78 jul Qualisys Photofinish 
Simon Traoré98DENSparta Atletik14.28q
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö15.54q
Gustav Eriksson98SWEIF Kville15.56q
Gabriel Rosshagen98SWETäby IS15.87q
Fannar Yngvi Rafnarsson98ISLSelfoss17.25
Anders Yde Bentsen98DENAalborg Atletik17.48
Hallgrimur Torsteinsson98ISLBreidablick19.97
Vegard Hope Björge98NOREiker Kvikk IFej start

Final0,18 jul Qualisys Photofinish 
Simon Traoré98DENSparta Atletik13.90
Max Hrelja98SWELinköpings GIF13.91
Sondre Rinde98NORGneist IL14.42
Kevin Duvert98SWEHellas FK14.66
William Frobe98SWETäby IS14.98
Viktor Nylander98SWEMalmö AI15.30
Viktor Kjellsson98SWEIFK Växjö15.33
Gustav Eriksson98SWEIF Kville15.49
Gabriel Rosshagen98SWETäby IS15.67


P14 Höjd
8 jul 
Simon Larsson98SWEIK Ymer181
Simon Hansen98DENHerning Atletik181
Kevin Duvert98SWEHellas FK170
William Frobe98SWETäby IS167
David Forsberg98SWEVillstads GIF167
Max Hejdenberg98SWEÖrgryte IS164
Fannar Yngvi Rafnarsson98ISLSelfoss160
Mikael Jansson98SWEKFUM Örebro160
Einar Bjarni Helgason98ISLUIA160
10 Linus Willers98SWEIK Norrköping FI160
11 Johan Brasch98SWEWärnamo SK160
11 Fredrik Kihlblom98SWEHuddinge AIS160
13 Sebastian Sund Frandsen98DENAalborg Atletik155
14 Gustav Eriksson98SWEIF Kville155
15 Arvid Ryberg98SWEÖrgryte IS150
15 Julius Larsen Brolin98SWETäby IS150
15 Jonathan Johansson98SWETranås AIF150
15 Anton Cigehn98SWETäby IS150
19 Mikael Máni Freysson98ISLUIA150
20 Atli Palmar Snorrason98ISLUIA150
21 Tobias Söderberg98SWEIF Göta Karlstad144
22 Jacob Guldager98DENAabenraa IG144
22 Virgil Topholm Hartmann98DENSparta Atletik144
22 Markus Bredberg98SWEMölndals AIK144
25 Hallgrimur Torsteinsson98ISLBreidablick144
26 Jacob Åkersten98SWETäby IS137
26 Anders Yde Bentsen98DENAalborg Atletik137
26 Patrik Nilsson98SWEIK Sisu137
26 Johan Bengtsson98SWETäby IS137
26 Halldor Rafn Gudmundsson98ISLBreidablick137
Jonathan Karlsson98SWETäby ISX


P14 Kula4.0 kg
8 jul 
Wictor Petersson98SWEHässleholms AIS18,50
Jonathan Amneskog98SWEKlippans FK13,62
Oliver Scheid98GERKyritzer LV 199013,15
Edvin Larsson98SWEEskilstuna FI11,67
Jakob Eriksson98SWEIF Göta Karlstad11,58
Nicolai Lind Andersen98DENSparta Atletik11,36
Teitur Örn Einarsson98ISLSelfoss11,26
Theodor Ahlström98SWEIFK Växjö11,15
Gabriel Rosshagen98SWETäby IS11,09
10 Örn Östenberg98SWEIFK Växjö10,92
11 Jacob Guldager98DENAabenraa IG10,90
12 Julius Larsen Brolin98SWETäby IS9,82
13 Henrik Lindström98SWELuleå Friidrott9,58
14 Johan Bengtsson98SWETäby IS9,28
15 Atli Geir Sverrisson98ISLUIA9,19
16 Jonathan Johansson98SWETranås AIF8,97
17 Anton Cigehn98SWETäby IS8,94
18 Jesper Rilegård98SWETäby IS8,81
19 Atli Palmar Snorrason98ISLUIA8,64
20 August Hallberg98DENSparta Atletik8,31
21 Einar Bjarni Helgason98ISLUIA8,20
22 Sondre A Höyland98NORTyrving8,11
23 Daniel Karlsson98SWEÅsbro GoIF8,10
24 Tor Boëthius98SWEÖresund FK7,78
25 Sander Kaneström98NORDimna IL7,51
26 Hallgrimur Torsteinsson98ISLBreidablick7,47
27 Jonathan Karlsson98SWETäby IS7,12
28 Alexander Fryr Ludviksson98ISLIR6,80
29 Andreas Mathiesen98DENOdense Atletik6,31
30 Halldor Rafn Gudmundsson98ISLBreidablick6,18
31 Atlie Björn Karlsson98ISLIR6,17


P13 200m
Finalheat 10,48 jul Qualisys Photofinish 
Christoffer Karlsén99SWEIK Hinden24.651
Kristoffer Blucher99NORGneist IL24.922
Linus Brunzell99SWEIF Göta Karlstad25.053
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad25.054
Peter Andersson99DENGreve Atletik25.505
John Liljegren99SWEIF Hagen FK25.806
Johan Sjölander99SWETäby IS26.227
Noa Jonsson99SWEHässelby SK26.298
Kasper Kadestål99SWEÖresund FKbröt-

Finalheat 20,68 jul Qualisys Photofinish 
Reynir Zoega99ISLBreidablick26.469
Eric Nilsson99SWEIS Göta26.5210
Håvard Becker99NORTönsberg FIK27.6813
David Sass Mikkelsen99DENHerning Atletik27.7314
Axel Kullin99SWETäby IS27.7816
Jonas Renz99SWEIK Norrköping FI27.8717
Steffen Kjaer Möller99DENOdense Atletik28.1118
William Magnusson99SWEMalmö AI28.6923

Finalheat 31,18 jul Qualisys Photofinish 
Oscar Lindwall99SWEVästerviks IF27.5412
Samuel Persgården99SWEKongahälla AIK27.7515
Mattias Sjövall99SWELomma FIK28.1619
Erik Andersson99SWESävedalens AIK28.2420
Vetle Storvik99NORNittedal IL28.8525
Noa Fridell99SWEEskilstuna FI29.2328
August Mollén99SWEIK Norrköping FI29.2629
Karl Gustav Brockdorff99DENAalborg Atletikej start-

Finalheat 41,58 jul Qualisys Photofinish 
Styrmir Dan Steinunnarsson99ISLSelfoss26.6711
Jonathan Bergdahl99SWEHuddinge AIS28.3221
Mathias Söder99SWEKongahälla AIK28.6122
Arni Haukur Arnason99ISLIR28.9926
Olof Silvander99SWEDanderyds SK29.5530
Sondre Guttormsen99NORSki IL30.4634
Baldur Viggosson Dyrfjörd99ISLSelfoss31.3536
Nils Öberg99SWEIFK Lidingö32.5939

Finalheat 50,58 jul Qualisys Photofinish 
Hugo Rosvall99SWESävedalens AIK28.8324
Love Edin99SWEFalu IK29.0327
Johan Lindqvist99SWEHögby IF29.9431
Hrafnkell Tumi Georgsson99ISLIR30.2032
Björn Bodi Björnsson99ISLIR30.4533
Henrik Björnstad Koppang99NORTyrving30.5635
Markus Ingi Hauksson99ISLIR31.3737
Torsteinn Ivar Albertsson99ISLIR31.5838


P13 Längdzon
8 jul 
Henrik Larsson99SWEIF Göta Karlstad5,59-0,8
Styrmir Dan Steinunnarsson99ISLSelfoss5,51-0,3
Kristoffer Blucher99NORGneist IL5,400,0
Linus Brunzell99SWEIF Göta Karlstad5,38-1,8   5,35 0,0
Peter Andersson99DENGreve Atletik5,38-0,2   5,32 -1,3
Simon Martinsson99SWELomma FIK5,320,0   5,14 0,4
Reynir Zoega99ISLBreidablick5,32-0,7   4,93 -0,6
Johan Sjölander99SWETäby IS5,07-0,3
Oskar Erixon99SWEIK Westmannia FI5,030,4
10 Robin Gustafsson99SWEBrattås CK5,01-0,4
11 Axel Kullin99SWETäby IS4,75-1,1
12 Jonas Renz99SWEIK Norrköping FI4,680,0
13 Hampus Carléns99SWEIFK Lidingö4,670,0
14 Samuel Persgården99SWEKongahälla AIK4,61-1,1
15 William Magnusson99SWEMalmö AI4,570,8
16 David Sass Mikkelsen99DENHerning Atletik4,56-1,2
17 Magnus Pedersen99SWEIFK Göteborg4,48-0,3
18 Håvard Becker99NORTönsberg FIK4,36-0,2   4,30 0,1
19 Steffen Kjaer Möller99DENOdense Atletik4,36-0,9   4,17 -0,8
20 Oskar Salfjord99SWEKongahälla AIK4,36-0,1   4,07 0,0
21 Noa Fridell99SWEEskilstuna FI4,290,2
22 Torsteinn Ivar Albertsson99ISLIR4,28-0,3   4,12 -1,2
23 Hugo Rosvall99SWESävedalens AIK4,28-0,2   3,61 -0,8
24 Hans Barrett99DENStoholm IF4,27-0,4
25 Joel Bengtsson99SWEIF Kronan4,26-0,2   4,17 -0,5
26 Erik Andersson99SWESävedalens AIK4,260,1   3,56 -0,7
27 Gustav Mattsson99SWEKisa SK4,22-1,2
28 Love Edin99SWEFalu IK4,21-1,2
29 Arni Haukur Arnason99ISLIR4,20-1,0
30 Baldur Viggosson Dyrfjörd99ISLSelfoss4,19-1,1
31 Tom Johansson99SWEKFUM Örebro4,11-0,1   4,06 -0,8
32 Sondre Guttormsen99NORSki IL4,110,1   4,03 -0,3
33 Vetle Storvik99NORNittedal IL4,110,0   3,98 -0,4
34 Tobias Hammarqvist99SWEÖsterhaninge IF4,08-0,9
35 Björn Bodi Björnsson99ISLIR4,02-0,4   3,91 -0,9
36 Markus Ingi Hauksson99ISLIR4,02-0,3   3,90 -1,0
37 Hrafnkell Tumi Georgsson99ISLIR3,88-0,1
38 Robin Forsberg99SWEÖstersunds GIF3,80-0,7
39 Jakob Lang99SWEKongahälla AIK3,640,1
40 Kristjan Gudmundsson99ISLIR3,480,0


P13 Kula3.0 kg
8 jul 
Reynir Zoega99ISLBreidablick12,60
Styrmir Dan Steinunnarsson99ISLSelfoss12,48
Markus Ingi Hauksson99ISLIR10,83
Casper Jörgensen99DENAmager AC10,75
Hugo Rosvall99SWESävedalens AIK10,16
Oskar Erixon99SWEIK Westmannia FI9,89
Robin Edqvist99SWEKFUM Örebro9,81
Johan Lindqvist99SWEHögby IF9,78
August Bergstrand99SWEUllevi FK9,48
10 Jonas Renz99SWEIK Norrköping FI8,96
11 Torsteinn Ivar Albertsson99ISLIR8,40
12 Noa Fridell99SWEEskilstuna FI8,29
13 Mathias Söder99SWEKongahälla AIK7,98
14 Arni Haukur Arnason99ISLIR7,94
15 Hans Barrett99DENStoholm IF7,88
16 Björn Bodi Björnsson99ISLIR7,37
17 Tobias Hammarqvist99SWEÖsterhaninge IF7,08


P12 200m
Finalheat 1-0,38 jul Qualisys Photofinish 
Isak Kristensen00SWEUllevi FK26.061
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK26.902
Sebastian Ekfeldt00SWEÅkersberga SK27.073
Jakob Ingebrigtsen00NORSandnes IL27.204
Gustav Zetterlund00SWEKFUM Örebro27.775
Per Ellef Ryen Aalerud00NORÅs IL28.176
Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS28.379
Philip Stömne00SWEValbo AIF28.8511
Tobias Carlryd00SWEIF Rigor29.0813

Finalheat 20,38 jul Qualisys Photofinish 
Johan Björck00SWEIFK Stocksund28.277
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro28.338
Thomas Blucher00NORGneist IL29.0914
Albin Thunberg00SWESävedalens AIK29.4715
Henrik Vanebo00NORGrue IL29.7118
Mikael Grefstad Fröynes00NORSem Friidrett29.9519
Filip Aas00NORRaumnes & Årnes IL29.9720
Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS32.2726
Jonathan Mogensen00DENAmager AC32.3127

Finalheat 30,88 jul Qualisys Photofinish 
Karl Gustav Brockdorff99DENAalborg Atletik28.6610
Sebastian Nielsen00DENSparta Atletik28.8612
Leonard Kimby00SWEIFK Stocksund29.5716
Todd Hector00SWEIFK Göteborg29.6217
Johan Tropp00SWEVittsjö GIK30.1221
Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF30.2622
Edvin Schölin00SWEFinspångs AIK30.3423
Lucas Olsson00SWELidköpings IS31.2924
Joel Magnusson00SWEKarlskoga FI31.7125


P12 Längdzon
8 jul 
Jonathan Granath00SWEKFUM Örebro5,291,3
Gustav Karlsson00SWEKFUM Örebro5,160,2
Emil Fraende00DENSparta Atletik5,110,0
Tobias Carlryd00SWEIF Rigor5,02-0,1
Marcus Andersson00SWEÖresund FK4,97-0,3
Philip Stömne00SWEValbo AIF4,80-0,2
Ludvig Brorsson00SWEFalköpings FIK4,790,0
Peter Moll Berg00DENSparta Atletik4,75-0,9
Todd Hector00SWEIFK Göteborg4,61-0,8
10 Wiggo Jonåker00SWEMölndals AIK4,59-0,2
11 Sebastian Ekfeldt00SWEÅkersberga SK4,520,0
12 Leonard Kimby00SWEIFK Stocksund4,480,6
13 Benjamin Oliverus00SWEÖresund FK4,28-0,6
14 Aron Karlsson00SWEKFUM Örebro4,230,2
15 Johan Tropp00SWEVittsjö GIK4,22-0,3
16 Carl Bengtström00SWEÖrgryte IS4,11-0,5
17 Joel Magnusson00SWEKarlskoga FI4,08-0,2
18 Hjalmar Klouman00SWEAlingsås IF4,050,2
19 Mikael Grefstad Fröynes00NORSem Friidrett3,990,0
20 Håvard Rinde00NORGneist IL3,89-0,4
21 David Engvall00SWEIK Hakarpspojkarna3,800,0
22 Einar Carlsson00SWEKongahälla AIK3,75-0,4
23 Olof Ryberg00SWEÖrgryte IS3,710,1
24 Oskar Palmén00SWEKarlskoga FI3,61-1,0
25 Benjamin Hunter00SWEKarlskoga FI3,56-0,8


K 200m
Försök heat 10,58 jul Qualisys Photofinish 
Josefin Magnusson89SWEMalmö AI24.41q
Freja Jernstig92SWEIF Göta Karlstad24.52q
Randi Lovise Kjerstad88NORNarvik IL25.57
Hedda Hynne90NORStrindheim IL26.08
Anna Strand88SWEIFK Lund26.33
Anna Sunneborn70SWESpårvägens FK27.04
Johanna Höglund84SWEUpsala IF27.39
Elisabeth Hedlund90SWEBollnäs FIK31.18

Försök heat 20,08 jul Qualisys Photofinish 
Elin Östlund91SWEKFUM Örebro24.74q
Vendela Mindelöf92SWEHässelby SK25.46
Gladys Bamane89SWESpårvägens FK25.54
Sara Bley91SWEGoIF Tjalve25.80
Laerke Nilsson98DENAalborg Atletik26.38
Ingvild Kåshagen90NORMoelven IL26.81
Mia Stenvall90SWEUllevi FK27.42
Linn Kristine Gjesdal92NORVaregg Friidrett30.77

Försök heat 30,78 jul Qualisys Photofinish 
Emelie Svensson89SWEUllevi FK25.21
Jenny Gudmundsen92NORUraedd FI25.93
Helene Rönningen98NORTyrving26.02
Josefine Dahlqvist88SWEIF Kville27.60
Nathalie Kold HansenDENAalborg Atletikej start
Therese Aspsäter83SWEFK Studenternaej start
Nuulu Ndiwabene84SWESpårvägens FKej start
Therese Jernbeck92SWEIFK Lidingöej start

Försök heat 41,48 jul Qualisys Photofinish 
Tara M Norum91NORSteinkjer24.85q
Alvilde Grönneberg91NORTjalve25.14q
Julie B Falkanger91NORTrondheim Friidrett25.67
Sarah Brahmer Svendsen91DENHvidovre Atletik25.90
Grace Ogotil97NORNesbyen26.17
Emelie Gabrielsson88SWEOskarshamns SK26.52
Malin Lignell92SWEStocksäters IF26.53
Stephanie Ydström92SWEMalmö AI29.39

Försök heat 52,38 jul Qualisys Photofinish 
Hafdis Sigurdardottir87ISLUFA24.30q
Heidi Hessan NaessNORTyrving24.86q
Lisa Skagersten92SWEVarbergs GIF26.25
Emma Ulfberg90SWEIK Hakarpspojkarna26.27
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstad26.45
Josefine Gabrielsson92SWEOskarshamns SK26.95
Louise Eliasson85SWEIF Kville27.12
Cecilie Hofstad92NORRanheim IL27.78

Försök heat 61,78 jul Qualisys Photofinish 
Siv Krakeli Sneen92NORRanheim IL24.90q
Pernilla Tornemark85SWEMalmö AI24.99q
Lene Secher Myrmel86NORIL Fri25.91
Jasmine Andersson88SWEGoIF Tjalve26.34
Caroline Andersson92SWEIF Göta Karlstad26.44
Camilla Bergqvist91SWETurebergs FK26.80
Vanja Blomberg98SWEKlippans FK27.03
Cassandra Lobo Vedel95DENAalborg Atletikej start

Försök heat 71,48 jul Qualisys Photofinish 
Louise Martin87SWEHässelby SK25.49
Isabelle Eriksson86SWEIFK Lidingö25.66
Sandra Hentschel97SWEHammarby IF26.17
Linnea Harrysson92SWEUllevi FK26.35
Tamara Middelburg88NEDRotterdam Athletik26.37
Laura Töllöse97DENSparta Atletik26.49
Stine Marie Grönnhaug92NORRanheim ILej start
Erica Pettersson90SWEIF Göta Karlstadej start

Final0,38 jul Qualisys Photofinish 
Hafdis Sigurdardottir87ISLUFA24.12
Josefin Magnusson89SWEMalmö AI24.46
Elin Östlund91SWEKFUM Örebro24.53
Siv Krakeli Sneen92NORRanheim IL24.58
Tara M Norum91NORSteinkjer24.62
Heidi Hessan NaessNORTyrving24.70
Alvilde Grönneberg91NORTjalve24.99
Pernilla Tornemark85SWEMalmö AI25.16
Freja Jernstig92SWEIF Göta Karlstadej start
Emelie Svensson89SWEUllevi FKej start


K 800m
Finalheat 18 jul 
Trine Mjåland90NORKristiansand 2:08.521
Lovisa Lindh91SWEUllevi FK 2:08.832
Christina Toogood89NORTjalve 2:11.313
Veronica Undseth94NORHerkules FK 2:11.574
Yngvild Elvemo90NORStrindheim IL 2:11.735
Ida Fillingsnes90NORHerkules FK 2:11.936
Ingeborg Kristine Lind90NORAskim IF 2:12.947
Hanna Palmgren88SWESpårvägens FK 2:15.178
Charlotte Johansson86SWEIFK Lidingö 2:16.689
10 Hannah Nilsson91SWEMalmö AI 2:17.0310
11 Linnea Smeds85SWESpårvägens FK 2:18.1612
12 Agnieszka Jaskurzynska80NORTjalve 2:18.2513
13 Agnes Erlinsdottir90NORTjalve 2:22.7916

Finalheat 28 jul 
Marie Munk Jakobsen91DENÅrhus 1900 2:17.9011
Sandra Nilsson88SWEÅhus FIK 2:20.2514
Isabel Carlsson87SWEUllevi FK 2:21.4415
Liz-Helen Löchen83NORSK Vidar 2:23.0117
Siri Rostoft Kristjansson74NORTjalve 2:24.4418
Josefin Thompson92SWEGöteborgs KIK 2:25.1019
Maren Vigerust Graff92NORTjalve 2:25.7820
Tine Thomsen85SWEMalmö AI 2:27.2721
Charlotta Linnell72SWEFK Studenterna 2:27.7822
10 Filippa Lindnér90SWEMalmö AI 2:28.0623
11 Alice Andersson90SWEMölndals AIK 2:32.5624


K Häck 100m84 cm
Försök heat 1-0,58 jul Qualisys Photofinish 
Lene Secher Myrmel86NORIL Fri14.14q
Freja Jernstig92SWEIF Göta Karlstad14.95q
Lisa Linnell91SWEIFK Växjö14.99q
Therese Lindhe91SWEIF Göta Karlstad15.21
Karin Busch92NORSK Vidar15.29
Therese Jernbeck92SWEIFK Lidingö15.62
Lovisa Bauer92SWEEksjö Södra IK16.42
Christine Lund Jensen91DENSparta Atletik16.94
Caroline Tegel90SWEIF Göta Karlstadbröt

Försök heat 20,98 jul Qualisys Photofinish 
Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro14.07q
Nadja Casadei83SWEIFK Lidingö14.20q
Maryann Andreasson92SWEIF Göta Karlstad14.23q
Maja Rogemyr91SWEIF Göta Karlstad14.30q
Tine Teigene Dalen90NORSK Vidar14.56q
Renate Grimstad92NORDimna IL14.81q
Sara Svensson91SWEÅhus FIK15.37
Johanna Höglund84SWEUpsala IF15.66
Anna Strand88SWEIFK Lund15.89

Final1,28 jul Qualisys Photofinish 
Lene Secher Myrmel86NORIL Fri14.00
Malin Eriksson91SWEKFUM Örebro14.04
Nadja Casadei83SWEIFK Lidingö14.12
Maja Rogemyr91SWEIF Göta Karlstad14.27
Maryann Andreasson92SWEIF Göta Karlstad14.27
Tine Teigene Dalen90NORSK Vidar14.41
Freja Jernstig92SWEIF Göta Karlstad14.69
Lisa Linnell91SWEIFK Växjö14.77
Renate Grimstad92NORDimna IL14.80


K Stav
8 jul 
Fanny Berglund88SWEGöteborgs KIK411
Katrine Haarklau91NORIL Gular397
Madeleine Nilsson90SWEKvarnsvedens GoIF397
Line Renée Jensen92DENRanders Atletik381
Klara Vegerfors80SWESpårvägens FK381
Sara Eriksson91SWEUllevi FK381
Malin Vik Gregor95NOROrion349
Julie Farseth Berg94NORBUL349
Paula Llano95NORIL Gular333
10 Marianne Benserud95NORGneist IL314
11 Anna Jakobsson92SWEIFK Lidingö295
Emma Andersson91SWESpårvägens FKX
Linda Carlsson90SWEIK YmerX


K Tresteg
8 jul 
Oda Utsi Onstad90NORFagernes IL13,090,9
Angelica Ström81SWEGefle IF12,890,6
Chiamaka Okparaebo92NORBUL12,481,7
Jessie Ipsen83DENKöbenhavns IF12,290,7
Madeleine Nilsson91SWEGefle IF12,172,412,14 v1,0
Katrine Holten Kristensen89DENKöbenhavns IF12,021,4
Jasmin Sabir92SWEHammarby IF12,000,0
Maren Högberget89DENSparta Atletik11,570,0
Louise Nyberg92SWEÖresund FK11,131,3
10 Sofie Hallman92SWEUllevi FK10,721,2
11 Emma Granlund89SWESkellefteå AIK10,671,1   10,63 0,6
12 Alexandra Svensson91SWEÅhus FIK10,671,3   10,46 0,8
Frida Lindström90SWEHuddinge AISX


K Diskus1.0 kg
8 jul 
Anna Wikström87SWEIFK Tumba49,66
Ellinor Forssander88SWEUllevi FK48,09
Sandra Andersson90SWEUllevi FK45,92
Kathrine Bebe91DENSparta Atletik44,91
Matilda Gunnarsson90SWEVästerås FK43,35
Jessika Lowe96SWEIFK Helsingborg39,60
Erica Larsson90SWEFalkenbergs IK39,59
Felicia Thomsson92SWEHässelby SK36,83
Fanny Andler95SWEHabo Friidrott 0435,45


F19 200m
Försök heat 1-0,78 jul Qualisys Photofinish 
Matilda Hellqvist93SWEIK Orient25.25q
Elina Gunnarsson94SWEHovslätts IK25.79
Frida Hogstrand93SWETäby IS25.91
Bjorg Gunnarsdottir94ISLIR26.15
Johanna Bromark93SWEGefle IF27.06
Mathilda Delefors94SWEGoIF Tjalve27.90
Ann Kristin Aslaksrud94NORHurdal IL28.85
Julia Hässel94SWETurebergs FKej start

Försök heat 20,18 jul Qualisys Photofinish 
Julie Andrea Håskjold93NORTrondheim Friidrett25.00q
Lina Frödin Glad93SWEGefle IF25.04q
Malin Trollsås93SWEDanderyds SK25.79
Isabell Annerfalk93SWEMariestads AIF25.80
Sara Österberg93SWEHammarby IF26.41
Caroline Ståhl93SWEKFUM Örebro26.57
Sofia Sandgren94SWEKFUM Örebro27.93
Erica Lantz94SWEIFK Växjö28.01

Försök heat 30,18 jul Qualisys Photofinish 
Linnea Kilander93SWEMalmö AI25.15q
Jessica Bloodworth93SWETranås AIF26.03
Line Köhlert93DENViking Atletik26.32
Emelie Strandberg94SWEEskilstuna FI26.59
Emmy Olsson94SWEGefle IF27.48
Liselotte Kjep Nörgaard93DENAalborg Atletik28.70
Anna Jonsson Sundberg94SWEHammarby IF29.45
Christine Bjelland Jensen93NORIL Bjargej start

Försök heat 40,28 jul Qualisys Photofinish 
Eline Breilid93NORKristiansand25.30q
Ewa Maricinkiewicz93SWEVästerås FK25.62
Anna Ödegård Lauen94NORLillehammer IF26.58
Vendela von Corswant93SWEMölndals AIK27.73
Isabell Hellström94SWETurebergs FK28.38
Kaja Berg93NORHerkules FKDQ linjetramp
Ida Hansen93SWEKFUM Arvikaej start
Julia Karlsson93SWEHammarby IFej start

Försök heat 50,48 jul Qualisys Photofinish 
Angelica Karlsson93SWETanums IF24.88q
Caroline Kihlblom94SWEHuddinge AIS24.98q
Olivia Axelsson94SWETurebergs FK26.39
Felicia Berglind93SWESpårvägens FK26.52
Emilia Borgmästars94FINIK Falken26.67
Sara Angelmyr94SWEKFUM Örebro27.34
Emma Forss94SWEHammarby IF27.89
Jessica Östlund93SWEHässelby SKej start

Försök heat 61,18 jul Qualisys Photofinish 
Daniela Busk93SWEMalmö AI25.07q
Josefin Palm94SWEGefle IF25.59
Lisa Duffy93SWEHässelby SK25.72
Emelie Bley93SWEGoIF Tjalve25.80
Hanna Arvidsson94SWEIstrums SK26.11
Sandra Böll94DENSparta Atletik26.60
Stine Dombu93NOREiker Kvikk IF27.82
Linnea Gestsson94SWEIFK Trelleborg30.04

Försök heat 70,48 jul Qualisys Photofinish 
Rebecca Larsson94SWEHässelby SK25.21q
Dorothea Johannesdottir94ISLIR25.61
Anna Birgersson94SWEKarlskoga FI25.95
Elsa Skagersten94SWEVarbergs GIF26.38
Huma Nielsen93DENAmager AC26.79
Sofia Jäger Stenberg94SWESundbybergs IK26.91
Marie Sönnerfors93SWESpårvägens FKej start
Matilda Kjellin93SWEMölndals AIKej start
Julia Gustafsson94SWEKFUM Örebroej start

Final1,28 jul Qualisys Photofinish 
Angelica Karlsson93SWETanums IF24.77
Lina Frödin Glad93SWEGefle IF24.85
Julie Andrea Håskjold93NORTrondheim Friidrett24.86
Matilda Hellqvist93SWEIK Orient24.86
Daniela Busk93SWEMalmö AI24.89
Linnea Kilander93SWEMalmö AI24.90
Caroline Kihlblom94SWEHuddinge AIS25.08
Rebecca Larsson94SWEHässelby SK25.45
Eline Breilid93NORKristiansand25.47


F19 800m
Finalheat 18 jul 
Ida Holm93SWELerum Friidrott 2:11.451
Tova Eurén-Magnusson94SWEGöteborgs KIK 2:12.082
Anna Silvander93SWEDanderyds SK 2:12.333
Sara Rönnby93SWEEnhörna IF 2:12.344
Agnes Sjöström94SWEIK Westmannia FI 2:16.425
Elin Axelsson94SWETrollhättan FIK 2:17.906
Marlen Aakre93NORFredrikstad IF 2:18.387
Julia Forsmark93SWEIK Stål 2:18.578
Amanda Lönnqvist94SWEYstads IF 2:19.039
10 Marie Synnöve Qvale94NORBöler IF 2:20.4310
11 Malin Trollsås93SWEDanderyds SK 2:21.6812
12 Malin Althin94SWEIFK Lund 2:24.1414

Finalheat 28 jul 
Mette Paavolainen94FINIK Falken 2:20.7611
Alice Kristiansen94SWETanums IF 2:22.5313
Ellen Narfgren94SWEHammarby IF 2:24.1715
Tina Helen Bergem94NORKristiansand 2:25.0116
Matilda Olausson93SWEIK Ymer 2:25.9717
Anna Rydin93SWEUllevi FK 2:27.7318
Hanna Fredriksson94SWEIK Hinden 2:28.5319
Sofie Tornström94SWELerum Friidrott 2:36.1220
Emilie Fraisse94DENBagsvaerd AC 2:37.8121
Louise Sundström94SWEKFUM Örebroej start-


F19 Häck 100m84 cm
Försök heat 10,08 jul Qualisys Photofinish 
Madeleine Eriksson93SWEGefle IF14.30q
Marthe Mjöen Berg93NORDimna IL14.65q
Sofia Johnsson94SWEHässelby SK14.83q
Anna Birgersson94SWEKarlskoga FI14.91q
Ida Hansen93SWEKFUM Arvika15.21q
Huma Nielsen93DENAmager AC15.31
Sofia Andersson94SWEÖrbyhus IF15.87
Josefine Sandelius94SWEHammarby IF16.01
Sandra Böll94DENSparta Atletikbröt

Försök heat 20,48 jul Qualisys Photofinish 
Eline Breilid93NORKristiansand14.36q
Charlotte Skogström93SWEHässelby SK14.50q
Farydah Inoussa94SWEHässelby SK14.69q
Line Gjerde94NORUraedd FI14.77q
Jennifer Czerapowicz93SWEUllevi FK15.37
Julia Wigren93SWEGefle IF16.01
Martine Bye93SWEOgndal IL16.27
Anne Sofie Vermund93DENSparta Atletik16.37
Hanna Malm94SWEIFK Helsingborg16.43

Final1,48 jul Qualisys Photofinish 
Charlotte Skogström93SWEHässelby SK14.13
Eline Breilid93NORKristiansand14.14
Madeleine Eriksson93SWEGefle IF14.25
Line Gjerde94NORUraedd FI14.44
Farydah Inoussa94SWEHässelby SK14.48
Marthe Mjöen Berg93NORDimna IL14.76
Ida Hansen93SWEKFUM Arvika14.76
Sofia Johnsson94SWEHässelby SK14.83
Anna Birgersson94SWEKarlskoga FI14.94


F19 Tresteg
8 jul 
Rebecka Abrahamsson94SWEFIF Gnistan12,310,9
Laetitia Kim Bruun94DENSparta Atletik11,97-0,6
Andrea Breilid94NORKristiansand11,85-1,7
Louise Arvidsson93SWEVittsjö GIK11,67-0,4
Elina Rapp93SWEIK Sisu11,511,0
Kira Kytölä93FINEsbo IF11,41-0,7
Johanna Pettersson94SWEKFUM Örebro10,93-0,5
Tora Spangen Normann94NORBUL10,88-0,1
Kamila Pietruszka94SWEGöteborgs KIK10,68-0,5
Dorothea Johannesdottir94ISLIRX


F19 Diskus1.0 kg
8 jul 
Lina Bengtsson94SWEÖresund FK44,07
Maria Wennlund93SWEFilipstads IF40,91
Kristine Berge93NORIveland37,98
Lydia Sundin94SWEIFK Mora37,74
Nicole Kvist94SWEIFK Helsingborg36,18
Sandra Böll94DENSparta Atletik34,41


F17 200m
Försök heat 11,28 jul Qualisys Photofinish 
Betty Strandberg95SWEGefle IF25.66q
Emmy Ahlqvist95SWEÖresund FK26.42
Felicia Hellberg95SWESundbybergs IK26.46
Rakel Rosshagen95SWETäby IS26.86
Marianne Benserud95NORGneist IL27.42
Andreas Saetersdal95NORUraedd FI27.46
Malin Wilén95FINIFK Helsingfors27.53
Marie Meldgaard Jakobsen96DENSkive AM28.65
Michelle Inostroza95SWETurebergs FK31.54
Karin Grann95SWEAlingsås IFej start

Försök heat 2-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Karolina Nikamo95SWEUpsala IF26.04q
Fanny Panboon95SWESkellefteå AIK26.17q
Hedvig Nykvist95SWETranås AIF26.18q
Malin Roth95SWEKongahälla AIK26.51
Madeleine Hammarstrand95SWEAlingsås IF27.44
Terese Hofstad95NORRanheim IL27.46
Josefin Havdelin95SWEIFK Lidingö28.02
Evelina Dahlberg95SWEHögby IF28.49
Sigridur Tinna Sveinbjörnsdottir95ISLUIA31.62

Försök heat 3-0,68 jul Qualisys Photofinish 
Stina Kilborn95SWEGöteborgs KIK25.74q
Frida Olofsson95SWEIF Udd26.01q
Susanne Schussler95SWEIF Göta Karlstad26.05q
Sara Berrefjord95NORIL Bjarg26.49
Ida Hillebert Bay95DENAK Holstebro26.69
Fanny Rousu95FINHangö IK26.84
Sarah Michelsen95DENKöbenhavns IF27.07
Olivia Hawkins95SWERånäs 4H27.64
Astrid Erixon95SWESöderhamns IF28.33

Försök heat 40,48 jul Qualisys Photofinish 
Martha Traoré95DENSparta Atletik25.47q
Cecilia Sandell95FINIF Raseborg26.16q
Wilma Kroon95SWEMalmö AI26.37
Nina Lundin95SWEGöteborgs KIK26.59
Leah Röste95NORTyrving27.20
Felicia Engman95SWEUpsala IF27.31
Lene Barstad95NORSelsbakk IF27.57
Moa Berckman95SWEIFK Lund28.25
Ida Westfält95SWEVemhåns IK28.73

Final-0,28 jul Qualisys Photofinish 
Betty Strandberg95SWEGefle IF25.25
Martha Traoré95DENSparta Atletik25.26
Stina Kilborn95SWEGöteborgs KIK25.66
Susanne Schussler95SWEIF Göta Karlstad25.98
Karolina Nikamo95SWEUpsala IF26.12
Fanny Panboon95SWESkellefteå AIK26.16
Cecilia Sandell95FINIF Raseborg26.22
Frida Olofsson95SWEIF Udd26.35
Hedvig Nykvist95SWETranås AIFej start


F17 800m
Finalheat 18 jul 
Linn Söderholm96SWESävedalens AIK 2:10.981
Aurora Dybedokken95NORTyrving 2:12.172
Elisabeth Angell Bergh96NORHaugesund IL 2:14.933
Maria Larsen96DENKöbenhavns IF 2:16.644
Isabella Nordstedt95SWEIFK Helsingborg 2:16.835
Alem Tesfaye95SWESundbybergs IK 2:17.346
Madeleine Björlin-Delmar96SWEIFK Göteborg 2:17.997
Line Schulz96DENAalborg Atletik 2:19.208
Ida Eltervåg95NORIL Skjalg 2:23.2512
10 Marie Luise Redmann96GERPotsdam SC 2:25.8220

Finalheat 28 jul 
Liza Bergdahl95SWEGlanshammars IF 2:20.599
Evelina Landstedt95SWEFalu IK 2:22.0810
Matilda Andersson96SWESävedalens AIK 2:22.5911
Christine Garder96DENSkive AM 2:23.5013
Anna Dahlsjö96SWEMölndals AIK 2:24.2314
Mari Aarskog Nesse96NORStord IL 2:25.3617
Liv Vanggaard95DENAalborg Atletik 2:25.4218
Maja Hultin96SWEIK Orient 2:26.3821
Therese Taerud96NORStrömmen IF 2:27.4523
10 Jill Höstman96SWELerum Friidrott 2:31.1527

Finalheat 38 jul 
Jenny Stokkevåg Berg95NORDimna IL 2:24.7915
Malin Jonson96SWESävedalens AIK 2:25.3116
Kristine Holst96NORIL Skjalg 2:25.7619
Lina Persson96SWEMalmö AI 2:27.1122
Nicole Sörensen96SWEFalu IK 2:27.8824
Johanna Andersson96SWEMölndals AIK 2:28.2425
Ida Eriksen96NORIL Skjalg 2:32.6629
Sofia Nilsson95SWELinköpings GIF 2:33.6830
Solveig Helga Gudjonsdottir96ISLSelfoss 2:34.2631
10 Asthildur Margret Johannsdottir96ISLIR 2:34.4732

Finalheat 48 jul 
Laufey Svafa Runarsdottir96ISLIR 2:29.6226
Vilde Noraker Alfarrustad96NORUllensaker/Kisa IL 2:32.4728
Isabella Rosenqvist95SWEIF Göta Karlstad 2:35.2233
Ida Moldskred Steinstad96NORBUL 2:35.4534
Tuva BlekkenNORFredrikstad IF 2:36.3235
Ulrika Lönnberg95FINIF Raseborg 2:36.4636
Ester Torstensson96SWEIK Orient 2:38.4937
Tessa Ekelund95SWEMalmö AI 2:39.5938
Susanne Johansson96SWEKvarnsvedens GoIF 2:51.4939
Trine Sörensen95DENBagsvaerd ACej start-


F17 Häck 100m76 cm
Försök heat 10,48 jul Qualisys Photofinish 
Frida Johansson95SWEIF Göta Karlstad14.35q
Sofia Mossberg95SWEFalu IK14.84q
Sissel Björgo Adam95NORFagernes IL14.87q
Isabelle Pauksens95SWERånäs 4H14.98q
Rakel Rosshagen95SWETäby IS15.57q
Nathalie Erlingcarl95SWEHässelby SK15.69
Sarah Larsson95SWEIF Göta Karlstad16.54

Försök heat 20,38 jul Qualisys Photofinish 
Malin Skogström95SWEHässelby SK14.64q
Johanna Holmen Svensson95SWEAlingsås IF14.74q
Agnes Johansson95SWETrollhättan FIK15.40q
Sofie Albrechtsen95DENEsbjerg Atletik15.44q
Erika Löke95SWEFalu IK15.65
Cecilia Sandell95FINIF Raseborg15.97
Mai Brit Berge95NORIvelandbröt

Final0,38 jul Qualisys Photofinish 
Sissel Björgo Adam95NORFagernes IL14.28
Malin Skogström95SWEHässelby SK14.35
Sofia Mossberg95SWEFalu IK14.40
Frida Johansson95SWEIF Göta Karlstad14.53
Johanna Holmen Svensson95SWEAlingsås IF14.55
Agnes Johansson95SWETrollhättan FIK14.84
Isabelle Pauksens95SWERånäs 4H14.84
Rakel Rosshagen95SWETäby IS14.98
Sofie Albrechtsen95DENEsbjerg Atletik15.43


F17 Höjd
8 jul 
Molly Bergvall95SWEIFK Växjö174
Sofie Albrechtsen95DENEsbjerg Atletik167
Malin Skogström95SWEHässelby SK167
Louise Österberg95SWESöderhamns IF164
Elin Tornhed95SWEIFK Växjö164
Sandra B Christensen95DENAmager AC164
Elin Pajunen95FINIF Åsarna160
Sara Skogman95SWEÖrgryte IS160
Alina Lindqvist95SWEVäsby IK160
10 Isabelle Pauksens95SWERånäs 4H156
11 Marie Fransson95SWEFalköpings AIK156
12 Frida Jansson95SWEIFK Växjö156
13 Ida Westfält95SWEVemhåns IK151
14 Audhild Högåsen95NORLillehammer IF151
15 Isabella Rosenqvist95SWEIF Göta Karlstad145
15 Felicia Engman95SWEUpsala IF145
17 Olivia Sjöberg95SWEHammarby IF138


F17 Tresteg
8 jul 
Frida Johansson95SWEIF Göta Karlstad12,000,9
Sofia Nilsson95SWEGefle IF11,921,0
Josefin Enoksson95SWEKlippans FK11,771,5   11,64 2,0
Malin Citess95SWEIFK Växjö11,772,7   11,54 0,9
Karoline Klemp Petersen95NORBUL11,310,1
Anna Holmin95SWEUpsala IF11,192,411,10 v0,6
Alexia Holse95SWELinköpings GIF10,851,0
Mai Brit Berge95NORIveland10,390,1
Mari Storkås95NORUraedd FI10,301,8
10 Madeleine Hammarstrand95SWEAlingsås IF10,040,6
11 Sarah Larsson95SWEIF Göta Karlstad10,001,0


F17 Kula3.0 kg
8 jul 
Jessica Meriheinä95FINLiljendal IK13,47
Maria Nilsson95SWEIK Orient13,23
Sofie Albrechtsen95DENEsbjerg Atletik12,58
Fanny Öhrn-Selahn95SWESundbybergs IK12,53
Sigrid Borge95NORÖsteröy IL12,16
Frida Jansson95SWEIFK Växjö11,92
Emma Sjöberg95SWEIstrums SK11,59
Nathalie Erlingcarl95SWEHässelby SK11,13
Caroline Brekke Karlsen95NORUraedd FI10,07
10 Isabelle Pauksens95SWERånäs 4H9,41
11 Freja Avebäck95SWEHammarby IF9,39
12 Malin Sandberg95SWEAlingsås IF8,62
13 Audbjörg Hulda Torarinsdottir95ISLUIA8,55
14 Frida Norlund95SWESkellefteå AIK8,52


F17 Diskus1.0 kg
8 jul 
Jessica Meriheinä95FINLiljendal IK45,22
Nadia Shirafkan-Nejad95SWEIF Göta Karlstad44,49
Linn Bergstrand Hessler96SWEUllevi FK41,35
Helene Ingvaldsen96NORNorna Salhus40,72
Alma Sundin96SWEIFK Mora40,20
Lisa Brix96DENAmager AC38,97
Marie Aagaard96DENAabenraa IG38,51
Tenna Riber95DENKöge Atletik37,85
Elin Rubin95SWEHovslätts IK36,48
10 Fanny Öhrn-Selahn95SWESundbybergs IK36,32
11 Jessika Lowe96SWEIFK Helsingborg35,49
12 Solveig B Thoresen95NORHalden IL34,33
13 Emma Wernung96SWESävedalens AIK31,29
14 Fanny Hjort95SWESäters IF30,88
15 Linnea Hård96SWEKarlskoga FI29,02
16 Thelma Björk Einarsdottir96ISLSelfoss28,01
17 Hanna Mårtensson96SWEHässelby SK27,57
18 Caroline Brekke Karlsen95NORUraedd FI27,26
19 Julia Schöning96GERPotsdam SC27,13
20 Andrea Sol Marteinsdottir96ISLSelfoss19,87
Asthildur Margret Johannsdottir96ISLIRX


F16 200m
Försök heat 10,98 jul Qualisys Photofinish 
Madelen Andersen96NORFredrikstad IF25.38q
Madeleine Björlin-Delmar96SWEIFK Göteborg26.18q
Yasmin Jelassi96SWEHammarby IF26.66
Magdalena Mosell96SWESöderhamns IF27.00
Emelie Nilsson96SWEYstads IF27.08
Elin Nossmy96SWEMalmö AI27.37
Sara Holtan Löken96NORHerkules FK27.47
Diana Andreasson96SWEÅsbro GoIF28.20
Laufey Svafa Runarsdottir96ISLIRej start

Försök heat 21,08 jul Qualisys Photofinish 
Stella Jörgensen96DENEsbjerg Atletik25.94q
Lisa Brorsson96SWEFalköpings FIK26.07q
Marianne Evensen96NORRanheim IL26.68
Gabrielle Wehlander96SWEGöteborgs KIK27.17
Matilda Andersson96SWEÅhus FIK27.40
Linnea Karlsson96SWEVarbergs GIF27.75
Sigridur Karlsdottir96ISLIR27.85
Audur Maria Oskarsdottir96ISLIR29.85
Lisa Ögren96SWEHammarby IF29.86

Försök heat 30,48 jul Qualisys Photofinish 
Mikaela Johannesson96SWEFalu IK25.22q
Frida Grindheim96SWEIFK Helsingborg26.07q
Sara Jacobsson96SWEMalmö AI26.30
Linn Henriksson96SWEFIF Gnistan26.65
Solveig Helga Gudjonsdottir96ISLSelfoss26.84
Sofie Olsholt96NORTyrving27.26
Johanna Elfving96SWEKFUM Örebro28.05
Emma Bouw96SWEUpsala IF29.14
Marie Meldgaard Jakobsen96DENSkive AMej start

Försök heat 41,48 jul Qualisys Photofinish 
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK25.38q
Mari Bakkeli96NORLillehammer IF25.95q
Sara Derelöv96SWEMotala AIF26.71
Bianca Brahmer Svendsen96DENHvidovre Atletik26.72
Moa Ullgren96SWEGoIF Tjalve26.76
Julie Björnebye96NORBUL27.08
Maja Arvidsson96SWEOskarshamns SK27.90
Ditte Troest96DENAmager AC28.70
Felicia Asplund96SWEHammarby IF29.67

Försök heat 50,28 jul Qualisys Photofinish 
Vilde Lund Björnsen96NORGneist IL25.71q
Izabelle Kjellberg96SWEIF Göta Karlstad26.38
Stina Gustafsson96SWEÄrla IF26.48
Emma Gällstedt96SWEGefle IF26.56
Julia Svärd Axelsson96SWEIFK Helsingborg27.00
Hanna Johnsson96SWESundbybergs IK27.75
Felicia Ascard96SWEIFK Lund27.91
Andrea Sol Marteinsdottir96ISLSelfoss29.49
Kristin Margret Kristjansdottir96ISLIR29.62

Final0,88 jul Qualisys Photofinish 
 Madeleine Björlin-Delmar96SWEIFK Göteborgej start
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK24.98
Madelen Andersen96NORFredrikstad IF25.20
Mikaela Johannesson96SWEFalu IK25.21
Vilde Lund Björnsen96NORGneist IL25.69
Lisa Brorsson96SWEFalköpings FIK25.92
Mari Bakkeli96NORLillehammer IF25.93
Frida Grindheim96SWEIFK Helsingborg25.99
Stella Jörgensen96DENEsbjerg Atletik26.09
Sara Jacobsson96SWEMalmö AI26.35


F16 Häck 100m
Försök heat 10,48 jul Qualisys Photofinish 
Emma Stenlöf96SWEVästerås FK14.03q
Hanna Palmqvist96SWEMölndals AIK14.75q
Ida Planke Berg96NORTyrving15.22q
Linnea Sandell96SWEMalmö AI15.54
Sara Cannmo96SWEHovslätts IK15.85
Annette Nielsen96DENKöbenhavns IF16.08
Felicia Asplund96SWEHammarby IF16.42
Malin Ekblad96SWEUpsala IF18.02

Försök heat 20,28 jul Qualisys Photofinish 
Mari Forbord Anderssen96NORKristiansand14.42q
Ellinor Persson96SWETäby IS15.13q
Sofia Andersson96SWEIFK Växjö15.41q
Linnea Hård96SWEKarlskoga FI15.54
Moa Ullgren96SWEGoIF Tjalve15.76
My Petersson Daehlbeck96SWEMalmö AI15.97
Audur Maria Oskarsdottir96ISLIR16.72
Ylva Engdahl96SWEDanderyds SK17.09

Försök heat 3-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Adriana Janic96SWEMalmö AI14.64q
Daniela Karlsson96SWEVästerås FK14.67q
Ellinor Englundh96SWESäters IF15.42q
Matilda Andersson96SWEÅhus FIK15.43
Sophie Roessler96DENOdense Atletik15.50
Fanny Holgersson96SWEFIF Gnistan16.00
Amanda Öberg96SWEIK Ymer16.63
Felicia Ascard96SWEIFK Lundbröt

Final0,48 jul Qualisys Photofinish 
Emma Stenlöf96SWEVästerås FK13.94
Adriana Janic96SWEMalmö AI14.28
Daniela Karlsson96SWEVästerås FK14.35
Hanna Palmqvist96SWEMölndals AIK14.79
Ellinor Persson96SWETäby IS15.10
Sofia Andersson96SWEIFK Växjö15.15
Ellinor Englundh96SWESäters IF15.18
Ida Planke Berg96NORTyrvingbröt
Mari Forbord Anderssen96NORKristiansandbröt


F16 Tresteg
8 jul 
Emilia Kjellberg96SWEIFK Sunne FK12,201,5
Elvira Richardsson96SWEIFK Kristinehamn12,120,3
Emilia Hammarström96SWEWärnamo SK11,860,8
Monika Benserud96NORGneist IL11,711,8
Julie Gaustad96NORBUL11,590,3
Linnea Ahlstedt96SWELerum Friidrott11,321,2
Hanna Bengtsson96SWESävedalens AIK11,090,3
Sofie Olsholt96NORTyrving10,991,6
Samantha Jensen96DENHvidovre Atletik10,881,2
10 Sophie Roessler96DENOdense Atletik10,850,2
11 Ida Planke Berg96NORTyrving10,781,6
12 Ellinor Persson96SWETäby IS10,520,8
13 Matilde Andersson96SWEÖsthammar FI10,110,8
14 Alice Eriksson96SWEIFK Lidingö9,981,3
15 Martina Appel96SWEIF Göta Karlstad9,960,4
16 Sigridur Karlsdottir96ISLIR9,930,4
17 Isabelle Nilsson96SWESkellefteå AIK9,840,4
18 Annette Nielsen96DENKöbenhavns IF9,790,4
19 Linnea Vidmark96SWESkellefteå AIK9,291,0
Cathrine Vintergaard Ott96DENSparta AtletikX


F16 Kula
8 jul 
Julia Svärd Axelsson96SWEIFK Helsingborg13,38
Helene Ingvaldsen96NORNorna Salhus13,12
Lisa Einarsson96SWEEds SK12,55
Marie Aagaard96DENAabenraa IG12,35
Emma Wernung96SWESävedalens AIK12,24
Hanna Gustavsson96SWEMotala AIF12,23
Thelma Björk Einarsdottir96ISLSelfoss11,89
Moa Ullgren96SWEGoIF Tjalve11,87
Linn Bergstrand Hessler96SWEUllevi FK11,59
10 Sigrid Karlsson96SWEMalmö AI11,52
11 Jessika Lowe96SWEIFK Helsingborg11,50
12 Hanna Mårtensson96SWEHässelby SK11,43
13 Bogey Ragnheidur Leosdottir96ISLIR11,39
14 Alma Sundin96SWEIFK Mora11,24
15 Anna Wetterlin96SWEÖresund FK11,10
16 Andrea Sol Marteinsdottir96ISLSelfoss10,70
17 Fawzie Otour96DENAabenraa IG9,95
18 Asthildur Margret Johannsdottir96ISLIR9,91
19 Emma Bouw96SWEUpsala IF9,08
20 Sara Thor96SWEHuddinge AIS8,69
21 Ragnhildur Oddny Loftsdottir96ISLIR8,46
22 Isabelle Nilsson96SWESkellefteå AIK8,40
23 Linnea Vidmark96SWESkellefteå AIK7,50
24 Alexandra Everett96SWEMalmö AI6,62


F15 300m
Finalheat 18 jul Qualisys Photofinish 
Irene Ekelund97SWEKils AIK38.261
Anne Sofie Kirkegaard98DENSparta Atletik40.882
Alice Svantesson97SWESävedalens AIK40.934
Josefin Persson98SWESävedalens AIK40.935
Ebba Svantesson97SWESävedalens AIK41.729
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK42.1915
Rikke Madsen97DENSkive AM42.6021
Nora Kolleröd Wold97NORFredrikstad IF43.2632
Frida Andersson98SWEEslövs AI44.3648

Finalheat 28 jul Qualisys Photofinish 
Minna Svärd98SWEIF Göta Karlstad41.356
Hanna Hoff97SWEIFK Växjö41.447
Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba41.638
Rebecka Sellberg97SWEMölndals AIK41.8410
Louise Ekman97SWEGefle IF42.1013
Renate Lie98NORGneist IL42.2016
Jenny Wingqvist97SWEHässelby SK42.7123
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS42.9127
Isabell Paprotny97DENAabenraa IG43.2834

Finalheat 38 jul Qualisys Photofinish 
Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba40.923
Mikaela Waernulf97SWEVästerås FK41.8711
Anna Westher97SWEKFUM Örebro41.9412
Linnea Frobe98SWETäby IS42.1214
Linnea Agefjäll97SWELinköpings GIF42.4219
Dellie Carlsson97SWEMölndals AIK42.6222
Victoria Sandsjoe98SWEIF Göta Karlstad42.7224
Tove Öhlander97SWESöderhamns IF42.8326
Clara Hartwig97GERSV e Hohen Neuendorf44.9855

Finalheat 48 jul Qualisys Photofinish 
Hanna Andersson97SWEIFK Trelleborg42.3418
Tess Hertz-Saebbö98SWEGöteborgs KIK42.5420
Veslemöy Kollstad97NORKristiansand43.1630
Beatrice Karlsson97SWEKatrineholms SK43.2031
Ida Vigsö Kristensen97DENBagsvaerd AC43.3035
Sabrina Kjaer Möller97DENOdense Atletik44.2545
Sofia Tingestedt97SWEMalmö AI44.3849
Rebecka Svedberg98SWELinköpings GIFej start-
Jenny Lestander98SWELinköpings GIFej start-

Finalheat 58 jul Qualisys Photofinish 
Maria H B Andersen98DENSparta Atletik42.2817
Lisa Björklund98SWEGöteborgs KIK42.7725
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba43.1129
Emelie Öberg97SWELinköpings GIF43.6140
Julie Viken97NORIL Fri44.1242
Maja Sörebro97SWEIFK Kristinehamn44.1543
Ella Frödin97SWEVästerås FK44.8954
Amanda Sundstedt97SWEVästerås FK46.0967
Anna Nedergaard98DENAalborg Atletikej start-

Finalheat 68 jul Qualisys Photofinish 
Miranda Uttgren98SWETanums IF43.2733
Thelma Lind Kristjansdottir97ISLIR43.3736
Melkorka Embla Hjartarsdottir97ISLIR43.4337
Kristin Olofsson Hoffmann97SWELerum Friidrott44.4150
Amanda Grefstad Fröynes98NORSem Friidrett45.0056
Maja Hård98SWEKarlskoga FI45.1659
Ingrid Björklund97NORLillehammer IF45.2060
Sofie Binou Nielsen97DENOdense Atletik45.6061

Finalheat 78 jul Qualisys Photofinish 
Tove Olsson98SWEIFK Tumba43.9441
Frederikke Mortensen98DENBallerup45.7662
Kajsa Andersson97SWEIFK Växjö45.8264
Lovisa Zederfeldt98SWEMalmö AI45.9065
Sara Messerer97SWEHässelby SK46.5169
Kerstin Wadman98SWEGöteborgs KIK46.5871
Josefine Jensen97DENSkive AM47.4875
Andrea Vigdis Victorsdottir97ISLSelfossDQ-linjetramp
Amanda Kalhöy97DENAalborg Atletikej start-

Finalheat 88 jul Qualisys Photofinish 
Leonora Hede98DENSparta Atletik44.2746
Sara Debesardottir98FÄRFäröarna44.6052
Linn Bergman97SWETurebergs FK45.1258
Elisabeth Harnow Dorsche98DENOdense Atletik46.5470
Lisa Thor98SWEHuddinge AIS47.2172
Emma O Sörensen98DENViking Atletik47.4374
Maia Nielsen Arad98DENHerning Atletik47.7478
Hanna Johansson97SWEUpsala IF48.5380

Finalheat 98 jul Qualisys Photofinish 
Hanna Aabakken98SWEVästerås FK43.5139
Ragnheidur Haraldsdottir97ISLIR45.0257
Astrid Spinnanger98NORKristiansand47.6377
Mathilde Aavild Rahn97DENSkive AM49.1982
Eunice Nilsson98SWEKFUM Örebro49.4784
Klara Pedersen97SWEUpsala IF49.6185
Fanny von Matérn98SWETäby IS50.9186
Erica Bäckström97SWETurebergs FK51.6888

Finalheat 108 jul Qualisys Photofinish 
Katharina Dalsgaard98DENSparta Atletik44.5151
Beata Tersander97SWEHammarby IF45.8163
Hanna Gutemar Rilegård98SWETäby IS46.0466
Ebba Broman98SWESkellefteå AIK46.3668
Julia Frislund98SWEIFK Lidingö47.6376
Lina Mathilde Sandvik98NORKristiansand48.2679
Camilla Söderlund97SWEVästerås FK49.2183
Linn Sander98SWELerum Friidrottej start-

Finalheat 118 jul Qualisys Photofinish 
Ellen Oweling97SWEIFK Lidingö43.0728
Emilie Berge97NORIveland43.5038
Filippa Öljemark97SWEMölndals AIK44.2244
Ellen Stübner98SWEGöteborgs KIK44.3247
Therese Hermelin98SWEIFK Lidingö44.7453
Johanna Sundström98SWETäby IS47.3073
Elin Palmér98SWEKFUM Örebro48.7881
Rikke Svejgård97DENEsbjerg Atletik51.4487


F15 2000m
Finalheat 18 jul 
Linn Bengtsson97SWEIFK Växjö 6:33.991
Saskia Feige97GERPotsdam SC 6:35.632
Astrid Rosvall97SWEHässelby SK 6:40.213
Julia Ringdahl97SWEGoIF Tjalve 6:40.464
Josefin Persson98SWESävedalens AIK 6:41.965
Cornelia Karlsson98SWESävedalens AIK 6:42.326
Hilda Hardell97SWEHässelby SK 6:43.997
Sara Schou Kristensen97DENBagsvaerd AC 6:48.198
Anna Nilsson97SWEÖresund FK 6:50.479
10 Elin Svensson97SWEUllevi FK 6:50.8310
11 Klara Mellqvist97SWESävedalens AIK 6:53.1611
12 Ingrid Naess Johansen97NORGneist IL 6:55.7712
13 Amalie Saeten97NORKristiansand 6:57.7213
14 Emma Gustafsson97SWEHässelby SK 7:03.2314
15 Michelle Busse97GERPotsdam SC 7:07.0816
16 Maria Frej98SWEÖresund FK 7:08.5817
17 Maja Sjöblom97SWEUpsala IF 7:10.3319
18 Kerstin Wadman98SWEGöteborgs KIK 7:14.7223
19 Elise Wallén98SWEIFK Skövde FK 7:15.9024
20 Mathilda Rydin97SWESävedalens AIK 7:26.0628
21 Moa Carlsson98SWESävedalens AIK 7:29.8530

Finalheat 28 jul 
Alexandra Brackman97SWEIF Rigor 7:04.1915
Melkorka Embla Hjartarsdottir97ISLIR 7:10.2318
Alice Greberg98SWEMölndals AIK 7:13.5620
Emma Larsson98SWEKvarnsvedens GoIF 7:13.6121
Malfridur Anna Eiriksdottir97ISLIR 7:14.6222
Hanna Södergren97SWEFIF Gnistan 7:19.8525
Alicia Kerrolf97SWEIFK Växjö 7:21.4626
Augusta Korsgaard97DENSparta Atletik 7:22.2227
Laerka Christensen98DENHerning Atletik 7:27.2929
10 Salina Kifleyesus97SWEHässelby SK 7:31.4331
11 Lotta Blomquist98SWEIFK Lidingö 7:36.6132
12 Isabella Tapper98SWEIFK Lidingö 7:39.3433
13 Helena Thim98SWEUpsala IF 7:41.2134
14 Josefine Artmann Kristensen97DENÅrhus 1900 7:55.7035
15 Emma Andersson97SWESK Graal 8:04.6136
16 Amanda Mortensen98DENSkive AM 8:35.6337
17 Fanny von Matérn98SWETäby IS 8:56.0638
Hanna Rakel Bjarnadottir98ISLIRej start-
Mathilda Sjöberg98SWETäby ISej start-


F15 Höjd
8 jul 
Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba168
Johanna Gustavsson97SWEMotala AIF168
Elina Lydén97SWEÖresund FK165
Johanna Dyremark97SWEIFK Tumba165
Melinda Hedstig97SWELuleå Friidrott162
Louise Ekman97SWEGefle IF159
Hanne Karlsson97SWEIFK Kristinehamn159
Lisa-Marie Schleussner97GERPotsdam SC159
Agnes Bengtsson97SWESävedalens AIK159
10 Amanda Engman97SWEUpsala IF159
11 Elina Lanndalen97SWEIK Ymer156
11 Malin Olsson97SWEMalmö AI156
13 Elise Nedberg97NORIL Sandvin152
14 Mari Smedsröd97NORSem Friidrett152
15 Borghild Hvesser Farsund97NORBrandbu IL152
16 Cecilie Bönnelycke Jensen97DENHvidovre Atletik152
17 Hanna Trainsdottir97ISLIR147
17 Nikolina Nordkvist97SWEIFK Helsingborg147
19 Freja Nowack97DENOdense Atletik147
20 Alva Wästerby97SWESkellefteå AIK147
20 Linn Peura97SWEFlens FS147
22 Elin Edgren97SWESK Bore147
23 Isabell Paprotny97DENAabenraa IG147
24 Malfridur Anna Eiriksdottir97ISLIR147
24 Mathilda Fästh97SWEUpsala IF147
26 Sandra Eiriksdottir97ISLIR147
27 Sabrina Kjaer Möller97DENOdense Atletik141
28 Laura Töllöse97DENSparta Atletik141
28 Lovisa Larsen97SWELuleå Friidrott141
28 Matilda Lundh97SWENyköpings BIS141
28 Olivia Bergman97SWESpårvägens FK141
32 Hanne H Wiersdalen97NORUraedd FI141
33 Beata Tersander97SWEHammarby IF141
33 Sandra Östby97SWEIFK Tumba141
33 Sandra Skogström97SWEHässelby SK141
36 Edna Maria Debes Eiriksfors97FÄRFäröarna134
Isa Dübbel97SWEVemhåns IKX
eli Bekker97NORHurdal ILX
Andrea Vigdis Victorsdottir97ISLSelfossX


F15 Stav
8 jul 
Andrietta Grentzmann97SWEMalmö AI314
Anna Larsson97SWEVarbergs GIF314
Klara Mattsson97SWEIK Orient314
Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö275
Lisa Piscator97SWEIFK Kristinehamn275
Lina Larsson97SWEIK Ymer275
Sara Bålsrud97NORHurdal IL260
Hanne H Wiersdalen97NORUraedd FI243
Hanna Johansson97SWEIF Göta Karlstad243
10 Erica Edström97SWEIFK Kristinehamn243
11 Ellinor Eriksson97SWELerum Friidrott243
12 Lovisa Larsen97SWELuleå Friidrott203
Nellie Fransson97SWELerum FriidrottX
Ellen Olsson97SWEWärnamo SKX


F15 Diskus0.6 kg
8 jul 
Anna Karlsson98SWEMotala AIF47,82
Lovisa Sjöstrand97SWEIF Castor45,99
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS42,79
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba40,96
Emma Harrysson97SWEBrattås CK40,88
Sofie Dahl97DENStoholm IF37,50
Mikaela Linnér98SWEIFK Växjö37,15
Elin Edgren97SWESK Bore36,87
Sofia Troell98SWEKlippans FK36,67
10 Berit Stunes Isene98NORSturla36,51
11 Emma Landegren97SWEIK Ymer35,46
12 Grete Ahlberg98SWEHammarby IF35,29
13 Sabine Steen97SWEIFK Kristinehamn34,87
14 Amanda Rasmussen97DENSparta Atletik34,76
15 Beatrice Lantz97SWEIFK Växjö34,36
16 Anette Sollien Nicolaisen97NORHorten Friidrett33,78
17 Lovisa Östervall97SWEIFK Tumba33,53
18 Michaela Norrbelius97SWEGefle IF31,11
19 Clara Holmquist97SWEIK Hakarpspojkarna30,92
20 Helena Åhlen97SWESK Bore30,80
21 Julia Johansson Elvin99SWEMotala AIF28,87
22 Ida Olsson99SWEIF Hagen FK28,09
23 Josefin Persson98SWESävedalens AIK27,42
24 Victoria Engström-Kindmark97SWEUpsala IF27,30
25 Elin Hägglund98SWEÖsterhaninge IF23,77
26 Vilde Ingvaldsen98NORNorna Salhus21,74
27 Nathalie Gutsch98SWEÖsterhaninge IF17,84
Beatrice Llano97NORLaksevågX
Sandra Östby97SWEIFK TumbaX


F14 Höjd
8 jul 
Linnea Lindbom98SWEKA 2 IF175
Rebecka Svedberg98SWELinköpings GIF163
Louise Estberg98SWEMalmö AI160
Wilma Nordkvist98SWEIFK Helsingborg160
Emma Söderström98SWEGöteborgs KIK160
Linnea Berg98SWEIFK Lund160
Elin Johansson98SWEIFK Kristinehamn156
Sofia Lindwall98SWEGöteborgs KIK156
Bianca Salming98SWETäby IS156
Anna Nedergaard98DENAalborg Atletik156
11 Ida Bengtsson98SWEFalkenbergs IK152
12 Alexandra Larsson98SWEIF Göta Karlstad152
12 Hlin Gudmundsdottir98ISLBreidablick152
14 Filippa Fernström98SWEMalmö AI152
14 Jenny Lestander98SWELinköpings GIF152
16 Karin Höystad98NORLillehammer IF152
17 Helena Sveinborg Jonsdottir98ISLIR152
17 Sabina Forsberg98SWEGlanshammars IF152
17 Helena Kolte98SWETäby IS152
20 Pia Woschny98GERPotsdam SC152
21 Moa Nykvist98SWEGefle IF148
21 Line Myrestöl Johansson98NORSörild IL148
23 Amanda Nilsson98SWESkellefteå AIK148
24 Amanda Grefstad Fröynes98NORSem Friidrett143
25 Elin Störholt98SWEMölndals AIK143
26 Klara Fomsgaard98DENHerning Atletik143
26 Anne Rantzau98DENAalborg Atletik143
26 Laura Lund98DENAalborg Atletik143
26 Irma Gunnarsdottir08ISLBreidablick143
30 Sandra Ottosson98SWEFalkenbergs IK143
31 Linn Sander98SWELerum Friidrott143
32 Linnea Frobe98SWETäby IS138
32 Tove Olsson98SWEIFK Tumba138
32 Mariell Bodin98SWEVemhåns IK138
35 Lovisa Linde98SWETäby IS138
35 Felicia Engberg98SWELeksands FIK138
35 Elin Domberg98SWEKFUM Örebro138
35 Hanna Gutemar Rilegård98SWETäby IS138
35 Kerstin Wadman98SWEGöteborgs KIK138
35 Alexia Lillhav98SWEIFK Växjö138
41 Nora Kazeem Karlsson98SWEHässelby SK138
42 Josefin Dahlbäck98SWETäby IS138
43 Karin Östberg98SWEBromma IF132
44 Felicia Lund Stenquist98SWEFalu IK132
45 Marita K Petersen98FÄRFäröarna125
Asta Margret Einarsdottir98ISLIRX
Hanna Rakel Bjarnadottir98ISLIRX


F14 Kula3.0 kg
8 jul 
Anna Karlsson98SWEMotala AIF12,89
Karoline Mangor98DENSparta Atletik11,92
Ebba Gustavsson98SWEMotala AIF11,66
Berit Stunes Isene98NORSturla11,25   11,15
Amanda Malmehed98SWELinköpings GIF11,25   10,88
Amanda Holmberg98SWELidköpings IS11,06
Mathilda Eriksson98SWEIFK Tumba11,04
Bianca Salming98SWETäby IS10,97
Irma Gunnarsdottir08ISLBreidablick10,73
10 Sofia Troell98SWEKlippans FK10,66
11 Emelie Nyman-Wänseth98SWEÖstersunds GIF10,35
12 Linnea Frobe98SWETäby IS10,26
13 Grete Ahlberg98SWEHammarby IF10,21
14 Lovisa Linde98SWETäby IS10,06   9,98
15 Sabina Forsberg98SWEGlanshammars IF10,06   9,69
16 Ingibjörk Arngrimsdottir98ISLBreidablick10,01
17 Sara Sjögren98SWEStenungsunds FI9,63
18 Agnes Jansdotter98SWEÅhus FIK9,53
19 Tonje Mörken98NORTönsberg FIK9,51
20 Maja Lovén98SWELuleå Friidrott9,17
21 Johanna Edgren98SWESK Bore9,15
22 Helena Kolte98SWETäby IS8,96
23 Noomi Westling Öhman98SWELuleå Friidrott8,60
24 Marita K Petersen98FÄRFäröarna8,43
25 Linnea Carpenter98SWEÖstersunds GIF8,24
26 Helena Sveinborg Jonsdottir98ISLIR7,99
27 Anita Birna98ISLIR7,71
28 Hlin Gudmundsdottir98ISLBreidablick7,67
29 Anna Bengtsson98SWESävedalens AIK7,65   7,30
29 Sara Sjödahl Wennergren98SWEFalu IK7,65   7,44
31 Kolbrun Eva Granz98ISLIR7,22
32 Nathalie Gutsch98SWEÖsterhaninge IF7,14
33 Jennifer Sannerteg98SWEÖsterhaninge IF7,04
34 Eline Rolstad98NORTönsberg FIK6,56
35 Erica DahlskogSWEÖresund FK6,39
36 Olöf Robertsdottir98ISLBreidablick6,01


F13 200m
Finalheat 10,68 jul Qualisys Photofinish 
Ingvild Meinseth99NORSörild IL25.871
Carolina Eriksson99SWEHuddinge AIS26.862
Karoline Daland99NORSörild IL26.903
Lina Jehander99SWEGöteborgs KIK26.965
Connie Grefjord99SWEHovslätts IK27.288
Lisa Dahlström99SWEIK Orient27.5212
Karine Jacobsen99NORBaekkelaget SK27.6213
Alexandra Wiberg99SWEMalmö AI27.6914
Sara Hermansson99SWEEnhörna IF28.0623

Finalheat 20,98 jul Qualisys Photofinish 
Tonje Fjellet Kristiansen99NOROrion27.036
Matilde Maria Christensen99DENSparta Atletik27.309
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK27.3611
Alexandra Sörenssen99SWEFalu IK27.7215
Moa Rylander99SWEMölndals AIK27.7716
Emma Skotte99SWEIK Norrköping FI27.8217
Theres Skyttermoen99NORLillehammer IF27.8818
Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott27.8920
Hanna Axelsson99SWEUpsala IF28.1924

Finalheat 30,78 jul Qualisys Photofinish 
Moa Seger99SWEGlanshammars IF26.954
Fanny Runheim99SWEKFUM Örebro27.057
Elsa Nilsson99SWETrollhättan FIK27.3310
Ida Callenvik99SWEKarlskoga FI27.8919
Saga Berneryd99SWEDanderyds SK28.0522
Martine Evenrud Solbakken99NORRaufoss28.3328
Stina Erlandsson99SWEHuddinge AIS28.6230
Ellinor Kleiven99SWESävedalens AIK28.7734
Maja Lassen99SWEEslövs AI28.8838

Finalheat 40,78 jul Qualisys Photofinish 
Margret Hlin Haradrdottir99ISLIR28.2225
Frida Wistfors99SWELinköpings GIF28.3929
Elin Bärjegård99SWELeksands FIK28.6931
Amanda Mattsson99SWEStocksäters IF28.8636
Tilda Berensson99SWEIF Kville29.0441
Ebba Gällhagen99SWETurebergs FK29.0742
Nicole Ridegård99SWEIFK Lund29.5055
Helene Stokke99NORSem Friidrett29.5959
Halla Maria Magnusdottir99ISLSelfossej start-

Finalheat 50,78 jul Qualisys Photofinish 
Karin Linderkers99SWELeksands FIK28.3127
Therese Helk Olesen99DENSkive AM28.6932
Emma Hamilton99SWEÖrgryte IS28.8637
Lisa Petrusson99SWEGöteborgs KIK29.1243
Harpa Svansdottir99ISLSelfoss29.3151
Tinna Berg Jörgensen99FÄRFäröarna29.5557
Martina Bergqvist99SWEIF Göta Karlstad29.8263
Anna Påsse99SWEGöteborgs KIK30.3368
Caroline Nilsson99SWEGöteborgs KIKej start

Finalheat 61,38 jul Qualisys Photofinish 
Sarah Winter Jensen99DENAK Holstebro28.2626
Viktoria Krüeger99SWEMalmö AI28.9039
Frida Jangdin99SWEÖsterhaninge IF28.9840
Hildigunnur Torarinsdottir99ISLIR29.1747
Katarina Höj99FÄRFäröarna29.2148
Helle Smedsröd99NORSem Friidrett29.4053
Melina Holse99SWELinköpings GIF29.4954
Isa Rönnerblad99SWEIF Rigor29.7460
Rebecca Strand99SWEÖrgryte IS29.7761

Finalheat 70,18 jul Qualisys Photofinish 
Amanda Jacobsson99SWEIFK Trelleborg27.9521
Linn Kalderén99SWETurebergs FK28.8335
Emma Erlandsson99SWEMalmö AI29.1345
Jennifer Karlsson99SWEÖsterhaninge IF29.2349
Erika Blomqvist99SWEIFK Sunne FK29.3050
Erika Alkstrand99SWEIK Ymer29.3952
Ebba Stenström99SWEÖresund FK29.8864
Linnea Lindh99SWELinköpings GIF30.2867

Finalheat 80,78 jul Qualisys Photofinish 
Sarah Bahat99DENStoholm IF28.7633
Vilborg Maria Loftsdottir99ISLIR29.1344
Agnes Kristjansdottir99ISLIR29.7962
Maria Bruun99DENAalborg Atletik30.5269
Amanda Aasa99SWEHabo Friidrott 0430.7270
Louise Andersen99DENAalborg Atletik31.0275
Eyrun Gunnlaugsdottir99ISLUIA31.1776
Emma Nilsson99SWEVittsjö GIKej start-

Finalheat 9-0,18 jul Qualisys Photofinish 
Birta Konradsdottir99ISLIR30.7771
Astrid Bager99DENSparta Atletik31.5778
Stefania Asta Karlsdottir99ISLIR31.5979
Gunhild Björgo99NORFagernes IL31.9480
Sandra Vesterling99SWEIF Göta Karlstad32.3481
Lisa Brorsson99SWEKFUM Örebro32.4682
Ingibjörg Dana Vignisdottir99ISLIRej start-
Elin Nyqvist99SWEKFUM Örebroej start-

Finalheat 100,78 jul Qualisys Photofinish 
Emma Karlsson99SWEEksjö Södra IK29.1446
Ebba Andersson99SWEOskarshamns SK30.8672
Ida Holmberg99SWEIF Göta Karlstad32.4883
Adalbjörg Brynja Petursdottir99ISLIR32.7084
Sara Ivarsdottir99ISLIR33.7786
Lilja Dögg Erlingsdottir99ISLSelfoss34.5087
Elisabet Sunna Gunnarsdottir99ISLIR35.2588
Harpa Sigridur Oskarsdottir99ISLIR36.1589

Finalheat 110,48 jul Qualisys Photofinish 
Beatrice Johansson99SWEKFUM Arvika29.5256
Martina Winberg99SWEMölndals AIK29.5858
Lizzie Hager99SWELerum Friidrott30.0465
Erica Falkensson99SWEÖresund FK30.2466
Elin Berglund99SWEÖsterhaninge IF30.8873
Hannah Petersen99SWEÖsterhaninge IF30.8974
Sofia Rapp99SWEMalmö AI31.1777
Ella Hedborg99SWEKFUM Örebro32.7385


F13 Längdzon
8 jul 
Carolina Eriksson99SWEHuddinge AIS5,270,1
Filippa Gunnarsson99SWELaholms IF5,100,0
Karoline Daland99NORSörild IL5,090,7
Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK5,05-0,2
Vilma Åkerman99SWEGefle IF5,02-0,5   4,98 -0,4
Louise Andersson99SWEGefle IF5,02-0,4   4,81 -0,1
Matilde Maria Christensen99DENSparta Atletik4,96-0,1
Alexandra Sörenssen99SWEFalu IK4,860,0   4,76 -0,1
Vilborg Maria Loftsdottir99ISLIR4,860,0   4,72 -0,5
10 Harpa Svansdottir99ISLSelfoss4,83-0,9
11 Fatima Koné99SWEUllevi FK4,810,2
12 Ingvild Meinseth99NORSörild IL4,800,4
13 Emma Skotte99SWEIK Norrköping FI4,790,1   4,73 -0,2
14 Alva Murtoniemi Gräbel99SWEÖrgryte IS4,79-0,2   4,68 0,7
15 Karla Sonne Söndergaard99DENSparta Atletik4,78-0,5
16 Madelen G Bergman99SWEFalkenbergs IK4,760,1   4,74 0,3
17 Jennifer Karlsson99SWEÖsterhaninge IF4,760,3   4,63 -0,8
18 Michelle Johnson99SWEIggesunds SK4,74-0,5   4,72 0,0
19 Lizzie Hager99SWELerum Friidrott4,74-0,7   4,35 -0,5
20 Stina Erlandsson99SWEHuddinge AIS4,71-0,2
21 Matilda Holterberg99SWETrollhättan FIK4,690,3
22 Louise Svensson99SWEFlens FS4,660,0
23 Erika Blomqvist99SWEIFK Sunne FK4,63-1,0   4,53 0,2
24 Hanna Axelsson99SWEUpsala IF4,63-0,5   4,48 -0,2
25 Karin Linderkers99SWELeksands FIK4,620,2
26 Julia Arlestrand99SWEIFK Sunne FK4,610,4
27 Tilda Oldberg99SWESävedalens AIK4,600,1
28 Sofia Larsson99SWETrollhättan FIK4,590,6
29 Melina Holse99SWELinköpings GIF4,580,0
30 Halla Maria Magnusdottir99ISLSelfoss4,57-0,1
31 Sarah Bahat99DENStoholm IF4,560,2   4,48 0,0
32 Ebba Stenström99SWEÖresund FK4,56-0,3   4,44 1,0
33 Madeleine Söderlund99SWELerum Friidrott4,56-0,3   4,41 -0,4
34 Ebba Gällhagen99SWETurebergs FK4,550,0
35 Helene Nyby99DENAalborg Atletik4,54-0,1   4,47 0,5
36 Amanda Mattsson99SWEStocksäters IF4,54-0,3   3,88 -0,5
37 Emma Erlandsson99SWEMalmö AI4,51-0,1   4,51 1,3
38 Martina Bergqvist99SWEIF Göta Karlstad4,510,0   4,45 0,6
39 Ida Callenvik99SWEKarlskoga FI4,500,0
40 Sarah Winter Jensen99DENAK Holstebro4,48-0,3   4,40 0,5
41 Linnea Lindh99SWELinköpings GIF4,480,4   4,20 -0,4
42 Emelina Wirebro99SWEMotala AIF4,450,3
43 Helle Smedsröd99NORSem Friidrett4,440,1   4,39 0,3
44 Hanna Wahlström99SWEÅsbro GoIF4,44-0,1   4,31 0,4
45 Anna Lundström99SWESundbybergs IK4,42-0,1
46 Elin Bärjegård99SWELeksands FIK4,410,7
47 Clara Bergström99SWEIFK Sunne FK4,360,4
48 Margret Hlin Haradrdottir99ISLIR4,33-0,7
49 Alice Johansson99SWEIF Rigor4,320,3   4,30 0,5
50 Rosa Vallgårda99SWELuleå Friidrott4,32-0,3   4,28 0,3
51 Agnes Kristjansdottir99ISLIR4,320,6   4,27 0,2
52 Frida Jangdin99SWEÖsterhaninge IF4,31-0,5
53 Lovisa Jonassen99SWETäby IS4,29-0,3
54 Helene Stokke99NORSem Friidrett4,27-0,3
55 Kajsa Jonsson99SWEIstrums SK4,240,5
56 Alva Cederholm99SWEIK Stål4,230,4   4,17 0,0
57 Hanna Seydlitz99SWEMalmö AI4,23-0,4   4,11 0,2
58 Märta Hannerz99SWESpårvägens FK4,23-0,2   3,93 0,1
59 Therese Helk Olesen99DENSkive AM4,22-0,5   4,21 0,5
60 Hildigunnur Torarinsdottir99ISLIR4,22-0,9   4,00 0,0
61 Erika Alkstrand99SWEIK Ymer4,20-0,8
62 Caroline Nilsson99SWEGöteborgs KIK4,190,0
63 Elin Liljeblad99SWEVarbergs GIF4,180,2
64 Olivia Samuelsson99SWETranås AIF4,11-0,4
65 Rebecca Tovstedt99SWEIFK Halmstad4,100,4
66 Selma Nyberg99SWEIFK Halmstad4,090,2   4,06 0,0
67 Nicole Ridegård99SWEIFK Lund4,090,5   4,03 0,0
68 Viktoria Krüeger99SWEMalmö AI4,090,1
69 Sandra Vesterling99SWEIF Göta Karlstad4,07-0,1   3,96 0,4
70 Freja Lomholt99DENSparta Atletik4,070,5
71 Sofia Rapp99SWEMalmö AI4,060,0
72 Maria Bruun99DENAalborg Atletik4,050,1
73 Nora Hedin99SWEIFK Halmstad4,040,8   3,90 0,3
74 Lina Weding99SWEIK Orient4,040,2
75 Eyrun Gunnlaugsdottir99ISLUIA4,010,9
76 Louise Andersen99DENAalborg Atletik3,990,0
77 Tonje Nedberg99NORIL Sandvin3,980,0
78 Hannah Petersen99SWEÖsterhaninge IF3,950,1
79 Erica Falkensson99SWEÖresund FK3,940,4
80 Klara Sunneborn99SWESpårvägens FK3,930,5
81 Emilie Persson99DENSparta Atletik3,91-0,1
82 Stefania Asta Karlsdottir99ISLIR3,90-0,3
83 Karine Jacobsen99NORBaekkelaget SK3,89-0,5
84 Ida Holmberg99SWEIF Göta Karlstad3,87-0,7   3,86 -0,1
85 Emilia Åkerlund99SWEUnunge IF3,87-0,7   3,79 0,6
86 Amanda Jacobsson99SWEIFK Trelleborg3,870,3   3,20 0,3
87 Ida Nyström99SWEIF Kville3,860,6   3,83 -0,3
88 Elin Berglund99SWEÖsterhaninge IF3,86-0,3   3,81 0,3
89 Lisa Brorsson99SWEKFUM Örebro3,850,1   3,84 0,4
90 Camilla Appel99SWEIF Göta Karlstad3,850,0   3,79 0,0
91 Patricia Wichtel99SWEIFK Halmstad3,840,6
92 Tinna Berg Jörgensen99FÄRFäröarna3,83-0,1   3,70 0,1
93 Wilma Eriksson99SWEIK Ymer3,83-0,1   3,59 -1,6
94 Gunhild Björgo99NORFagernes IL3,800,0
95 Birta Konradsdottir99ISLIR3,790,1
96 Stina Johansson99SWETranås AIF3,750,0
97 Sara Ivarsdottir99ISLIR3,720,1
98 Maja Trygg99SWEKFUM Örebro3,680,2
Adalbjörg Brynja Petursdottir99ISLIR3,650,3
 Linnea Böhmé99SWEÖsterhaninge IF3,60-0,1
 Emma Fältmars99SWEIK Sisu3,57-0,5
 Johanna Pettersson99SWELaholms IF3,540,0
 Elisabet Sunna Gunnarsdottir99ISLIR3,52-0,3
 Lilja Dögg Erlingsdottir99ISLSelfoss3,460,5
 Ida Lundqvist99SWESöderhamns IF3,42-0,2
 Louise Fardvik99SWEMölndals AIK3,300,1
 Ebba Modin99SWEVemhåns IK3,28-0,2
 Harpa Sigridur Oskarsdottir99ISLIR3,240,3
 Erla Jonsdottir99ISLUIA3,140,6
 Adalheidur Sjöfn Helgadottir99ISLUIA3,130,3
 Sanna Åkerman99SWEOskarshamns SK3,01-1,0


F13 Kula2.0 kg
8 jul 
Ida Stenbäck99SWESK Bore14,29
Milla Koski-Vähälä99FINLumijoen Lumiukot14,04
Frida Bergvall99SWEIFK Växjö12,98
Ida Olsson99SWEIF Hagen FK12,60
Hanna Bielke99SWETäby IS12,57
Sandra Vestlund99SWEKils AIK12,46
Halla Maria Magnusdottir99ISLSelfoss12,45
Freja Lomholt99DENSparta Atletik11,95
Louise Svensson99SWEFlens FS11,80
10 Julia Johansson Elvin99SWEMotala AIF11,59
11 Hanna Wahlström99SWEÅsbro GoIF11,19
12 Emilie R Hansen99DENSparta Atletik11,05
13 Cajsa Jönsson99SWEÖresund FK11,02
14 Alma Kilpeläinen99SWELjungby FIK10,73
15 Hanna Borgemyr99SWETrollhättan FIK10,69
16 Martina Bergqvist99SWEIF Göta Karlstad10,59
17 Wilma Eriksson99SWEIK Ymer10,34
18 Alma Folke99SWETranås AIF10,17
19 Tilda Oldberg99SWESävedalens AIK10,15
20 Olivia Samuelsson99SWETranås AIF10,13
21 Amanda Nilsson99SWELaholms IF10,07
22 Emelie Gerdsdorff99SWESundsvalls FI9,95
23 Erika Sandström99SWETingbergs AIS9,92
24 Vilde Ingvaldsen98NORNorna Salhus9,90
25 Clara Bergström99SWEIFK Sunne FK9,85
26 Sarah Bahat99DENStoholm IF9,58
27 Hannah Solstad Klepp99NORAsker SK9,53
28 Amanda Aasa99SWEHabo Friidrott 049,47
29 Emma Yngve99SWEMotala AIF9,37   9,36
30 Michelle Johnson99SWEIggesunds SK9,37   9,34
31 Elin Bärjegård99SWELeksands FIK9,37   8,65
32 Evelina Eklund99SWEIK Hinden9,32
33 Elin Liljeblad99SWEVarbergs GIF9,28
34 Hanna Grönwall99SWEÖresund FK9,26
35 Margret Hlin Haradrdottir99ISLIR9,19   9,06
36 Harpa Svansdottir99ISLSelfoss9,19   8,39
37 Emilia Åkerlund99SWEUnunge IF9,07
38 Helle Smedsröd99NORSem Friidrett9,06
39 Hilda Fahl99SWEÖresund FK8,81
40 Tova Åhs99SWEMotala AIF8,41
41 Sandra Vesterling99SWEIF Göta Karlstad8,31
42 Hanna Seydlitz99SWEMalmö AI8,02
43 Agnes Kristjansdottir99ISLIR7,94
44 Ellinor Kleiven99SWESävedalens AIK7,85
45 Adalheidur Sjöfn Helgadottir99ISLUIA7,67
46 Helene Stokke99NORSem Friidrett7,61
47 Sara Ivarsdottir99ISLIR7,54
48 Sarah Winter Jensen99DENAK Holstebro7,52
49 Elisabet Sunna Gunnarsdottir99ISLIR7,50
50 Vilborg Maria Loftsdottir99ISLIR7,38
51 Birta Konradsdottir99ISLIR7,26
52 Erla Jonsdottir99ISLUIA7,09
53 Ida Lundqvist99SWESöderhamns IF6,86
54 Ebba Modin99SWEVemhåns IK6,76
55 Johanna Pettersson99SWELaholms IF6,67
56 Hildigunnur Torarinsdottir99ISLIR6,66
57 Adalbjörg Brynja Petursdottir99ISLIR6,43
58 Harpa Sigridur Oskarsdottir99ISLIR6,17
59 Lilja Dögg Erlingsdottir99ISLSelfoss6,03
60 Ingibjörg Dana Vignisdottir99ISLIR5,24


F12 200m
Finalheat 10,18 jul Qualisys Photofinish 
Kristiane Sekkingstad Terum00NORAurland IL27.901
Hedvig Pettersson00SWEIF Göta Karlstad28.152
Linda Eriksson00SWEHuddinge AIS28.523
Hannah Hellbom00SWEFalu IK28.574
Nathalie Richer00DENAalborg Atletik28.795
Lisa Weyhenmeyer00SWEUpsala IF28.917
Henriette Schnack00DENAalborg Atletik29.3111
Kajsa Eriksson00SWEHuddinge AIS30.2719

Finalheat 20,88 jul Qualisys Photofinish 
Olivia Tuokila00DENSparta Atletik28.826
Alice Kjellander00SWESävedalens AIK29.048
Kajsa Nilsson00SWEUF Contact29.249
Elin Fredriksson00SWEIF Kville29.3412
Suzanne Andersen00DENSparta Atletik29.7814
Anna Evensen00NORGneist IL30.0017
Julia Nilsson00SWEUF Contact30.0518
Caroline S Christensen00DENOdense Atletik30.5121

Finalheat 32,18 jul Qualisys Photofinish 
Ebba Agefjäll00SWELinköpings GIF29.4413
Ebba Jernmark Burrows00SWEHälle IF29.9015
Orchina Ghreibo00SWEMotala AIF29.9116
Katja Gudmand Höyer00SWEMölndals AIK31.0022
Hanna Säfström00SWEKFUM Örebro31.0924
Clara Augustsson00SWEIK Ymer31.1425
Mia Lindberg00SWEÖresund FK31.9328
Ebba Molinder00SWEMölndals AIK31.9929
Aldis Ragna Karlsdottir00ISLBreidablickej start

Finalheat 40,08 jul Qualisys Photofinish 
Hlin Eiriksdottir00ISLIR30.2920
Elin Eriksson00SWEIF Kville32.0630
Linnea Norin00SWETranås AIF32.7331
Filippa Ferm00SWEMalmö AI32.8332
Alva von Gerber00SWEHuddinge AIS33.4334
Jessica Persson00SWEKFUM Örebroej start-
Elsa Karlsson00SWEKFUM Örebroej start-

Finalheat 51,08 jul Qualisys Photofinish 
Agnes Hill00SWEKvarnsvedens GoIF29.2710
Linn Hertz-Saebbö00SWEGöteborgs KIK31.0223
Agnes Andersson00SWETäby IS31.1726
Susanne Harr-Haga00NORBaekkelaget SK31.7127
Tove Hedlöf00SWEÅkersberga SK32.9233
Greta Henriksson00SWEÅkersberga SK33.9335
Anna Berglund00SWEÖsterhaninge IFej start-


F12 Längdzon
8 jul 
Hedvig Pettersson00SWEIF Göta Karlstad4,86-0,8
Lovisa Karlsson00SWEHögby IF4,83-0,1
Hannah Hellbom00SWEFalu IK4,800,2
Madeleine Winberg00SWEMölndals AIK4,770,8
Kajsa Nilsson00SWEUF Contact4,600,4
Hanna Illum Petersen00DENSparta Atletik4,58-0,1
Lisa Weyhenmeyer00SWEUpsala IF4,55-0,2
Linda Eriksson00SWEHuddinge AIS4,49-0,6
Hedda Jagstedt00SWEGöteborgs KIK4,48-0,6
10 Henriette Schnack00DENAalborg Atletik4,45-0,2
11 Julia Nilsson00SWEUF Contact4,400,8
12 Anna Evensen00NORGneist IL4,370,9
13 Ebba Agefjäll00SWELinköpings GIF4,310,2
14 Kajsa Lindqvist00SWEVäsby IK4,290,2
15 Ebba Blomstrand00SWEÅsbro GoIF4,270,7
16 Ebba Molinder00SWEMölndals AIK4,190,2
17 Guro Storkås00NORUraedd FI4,180
18 Katja Gudmand Höyer00SWEMölndals AIK4,110,4
19 Lisa Klasenus00SWEKFUM Örebro4,090,1   4,04 -0,1
20 Alexandra Schill00SWEMölndals AIK4,09-0,2   3,87 0,3
21 Elin Serine Johannessen00NORLyngdal IL4,080,2
22 Kajsa Eriksson00SWEHuddinge AIS4,070,2   4,05 0,0
23 Elin Fredriksson00SWEIF Kville4,070,1   4,00 0,2
24 Alice Kjellander00SWESävedalens AIK4,060,4
25 Ida Björk00SWEMölndals AIK4,050,3
26 Caroline S Christensen00DENOdense Atletik4,04-0,4
27 Sally B Frantzén00SWEÖresund FK4,03-0,3
28 Johanna Ringstam00SWEIF Skade4,020,4   4,01 -0,4
29 Sofia Sundstedt00SWEVästerås FK4,020,1   3,95 0,0
30 Ellen Nilsson00SWEÅhus FIK4,010,6   3,97 0,2
31 Cornelia Rutgersson00SWEBrattås CK4,01-1,1
32 Agnes Andersson00SWETäby IS3,990,0   3,89 0,3
33 Orchina Ghreibo00SWEMotala AIF3,99-0,1
34 Alva von Gerber00SWEHuddinge AIS3,930,4   3,89 -0,1
35 Ingrid Holmquist00SWEKFUM Örebro3,930,4   3,87 0,6
35 Agnes Hill00SWEKvarnsvedens GoIF3,930,2   3,87 0,0
37 Linn Hertz-Saebbö00SWEGöteborgs KIK3,930,2   3,86 0,0
38 Caroline Haugan00NORBaekkelaget SK3,930,1   3,76 0,1
39 Hlin Eiriksdottir00ISLIR3,870,2
40 Mia Lindberg00SWEÖresund FK3,82-0,2
41 Linnea Bodin00SWEKFUM Örebro3,800,1
42 Susanne Harr-Haga00NORBaekkelaget SK3,790,2
43 Wilma Källqvist00SWEÖrgryte IS3,770,5
44 Stella Johannsen00SWEMalmö AI3,760,2
45 Andrea Bergenulf00SWEFalu IK3,73-0,3
46 Aldis Ragna Karlsdottir00ISLBreidablick3,690,2
47 Gabriella Jansson00SWELjungby FIK3,681,1   3,62 0,2
48 Lovisa Hansson00SWEÖresund FK3,680,2   3,56 0,2
49 Emmi Ortheden00SWEIFK Halmstad3,68-0,3   3,53 0,0
50 Elin Eriksson00SWEIF Kville3,650,1   3,64 0,0
51 Fredrika Jonassen00SWETäby IS3,650,9   3,63 0,7
52 Vicki Dahl00DENStoholm IF3,65-0,5   3,54 0,2
53 Elin Bengtsson00SWEFalkenbergs IK3,630,0
54 Tove Hedlöf00SWEÅkersberga SK3,610,8
55 Agnes Nogueras00SWEGöteborgs KIK3,600,2
56 Christel Read00SWEÅkersberga SK3,570,1
57 Anna Berglund00SWEÖsterhaninge IF3,53-0,4
58 Ebba Löfholm00SWEKFUM Örebro3,52-0,5
59 Claudia Schultz00SWEIK Sisu3,500,3
60 Lisa Rapp00SWEIK Sisu3,49-0,3
61 Louise Molin00SWEIFK Halmstad3,410,1
62 Linnea Hovtun00SWEÖrgryte IS3,330,2
63 Hannah Berger Akervold00NORFagernes IL3,280,0
64 Alice Nilsson00SWEKFUM Örebro3,200,0
65 Felicia Sandberg00SWEKFUM Örebro2,870,0
Amanda Bollmann00SWEKFUM ÖrebroX



© Track & Field, Christer Falk 2010